Bizimle iletişime geçin

Haberler

UCI’DAN REVİZE EDİLEN YARIŞ TAKVİMİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

UCI, koronavirüs nedeniyle askıya alınan yarışların ardından revize edilen 2020 uluslararası yarış takvimiyle ilgili farklı taraflarca oybirliğiyle kabul edilen bazı kararları resmi web sitesi aracılığıyla açıkladı. Buna göre;

  • UCI Uluslararası Yol Yarış Takvimi’ndeki yarışların askıya alınması süresini 1 ay daha uzatarak 1 Temmuz olarak revize ederken bu tarih, UCI WorldTour etkinlikleri için 1 Ağustos olarak belirlendi. 
  • Fransa Turu’nun ertelenmesi kararı alınırken Tour’un bu yıl, 29 Ağustos-20 Eylül arasında gerçekleşmesine karar verildi. Tour’un, bisiklet sporunun ekonomik tarafındaki önemi ve yeri göz önüne alınarak mümkün olan en iyi koşullarda gerçekleştirilmesine özen gösterilecek.
  • Aigle-Martigny’de (İsviçre) yapılacak 2020 UCI Dünya Yol Şampiyonası, takvimdeki yeri korunarak 20-27 Eylül’de yapılacak ve yarış programı değiştirilmeyecek.
  • Giro d’Italia, dünya şampiyonasından sonra gerçekleştirilecek. Ardından La Vuelta düzenlenecek.
  • Ulusal federasyonlar tarafından düzenlenecek ulusal şampiyonalar 22-23 Ağustos’a denk gelen hafta sonunda gerçekleştirilecek.
  • Avrupa Yol Şampiyonası’nın takvimdeki yeri korunacak.
  • En prestijli tek günlük yarışlar (anıtsal klasikler); Milan-San Remo (İtalya), Tour des Flandres (Belçika), Paris-Roubaix (Fransa), Liège-Bastogne-Liège (Belçika) ve Il Lombardia (İtalya), önümüzdeki günlerde belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecek.
  • Uluslararası takvimde yer alan ve UCI WorldTour statüsünde gerçekleşecek tüm etkinlikler, mümkün olan en çoğunu gerçekleştirmek üzere yeniden planlanacak.

UCI, açıklanan kararların ardından, konuyla ilgili farklı taraflarla gerçekleştireceği görüşmeler sonrasında en geç 15 Mayıs 2020 tarihinde yayınlamak üzere UCI Kadınlar Dünya Turu Takvimi ile tüm uluslararası yarışların revize edilmiş tarihlerini içeren kapsamlı bir versiyon için çalışmalarını sürdürdüklerini de belirtti.

Planlanan tüm takvimlerde dünyadaki sağlık kriziyle ilgili durumun göz önünde bulundurulacağını vurgulayan UCI, tarihlerin tekrar revize edilebileceğini de bildirdi. 

Takımların bu süreçte karşı karşıya kaldığı maddi sıkıntılarla ilgili de açıklamalarda bulunan UCI Başkanı David Lappartient, sporcu ve takım personelinin haklarını korumak, krizin olumsuz etkilerini minimuma indirmek ve gereken finansal önlemlerin alınması konusunda da sorumluluklarını yerine getireceklerini söyledi.

Lappartient, “Organizatörlerin, takımların ve sporcuların bu zor zamanlarda gösterdikleri iş birliği ve bağlılık konusundan övgüyle söz etmek istiyorum. Öte yandan dünyayı sarsan korkunç koronavirüs pandemisi göz önüne alınarak, tamamen revize edilmiş uluslararası takvimin oluşturulması konusunda hala çalışmalarımız sürüyor. Ancak bugün, bu konuda çok önemli bir adım atıldı. Aynı şekilde takım sporcularının ve personellerinin temel haklarının korunması ve takımların hayatta kalabilmesi adına gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak bir çerçeve de oluşturduk. Umuyorum hep birlikte bu krizi aşacak ve koronavirüsten sonra bisiklet sporunu yeniden inşa etmeyi başaracağız!” şeklinde konuştu. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!