Bizimle iletişime geçin

Haberler

THOMAS DE GENDT: E-YARIŞLAR İYİ BİR ÇÖZÜM

Lotto-Soudal’lı bisikletçi Thomas de Gendt, Fransa Turu’nun maddi açıdan takımlar için hayati önem taşıdığını anlattı. Salı günü Tour’un, bir ay gecikmeli olarak Temmuz ayının son haftası ve Ağustos ayı ortasında gerçekleştirilmesiyle ilgili haberlerin basında yer alması üzerine De Gendt, “Fransa Turu’nun bir şekilde gerçekleşmesini umuyorum, çünkü tüm sponsor bütçeleri Tour’a göre belirlendi” açıklamasında bulundu.

Fransa Turu’nun düzenlenmesi ile ilgili kesin karar henüz verilmedi. Ancak pek çok takım, Tour’un planladığı şekilde gerçekleştirilmesinin özellikle ekonomik açıdan önemli olduğu görüşünde. “Tour iptal edilirse yıl sonunda pek çok takımın dağıldığını, pek çok sponsorluğun sona erdiğini görebiliriz. Böyle bir durumda bisiklet sporu için işler epey kötüye gidebilir.”

“Elbette koronavirüsün yarattığı genel kriz göz önüne alındığında bu çok önemsiz bir detay gibi görünebilir ancak biz bisikletçilerin tüm odağı şu an bu yönde!”

“İzleyicisiz bir Tour, kesinlikle bambaşka bir deneyim olurdu fakat her türlü ihtimal Tour’un hiç düzenlenmemesinden daha iyidir.”

De Gendt’in takımı Lotto Soudal, koronavirüs pandemisi nedeniyle ekonomik sıkıntılarla boğuşan WorldTour ekiplerinden biri. Geçtiğimiz günlerde ekip, takıma ödenecek maaşlarda kesintiye gidildiğini açıklarken bazı destek personellerinin de geçici olarak işten çıkarıldığını belirtmişti.

“Kimse alacağı paradan gerçekten vazgeçmek istemez. Fakat ana sponsorlarımız Lotto, Soudal, Caps ve Ridley gerçekten ciddi şekilde gelir kaybı yaşıyorlar. Eğer sözleşmelere sadık kalınması konusunda ısrarcı olsaydık yıl sonunda para kalmayacağı için takım iflas edebilirdi. O yüzden sezonun geri kalanı için bir şeyler yapılması gerekiyordu.”

Bu süre zarfında takımlar, alternatif çözümü ise Bkool, Zwift gibi çevrim içi sürüş platformlarında buldu. Sanal yarışlar birbiri ardına gelmeye başlarken takımlar veya bireysel olarak sporcular, hayranlarıyla daha fazla bir araya gelebilecekleri sanal grup sürüşleri de organize etmeye başladı. 

“Gerçek yarışların yokluğunda, e-yarışların kesinlikle iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum, özellikle sponsorlar ve yarış organizatörlerine biraz olsun görünürlük sağlaması açısından. Peloton normal düzenine döndüğünde bile bence bu yarışlara katılımlar sürecek ve belki de bu yarışlar, bisikletin ayrı bir dalı olarak var olmaya devam edecek.”

Thomas de Gendt, Nisan ayının son haftası düzenlenecek sanal Tour de Suisse’ye de katılmaya hazırlanıyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!