Bizimle iletişime geçin

Haberler

BUDAPEŞTE, PANDEMİ SÜRESİNCE GEÇİCİ BİSİKLET YOLLARI OLUŞTURUYOR

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de şehirdeki birçok önemli rota için geçici bisiklet yolları oluşturulmasına karar verildi. Bu sayede koronavirüs salgını süresince alternatif ve güvenli bir ulaşım biçimi sunulacağını belirten Budapeşte Ulaşım Merkezi, Budapeşte Belediyesi ve Budapeşte Kamu Yolları yetkilileri, önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek planların kesinleştiğini bildirdi. 

Koronavirüs süresince trafikteki hareketlilikte yaşanan sert düşüş yetkilileri, yeni ve güvenli bir ulaşım modeli arayışına soktu. Şehirde son dönemde toplu taşıma kullanan yolcu sayısı %90 civarında azalma gösterirken araç trafiği de neredeyse yarı yarıya azaldı. Yetkililer, geçici ulaşım modları ararken başkaları ile teması en aza indirecek ulaşım biçimleri üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Bu kapsamda şehirde bisikletli ulaşıma yönelenlerin sayısı artarken Budapeşte’nin paylaşımlı bisiklet sistemi MOL Bubi’de indirim yapılması da trafikte bisiklet kullanımını artırdı. 

Budapeşte, otomobil trafiğinin azalmasını, şehirdeki bisikletli ulaşım ağını geliştirmek için bir fırsat olarak gördüklerini belirtiyor. Özellikle salgın, afet gibi durumlarda en iyi ulaşım biçiminin bisikletli ulaşım olduğunu belirten Belediye Başkanı Gergely Karacsony, karar verici mercilerin ve ulaşım konusunda uzman kişilerin ortak kararı ile şehirdeki mevcut bisiklet yollarının hızla iyileştirilmesine ve yenilerinin yapımına başlandığını, böylece alternatif ve güvenli bir ulaşım biçimi sunulduğunu aktardı. Bisiklet yollarının önümüzdeki günlerde daha da artırılmasının sağlanması ile insanların, özellikle sağlık çalışanlarının işe gitmelerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

İlk aşamada şehir merkezinde yapılacak yollarla başlanacak proje kapsamında ilerleyen günlerde şehrin farklı kesimlerine ulaşılması da planlanıyor. Koronavirüs nedeniyle yürürlükte olan kısıtlamaların, eylül ayına dek kademeli olarak da olsa süreceğini öngördüklerini belirten yerel yetkililer, alınacak olumlu geri dönüşlerle pandemi sürecinin sonrasında bisiklet yollarının kalıcı hale gelebileceğini de bildirdi. 

Evde kalmanın gerekliliğini her fırsat vurgulayan belediye yetkilileri, acil durumlarda veya ihtiyaç dahilinde ulaşımda bisikletin kullanılması gerektiğini de yineliyor. Ancak bu süreçte kaza riskine karşı ekstra dikkatli olunması, hız kurallarına uyulması gerektiğinin de altı çiziliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

1 Yorum

1 yorum

  1. Pingback: Budapeşte, pandemi süresince geçici bisiklet yolları oluşturuyor | Macar Haberler - Török Hírek

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

HER ŞEYİ KARARINCA YAPMANIN FAYDASI

Editoryal

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİNE ZARAR VERENLER HAKKINDA YASAL İŞLEM

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!