Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ BİSİKLET FİLMLERİ

Şimdi patlamış mısırları almanın ve içinde bisiklet geçen filmlerin keyfini çıkarmanın tam zamanı! İşte size ilham kaynağı olacak, bisiklete farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak, güldürecek, yer yer üzecek birbirinden keyifli 26 film!

Breaking Away

Yıl: 1979

IMDB: 7.7

Amerikalı bisikletçi Dave Blaze’in hayatından yola çıkarak çevrilmiş bir film, En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar ödülü kazanmıştır. Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Film dalında Altın Küre ödülünün de sahibi olan film, küçük bir kasabada bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Dave’in, üç arkadaşıyla birlikte liseden mezun olduktan sonra yeniden keşfettiği bisiklet ve yarış tutkusunu anlatmakta. Dave, örnek aldığı İtalyan Cinzano takımına hayranlığı nedeniyle bisiklet tutkusunun yanında opera dinlemeye başlarken İtalyanca dersi de alır.

RAD

Yıl: 1986
IMDB: 7.2

Rad, Hal Needham’ın yönettiği ve Sam Bernard ve Geoffrey Edwards tarafından yazılan 1986 Amerikan yapımı bir spor filmidir. Film, genç bir BMX yarışçısı olan Cru Jones’un hayatına odaklanıyor.

A Sunday in Hell

Yıl: 1977
IMDB: 7.8

Jorgen Leth tarafından yönetilen belgesel film, 1976 yılındaki Paris-Roubaix yarışına katılımcılar, organizatörler ve izleyiciler perspektifinden yaklaşır. Bahar klasikleri içinde çoğunlukla en zorlu ve en dramatik yarış olarak anılan Kuzeyin Cehennemi, bisikletçilerin sadece rakipleriyle değil çamur, Arnavut kaldırımlı taşlar, toz, toprak, kaygan zemin ve fiziksel ve zihinsel daha pek çok zorlukla mücadelesine de sahne olur. Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Francesco Moser ve Freddy Maertens’in de dahil olduğu belgesel, özellikle Paris-Roubaix ve diğer bahar klasiklerinden mahrum kaldığımız şu günlerde kesinlikle izlenmeye değer!

Half the Road: The Passion, Pitfalls, & Power of Women’s Professional Cycling

Yıl: 2014
IMDB: 8.8

Kathryn Bertine tarafından yazılan ve yönetilen film, medya ilgisi, izleyicilerin desteği, maddi kaynaklar, sponsorluk gibi önemli konulara değinerek erkek egemen bir sporda eşitlik mücadelesi veren kadın bisikleti adına mükemmel bir pencere açıyor. 

Bicycle Thieves / Bisiklet Hırsızları

Yıl: 1948
IMDB: 8.4

Bisiklet Hırsızları’nda, savaş sonrası yaşanan iki senelik işsizlik döneminin ardından nihayet iş bulabilen Antonio mutluluktan havalara uçmaktadır. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekmiştir; ancak Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur.

Yeni işinin ilk gününde bisikleti çalınan Antonio neye uğradığını şaşırır. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekmektedir. İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin mimarlarından Vittorio De Sica’nın imzasını taşıyan Bisiklet Hırsızları, bir savaş sonrası toplumunun portresini oldukça geniş bir perspektiften çiziyor.

Pee-wee’s Big Adventure

Yıl: 1985
IMDB: 7.0

Tim Burton’ın yönettiği ve senaryosunu Paul Reubens, Phil Hartman ve Michael Varhol ile yazdığı film, bazı kesimlerce şimdiye kadar yapılmış en iyi bisiklet filmi olarak görülmekte. Warner Bros tarafından yapılan filmin baş karakteri Pee-Wee Herman’ın en sevdiği şey olan kırmızı modifiye bisikleti bir gün esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Sonrasında ise Pee-Wee, eğlenceli bir maceraya atılır. 

The Triplets of Belleville

Yıl: 2003
IMDB: 7.8

Sylvain Chomet’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2003 yapımı bir animasyon filmi. Filmin özgün adı Les Triplettes de Belleville olup Birleşik Krallık’ta Belleville Rendez-vous, Kuzey Amerika’da The Triplets of Belleville adı ile yayınlanmıştır. 10’dan fazla uluslararası ödül sahibi filmde, bir Tour de France yarışçısı olan Madame Souza’nın torunun Fransız mafyası tarafından kaçırılarak rehin tutulması ve ardından gelişen olaylar anlatılır. 2003 yılında Animasyon dalında Oscar’a aday da gösterilen The Triplets of Belleville, animasyon hayranı bisikletseverlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri.

2 Seconds

Yıl: 1998
IMDB: 6.7

1999’da Sundace Film Festivali’nde gösterilen Kanada yapımı film, profesyonel downhill yarışçısı Laurie’nin emekliye ayrılmasının ardından bisiklet kurye olarak işe başlamasıyla gelişen olaylara odaklanır. 

Rising from Ashes

Yıl: 2012
IMDB: 7.5

T.C. Johnstone tarafından yönetilen ve Gregg Helvey tarafından yazılan belgesel film, yaklaşık 500bin ila bir milyon arasında Ruandalı’nın yaşamını yitirdiği soykırımın etkilerinin hala hissedildiği Ruanda’daki ulusal bisiklet takımının gelişimine odaklanır. Profesyonel bisikletçi Jacques “Jock” Boyer, ulusal bir bisiklet takımı oluşturmak ve soykırımdan kurtulanlara yardım etmek için Ruanda’ya taşınır. Oluşturulan ekip, on yıl önce soykırım yüzünden öksüz kalan ve travma geçiren çocuklardan oluşmaktadır. Hikaye boyunca, hem Boyer hem de takım yeni başarılarının yardımıyla geçmişlerinden sıyrılarak “küllerinden yeniden doğar.”

American Flyers

Yıl: 1985
IMDB: 6.3

Yönetmenliğini John Badham üstlendiği ve Steve Tesich tarafından kaleme alınan American Flyers filminin oyuncu kadrosunda Kevin Costner, David Marshall Grant, Rae Dawn Chong, Alexandra Paul ve Janice Rule yer alıyor.

Quicksilver

Yıl: 1986
IMDB: 5.5

Thomas Michael Donnelly tarafından yazılan ve yönetilen ve başrolünde Kevin Bacon’ın rol aldığı Quicksilver filminde, San Francisco’da bisiklet kuryesine katılan Jack Casey’nin hikayesi anlatılıyor.

Beijing Bicycle / Pekin Bisikleti

Yıl: 2001
IMDB: 7.3

Guei yaşamını devam ettirmek için Pekin’e geldiğinde 17 yaşındadır. Guei bir dağıtım firmasında iş bulur. Firma, çalışanlarına yeni bisikletler vermektedir. Çalışanlar, belirlenen hedefleri tuttururlarsa şirket tarafından verilen bisiklete sahip olabileceklerdir. Guei, iki ay sonra hedefini tutturanca kullandığı bisiklet kendisinin olur. Ancak Guei bisikleti çalınır. Teslimatı aksattığı için işten kovulan Guei, ancak bisikletini bulabilirse işine geri dönebilecektir.

Bicycle Dreams

Yıl: 2009
IMDB: 7.2

2009 yılında Stephen Auerbach tarafından yapılan belgesel film, Bicycle Dreams, RAAM’ın 2005 baskısına ve onu kazanmak için kelimenin tam anlamıyla delirmeye istekli olan bisikletçilere odaklanıyor. Amerika’daki 3000 mil’lik cross country yarışının 2005 yılındaki edisyonunu konu alan film, Jure Robic, Bob Breedlove, Cat Berge, Christopher MacDonald ve Patrick Autissier gibi bisikletçilerin başlangıç çizgisinden yarışın sonuna dek yaşadıklarını anlatıyor.

30 for 30: Slaying the Badger / Porsuğu Öldürmek 

Yıl: 2014
IMDB: 7.8

Lance Armstrong’tan önce, Tour de France’ı kazanan ilk ve tek Amerikalı olan Greg LeMond vardı. Bu etkileyici belgesel LeMond’un dostu, takım arkadaşı ve akıl hocası Bernard Hinault ile gittikçe daha da derinleşen rekabetine odaklanırken 1986 Fransa Turu’nda yaşananlara ışık tutuyor. 

Pantani: The Accidental Death of a Cyclist

Yıl: 2014
IMDB: 7.0

James Erskine tarafından yönetilen 2014 yapımı film, İtalya bisiklet efsanesi Marco Pantani’nin hayatına ve milyonların kahramanı iken bir otel odasındaki yalnız ölümüne odaklanıyor. 

Chasing Legends

Yıl: 2010
IMDB: 7.7

2009’daki Fransa Turu’nu HTC-Columbia takımının gözünden anlatan belgesel film Mark Cavendish, George Hincapie, Rolf Aldag, Brian Holm ve diğer Tour’un diğer yıldız isimlerine odaklanıyor. 

My Italian Secret: The Forgotten Heroes

Yıl: 2014
IMDB: 7.9

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ören Jacoby’nin yaptığı film, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir bisiklet idolü olan Giovanni Borromeo’nun Katolik Kilisesi, Yahudi Liderler ve diğer İtalyanlarla birlikte Nazilere karşı mücadelesine odaklanırken bisikletiyle sahte kimlik belgeleri taşıyarak Kuzey İtalya’ya geçmek gibi riskli görevler edinen Borromeo’nun dramatik hikayesini anlatıyor. 

Icarus

Yıl: 2017
IMDB: 
8.0

Belgeselin yönetmeni Bryan Fogel, sporda dopingin etkisini araştırmaya başlar. Aynı zamanda amatör bir bisikletçi olan Fogel, dopingi kendi üzerinde uygulayıp performansındaki değişiklikleri izleyecektir. Bunun için de Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile birlikte çalışmaya başlar. Fogel ve Rodchenko, doping etkisini araştırmak için çıktıkları yolda şok edici sonuçlarla karşılaşır. Rusya’nın devlet destekli doping programına ulaşan ikili, dev bir doping skandalının ortasına düşer.

Blood Road

Yıl: 2017
IMDB: 6.7

Profesyonel bir dağ bisikletçisi olan Rebecca Rusch ve yol arkadaşı Huyen Nguyen, 1200 mil sürecek bir yolculuğa çıkarlar. Ancak bu kez yolculuklarının amacı, Rebecca’nın savaş pilotu babasının Vietnam Savaşı’nda öldürüldüğü yere ulaşmaktır.

The Flying Scotsman

Yıl: 2006
IMDB: 7.1

İskoç bisikletçi Graeme Obree’nin gerçek yaşamını anlatan 2006 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Billy Boyd, Jonny Lee Miller, Brian Cox, Laura Fraser yer alıyor.

Premium Rush

Yıl: 2012
IMDB: 6.5

Çılgın taksi şoförleri, hızla geçen arabalar, açık kapılar ve 8 milyon tuhaf yaya… Wilee’nin günlük çalışma alanı bunlardan ibaret. New York’un en çevik ve agresif bisiklet postacıları. Manhattan’daki 1500 bisikletli kuryeden biri olan Wilee, frenleri olmayan bir bisiklet ile hayatı sınırlarda yaşamaktadır. Bir gün oldukça önemli bir teslimat yapması gerekir. Ancak peşinde, paraya ihtiyacı olan kirli bir polis vardır ve zarf yerine ulaşmadan Wilee’yi durdurmaya kararlıdır.

David Koepp tarafından yönetilen film aynı zamanda David Koepp ve John Kamps tarafından yazıldı. Manhattan sokaklarında macera dolu bir gezintiye çıkmamızı sağlayan filmde, bir bisiklet kuryesi olan Wilee’nin aksiyon dolu hayatına tanıklık edeceksiniz.

Wadjda

Yıl: 2012
IMDB:
 7.6

Vecide Sudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad kenti yakınlarında yaşayan 10 yaşında bir kız çocuğudur. Muhafazakar bir çevrede büyümesine rağmen, küçük Vecide eğlenceyi ve eğlenmeyi seven bir kız çocuğudur. Üstelik kendisine sunulan sınırları da hep zorlar. Arkadaşlarından Abdullah, onu kız olduğu için aşağılayıcı sözler söyler. Vecide bu duruma çok sinirlenir. Bir gün satılık bir yeşil bisiklet görür ve çok beğenir. Ve onunla hor gören Abdullah’ı bisiklet yarışında yenmeyi kafasına koyar. Ama annesi yaşadıkları toplumda bir kızın bisiklete binmesinin uygunsuz olacağına inanarak bisikleti almasına izin vermez.

Vecide ise her şeye rağmen kendi parasını biriktirerek bisikleti almaya kararlıdır. Bir gün okulda ödüllü Kur’an okuma yarışması düzenlenir ve Vecide yarışmayı kazanmak için kendisini adar. Birincilik ödülü 1000 riyaldir ve Vecide’nin hayaline bir adım daha yaklaşması için bu para yeterli bir miktardır. Tabii yarışmayı kazanmak için de zorlu bir mücadele vermesi gerekecektir.

The Armstrong Lie

Yıl: 2013
IMDB: 
7.3

2009’da Akademi Ödüllü yönetmen Alex Gibney Lance Armstrong’un bisiklete dönüşüyle ilgili bir belgesel yapmak üzere işe başladı. Ancak doping skandalının patlamasıyla rafa kaldırılan proje, Armstrong’un itirafı ile tekrar hayata geçti. Armstrong Yalanı; Armstrong’un 7 tane Tour de France ünvanının elinden alındığı 2013’ten sonrasını konu alıyor ve spor tarihinin en büyük kandırmacasına merak uyandıran, içeriden bir bakış atıyor.

Bicycle

Yıl: 2014
IMDB: 7.4

Dünden bugüne bisikletin doğuşunu ve günümüz modern görünümüne kavuşmasını anlatan bu tarihi belgesel filmi mutlaka izlemelisiniz!

Clean Spirit

Yıl: 2014

IMDB: –

Doping olmadan kazanmaya kendini adamış Argos-Shimano ekibinin benzersiz hikayesine tanık olacağınız bu belgesel filmi yarışsız geçen şu günlerde keyifle izleyeceğinize eminiz. 

The Least Expected Day: Movistar Team 2019 / Netflix

Yıl: 2020

IMDB: –

“The Least Expected Day: Inside The Movistar Team 2019 / En Az Beklenen Gün: Movistar 2019” adını taşıyan ve 6 bölümden oluşan belgesel film, WorldTour ekibinin Giro d’Italia, Fransa ve İspanya Turu günlerindeki en iyi, en komik, en zorlu ve en ilginç anlarına odaklanıyor. 

Dijital yayın platformu Netflix, diziyi “Profesyonel bisikletçilerden oluşan Movistar Team, bir yandan zafere odaklanırken bir yandan da türlü zorluklarla çekişmelerle ve ekip içindeki çatışmalarla uğraşır” şeklinde betimliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

1 Yorum

1 yorum

  1. Pingback: Tüm Zamanların En İyi Bisiklet Filmleri – Ediz Ateş

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!