Bizimle iletişime geçin

Haberler

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ, KAMPÜSTEKİ BİSİKLETLİ ULAŞIMI ŞEHRE TAŞIYOR

Aksaray Üniversitesi kampüsünde kurulan akıllı bisiklet istasyonları 10 bin üye sayısını aşarken kampüste, yaklaşık her iki öğrenciden birinin günlük ulaşımını bisikletle sağladığı açıklandı. Kampüste başarıyla uygulanmakta olan ve Aksaray Üniversitesi’nin ‘en çevreci dördüncü üniversite’ unvanını kazanmasında büyük payı olan bisikletli ulaşım projesi, şehir geneline de yayılmaya başlıyor. 

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Kampüste uzun bir süredir bisikletli yaşamın ivme kazanması için çalışmalar yapıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada bisiklet ve bisiklet kullanıcı sayısı arttı, kullanım süreleri uzadı, güvenli yol düzenlemeleri büyük oranda tamamlandı ve kampüs içi trafik akışı bisikletli ulaşıma uyum sağlar hale geldi. Tüm bunlar göz önüne alındığında oldukça iyi yol kat ettik” dedi.

“Üniversitemiz 2019 yılında Türkiye genelinde en çevreci dördüncü üniversite seçildi. Pek çok parametreyle birlikte bu başarıdaki en büyük katkı kuşkusuz bisiklet kullanımı oldu” diyerek sözlerine devam eden Rektör Şahin, kampüsteki başarılı uygulamanın şehir geneline de yayılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Aksaray Belediyesi ve AHİKA (Ahiler Kalkınma Ajansı) tarafından desteklendiği belirtilen proje kapsamında şehir genelinde de bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması amaçlanıyor. 

Projeyle ilgili bilgi de veren Rektör Şahin, “Projenin yazımından uygulanmasına ve desteklenmesine kadar geçen süreçte emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bisikletli ulaşımın kampüsümüzün ardından şehrimizde de sürdürülecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek projenin “Üniversite-Şehir” birlikteliğinin önemli bir göstergesi olduğunun ve Yüksek Öğrenim Kurulunca da desteklenen “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında da değerli bulunduğunun altını çizdi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!