Bizimle iletişime geçin

Haberler

FRANSIZ HÜKÜMETİ, ESKİ BİSİKLETLERİN ONARIMI İÇİN 50 € YARDIMDA BULUNACAK

Fransız Hükümeti, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanmakta olan kısıtlamaların kaldırılmasının ardından aktif seyahat alternatifi olarak bisiklet kullanımını yeniden teşvik etmek adına bisiklet onarım ve bakımında kullanılmak üzere 50 € yardımda bulunacak. Fransız spor bakanı bu sabah (30 Nisan) yaptığı açıklamada, 11 Mayıs’tan itibaren bisikletçilerin dışarıda sürmelerine izin verileceği, ancak sürücülerin yalnız dahi olsalar mutlaka 10 metrelik bir boşluk bırakarak seyahat etmeleri gerektiğini söyledi. 

Ülkenin ekolojik ulaşımdan sorumlu bakanı Elisabeth Borne ise hükümetin, insanların eski bisikletlerini yeniden onarmaları ve yerel bisiklet mağazalarında tamir ettirmelerini sağlamak için 50 € yardımda bulunacağını doğruladı. 

Karar doğrultusunda bisikletliler, yardımı nakit olarak almak yerine yerel bir mağaza veya tamir atölyesine giderek 50 € değerinde bakım veya onarım hizmeti alacak. 

Söz konusu uygulamanın, kısıtlamaların ardından bisiklet tamir maliyetlerinin karşılanması ve ülke genelinde bisiklet depolama alanlarının artırılması doğrultusunda hükümet tarafından ortaya konan 20 milyon €’luk daha geniş çaplı bir yatırım parçası olarak sunulduğu belirtildi.

Elisabeth Borne, yardımın insanları yeniden bisiklet sürmeye teşvik edeceğine inanıyor. “Seyahat modu olarak bu dönemde, bisiklet kullanımını daha fazla teşvik etmeliyiz. Bu dönem, bisiklet kültürünü bir adım daha ileri taşımalı.”

Borne ayrıca Fransa’daki seyahatlarin %60’ının 5 kilometreden kısa olduğunu ve bu mesafenin, özel araç yerine bisikletle kolaylıkla alınabileceğini ekledi. 

Fransa, geçtiğimiz günlerde bisikletli ulaşımın teşvik edilmesi adına öncü sayılabilecek bir projeyi de duyurmuştu. Bu kapsamda Ile-de-France bölgesi için geçici ve kalıcı bisiklet yolları oluşturmak adına 300 milyon € ödenek sağlanacağını belirten Fransız hükümeti, 650 kilometrelik güvenli bisiklet yolu ağı oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

Öncesinde ise bisikletlilerin güvenliği ve kolay ulaşımı için 11 Mayıs’a kadar Paris’teki bazı bulvarlar, çalışanlara ekspres yollar sağlanması için geçici bisiklet yollarına dönüştürülecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Bobinaj Tamirinde Elektrikli Bisikletler İlk Sırada

Haberler

Tour de France 2022’ye hazır mıyız?

Haberler

İstanbul Turkcell GranFondo Yol Bisiklet Yarışı İçin Hazır

Haberler

İzmir’de 6 Ayda 79 BİSİM Bisikleti Çalındı

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!