Bizimle iletişime geçin

Haberler

ALMANYA’DA CADDELER, BİSİKLET YOLUNA DÖNÜŞÜYOR

Almanya’da şehirler, koronavirüs sebebiyle insanların başkalarıyla mesafesini korumasına destek için caddeleri bisiklet yollarına dönüştürüyor. Dünyanın dört bir yanında şehir ve kasabalardaki yetkililer parklar, yürüyüş parkurları ve caddelerde artan baskıyı hafifletmek ve koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için kentsel alanları yeniden tasarlamaya başladı.

Cuma günü Berlin’de bir semt, trafik akışını aksatmadan bisikletçilerin güvenliğini artırmayı amaçlayan çabalar kapsamında iki bisiklet yolunu geçici süreliğine genişleten bir projeye yeşil ışık yaktı.

Kreuzberg Belediye Meclisi, söz konusu projenin bir başarılı olduğunu ilan ederek Kreuzberg, Schoneberg ve Tempelhof semtlerinin yol düzenlemesinde de aynı yöntemi uygulayacaklarını duyurdu.

Genişletilmiş yolları işaretlemek için karantina süreci bittikten sonra kolaylıkla kaldırılabilecek türden çıkarılabilir şeritler ve seyyar tabelalar kullanıldı.

Guardian’a göre diğer 133 Alman şehrinin sakinleri de benzer şekilde bisiklet yollarının yapılması için başvuruda bulundu.

Ülkede gerekli olanlar dışındaki tüm seyahatlere yönelik sert yasaklamaları içeren mevcut kısıtlamalara rağmen Almanya genelinde bisiklet kullanımı teşvik ediliyor.

Türingen Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü, Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, “Bisiklet kullanımı, mecburi durumlarda vatandaşlar arasındaki teması en aza indirmek için gereken mesafeyi sağlıyor” dedi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve Alman Bisikletçiler Derneği de zorunlu yolculuklar için en sağlıklı ve güvenli yol olarak bisiklet kullanmayı önerdi.

Almanya’nın sosyal sorumluluk bilinciyle bisiklet sürmeye yönelik artan kararlılığı, Kolombiya’nın Bogota kentinde Covid-19’un bulaşmasını engellemek ve toplu taşımadaki kalabalığı azaltmak amacıyla geçen ay hayata geçirilen 75 kilometrelik geçici bisiklet yolunun açılması girişimini takiben gerçekleşti.

Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez’in ofisinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“Bireysel bir ulaşım aracı olan bisiklet, özellikle de yakın temastan ve kalabalıklardan kaçınmanın tavsiye edildiği ilk önleyici aşamada virüsten korunma için en hijyenik alternatiflerden birini temsil ediyor.”

Başka bölgelere gelecek olursak, Philadelphia’da yetkililer nehir kenarında yer alan geniş ve 7,5 kilometre uzunluğundaki Martin Luther King Jr. Drive yolunu araç trafiğine kapattı; Denver’daysa şehir genelinde insanların egzersiz yaparken başkalarından uzak durmaya devam etmesini sağlamak için bisiklet ve yürüme yolları oluşturuldu.

Kanada’nın Winnipeg kentindeyse ülkede karantina süresinde geçerli olacak şekilde 4 caddede trafik, sabah 8’den akşam 8’e kadar sadece bisiklet kullanımı ve yürümeyle sınırlandırıldı.

Kaynak Independent Türkçe

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!