Bizimle iletişime geçin

Haberler

BRÜKSEL, KORONAVİRÜS SONRASI İÇİN BİSİKLETLİ ULAŞIMDA YENİ ÖNLEMLER ALIYOR

Belçika Hükümeti’nin yarın (1 Mayıs) altı hafta önce başlayan koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili bir çıkış strateji yayınlaması bekleniyor. En büyük soru işareti ise insanları, evlerinden çıktıktan sonra nasıl bir hayatın bekliyor olduğu. Brüksel’in merkezinde yaşayanlar içinse yaşamın, çok daha sessiz ve havanın çok daha temiz olduğunu söylemek şimdilik mümkün.

Bunu devam ettirmek için ülkede, sosyal mesafeyi korumak ve aktif ulaşım modlarını teşvik etmek için şehirlerde yaya ve bisikletlilere öncelik verilecek. Buna göre otomobillerin şehir merkezine erişimi ise neredeyse tamamen sınırlandırılacak. Sürücülerin, yaya ve bisikletliler için ayrılan yolların belirli kısımlarına girebilmek için düşük kirliliğe sebep olduklarını belgeleyen özel izinler alması gerekecek.

İzin alabilen araçlar içinse hız sınırı saatte 20 km olarak belirlenecek. Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, alınacak önlemlerin bisikletli ve yayalar için daha fazla kişisel alan sağlamak üzere tasarlandığını belirtti.

Sokaklarda özel araçların olmaması durumunda bisikletlilerin ve yayaların daha rahat hareket edebileceğini ve sosyal mesafeyi korumakta güçlük çekmeyeceğini belirten Close, önlemlerin bir hafta içerisinde yürürlüğe gireceğini de ekledi.

Brüksel’in en işlek parklarından Bois de la Cambre, koronavirüs kısıtlamaları tamamen sona erdikten sonra da trafiğe kapalı kalmaya devam edecek. 

Koronavirüs kısıtlamalarıyla birlikte hava kirliliğindeki inanılmaz düşüş Brüksel’in yanı sıra pek çok Avrupa ülkesini bisikletle ilgili önlemler almaya ve ulaşımda bisikleti yeniden teşvik etmeye yöneltti. 

İtalya’nın Milano kentinde, geçtiğimiz hafta geçici bisiklet şeritleri, yayalar için yeni ve genişletilmiş kaldırımlar, 30 km/s hız sınırı ile yaya ve bisikletlilere ayrılmış sokakları içeren Strade Aperte Planı tanıtılırken Fransa’da, geçici ve kalıcı bisiklet yolları oluşturmak adına 300 milyon € ödenek sağlanacağını belirten Fransız hükümeti, 650 kilometrelik güvenli bisiklet yolu ağı oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bununla birlikte Bogota, Londra, Budapeşte gibi pek çok ülkede de bisikletli ve yayalar için alınan benzer önlem ve uygulamalar mevcut.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!