Bizimle iletişime geçin

Haberler

İTALYA VE İSPANYA’DA REKREASYONEL BİSİKLET YASAĞI KALDIRILDI

İtalya’da profesyonel bisikletçiler, koronavirüs önlemlerinin hafifletileceği açıklamasının ardından 4 Mayıs itibariyle açık havada antrenmanlarına devam edebilecek. Başbakan Guiseppe Conte tarafından 26 Nisan Pazar günü yapılan açıklamada, mevcut karantina sürecinin hafifletilmesi noktasında ikinci aşamaya geçildiği ve alınan önlemlerin kademeli olarak azaltılacağı bildirildi. 

Bu kapsamda 4 Mayıs Pazartesi gününden itibaren “sporcular, bireysel olarak antrenmanlarına devam edebilecek ve insanlar, sadece evlerinin yakınında değil daha geniş alanlarda da spor yapabilecek.”

Karantina sürecinin hafifletilmesi kararını takiben yapılan açıklama, sadece profesyonel sporcuları değil, amatör bisikletçileri de kapsıyor. 9 Mart’tan bu yana rekreasyonel bisiklet sürüşleri de dahil olmak üzere açık havada yapılan tüm fiziksel aktiviteler salgına karşı alınan önlemler kapsamında yasaklanırken bu süreçte profesyonel bisikletçilerin dışarıda antrenman yapmaları da engellenmişti. Uzun süredir salgınla mücadele etmekte olan İtalya, 26 Nisan Pazar günü itibariyle yaklaşık 200.000 onaylı Covid-19 vakası ve 26.384 ölüm sayısı ile dünya genelinde salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olarak salgınla mücadelesini sürdürüyor. 

Başbakan Conte ayrıca, takımların 18 Mayıs’tan itibaren yeniden takım antrenmanlarına da dönebileceğini açıkladı ancak ülkedeki sportif etkinliklerin ne zaman başlayacağı konusunda bir yorum yapmadı. Ancak konuyla ilgili söylentilere göre İtalya’da bisiklet sezonu 1 Ağustos’ta düzenlenecek Strade Bianche ile başlarken 8 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek Milan-San Remo ile devam edecek. Ülkenin büyük turu Giro d’Italia’nın ise 3-25 Ekim arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

İtalya’nın yanı sıra açık havada eğlence ve sportif amaçlı bisiklet kullanımının yasak olduğu bir diğer ülke olan İspanya’da da 2 Mayıs Cumartesi gününden itibaren yetişkinlerin, dışarı egzersiz yapmalarına izin verileceği duyuruldu. Başbakan Fernando Simon, İspanya’daki koronavirüs ölümlerinin ilk kez 300’ün altına düşmesiyle kısıtlamaların hafifletildiğini belirtti.

İtalya gibi İspanya da sportif amaçlı her türlü egzersiz ile eğlence amaçlı bisiklet sürüşleri için ağır kısıtlamalar getirmişti. Yetkililer ayrıca bisiklete binme yasağına uymayanlara 3000 €’ya kadar ceza kesileceğini belirtiyordu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!