Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TRİATLET RÜYASINDA NE GÖRÜR?

Her sporcu, icra ettiği spor dalının en üst segment ekipmanlarıyla kendini hayal eder. Triatletler de istisna değil. Eğer hayaller gerçeğe dönseydi, triatletlerin rüyalarını hangi bisiklet ve ekipmanları süslerdi? Samed Kunaç duygulara tercüman oluyor…

Yazı SAMED KUNAÇ

Bir triatletin hayallerini neler süsler? İyi bir jant seti ile bisiklet derecesini 4dk hızlandırmak mı yoksa bir aero kask ile saniyeleri kovalamak mı? Triatlete hediye tercihlerinizi gözden geçirtecek bazı ürünleri ‘bisiklet odağımızdan’ inceleyerek yeni yıla başlıyoruz.

Triatletlere tıpkı sevilen bir televizyon programındaki gibi ‘keşke benim olsa!’ dedirtecek gönüllerin efendisi o kadar çok malzeme var ki. Aslında bu doğal bir sonuç biliyorsunuz. Bir spor üç branş ile yapılınca ekipmanların sayısı ve özellikleri de baş döndürücü şekilde artıyor. Ben de bir triatlet arkadaşıma hediye almak için kafası karışmış bir şekilde web siteleri arasında kaybolmuşken aklıma geliyor bu yazının konusu.

Birkaç arkadaşla (18) yazışmanın ardından ‘fiyat etiketini görmeden bunlardan hangilerini isterdin?’ diye soruyorum onlara. İçlerinde beslenme, performans, dayanıklılık ve teknoloji gibi farklı özellikleri öne çıkan ürünler olmasına rağmen ‘istek ve ihtiyaçlar’ paradoksunda şekillenmesi beni olduğu kadar sizi de şaşırtabilir.

1- Tabii ki bisiklet!

Specialized S-Works Shiv Disc

Specialized Shiv Tri Disk 2018 sonunda piyasaya çıkış yapmasına rağmen, çok sınırlı bir tedarikle pazarda yer aldı. Aero avantajını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir triatlon bisikleti olan Shiv’de yer alan devasa hidrasyon bölmesi, aynı zamanda çatal pivotunun ön tarafındaki hava akışını yönlendirirken, sporcunun arkasında oluşan türbülansını da azaltıyor. S-Works Shiv disk yalnızca elektronik aktarma organları ve disk frenlerle satın alınabiliyor.

2- Teker seti: 

DTSwiss ARC 1100 DICUT 80

İki İsviçre markası bir aerodinamik proje için bir araya geldiğinde sonuç tabii ki hızdır. Seramik rulmanlı yüksek performanslı göbeklerin üreticisi olan DTSwiss ve IRONMAN ödüllü, toroidal biçimli ürettiği jantlar ile tanınan SwissSide, DTSwiss ARC 1100 DICUT 80 jantında işbirliği yaptı. Tubeless ve disk fren seçenekleri de mevcut olan bu karbon jantlar, her koşulda ve her parkuda triatleti daha hızlı hale getirmeyi vadediyor.

3- Lastik: 

Continental Grand Prix 5000s

Tubeless, tubular ve standart clincher çeşitlerinde ve 23mm, 25mm, 28mm ve 32mm genişlikte mevcut olan Continental Grand Prix 5000s lastikleri, antrenman ve yarış için en iyi tercihlerden biri. Pek çok performans lastiğinden farklı olarak, bu Contiler, Alman markasının bilinen yolu fazla hissettirme veya tutunma problemi gibi negatif yönlerini geliştirdiği bir ürün ve patlamaya karşı iyi de bir direnç sunuyor. 

4- İç lastik deyip geçme: 

Schwalbe

Bileşenlerin kalitesinin yanı sıra, kauçuk bileşiğinin saflığı iç lastiğin kalitesi için belirleyicidir. Yedi filtre ve vulkanizasyon işlemlerini duyunca beni şaşırtan iç lastiklerin tek tek şişirildiğini ve 24 saat gözlemlendiğini öğrenmek enteresan değil mi? En sevdiğim kısmı ise Schwalbe iç lastiklerin %100 geri dönüştürülebilir olması. Herhangi bir kalite kaybı olmadan yeni iç lastikleri, geri dönüştürdüğü eski iç lastiklerden üreten Alman markası hali hazırda standart iç lastiklerin %20’sini bu şekilde bu üretmekte. Büyük başarı değil mi?

5- Kask: 

Giro Aerohead MIPS

Giro Aerohead MIPS, çok iyi bir çevresel görüş için kaskın kenarlarını saran havalandırmalı bir vizöre sahip. Aerohead’deki havalandırma için de oldukça başarılı diyebilirim. Üzerinde 4 adet hava kanalı bulunan kaskın mıknatıslı vizörü sayesinde yüzmeden bisiklete hızlı bir geçiş vadeden Kaliforniyalı üretici, rüzgar tünelinde dizayn ve test ettiği ürünün Ironman ve TdF’da kazandığı başarılar ile övünmeyi de ihmal etmiyor.

6- Gözlük: 

Rudy Project Defender

Çok fazla lens ve çerçeve rengi seçeneği yanında şaşırtıcı, sorgusuz sualsiz değiştirme politikası sayesinde Rudy Project Defender güneş gözlüğü, stil, işlev ve servis hizmeti bakımından neredeyse benzersiz. En iyi özelliği ne mi? Kesinlikle buğulanmıyor oluşu. Kış sporları meraklıları için de bu performans gözlüklerini incelemelerini öneriyorum.

7- Giyilebilir teknoloji: 

Yani saat, yani garmin!

Piyasada pek çok alternatifi olsa da Garmin, Garmin’dir. Her triatletin sahip olması gereken yegane teknoloji, giyilebilir olan. Antrenman, dinlenme, adım sayısı ve hatta güncel hava durumu bilgileri için Garmin Forerunner 945, hemen hemen tüm aktif yaşam tarzı ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. 945, tur sayar, yüzerken temponuzu gösterir ve karadayken sürüş ve egzersiz metriklerini sağlamak için harici sensörlerle eşleşebilir. Çapraz antrenmanlarınızı izlemek için yaklaşık bir düzine etkinlik uygulaması içinde yüklü olarak geliyor. Masaüstü ve mobil uygulamaları ile ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebileceğiniz bir ekipman.

8- Trainer: 

Wahoo Kickr

Yıl boyunca içeride antrenman yapmayı seviyor musunuz? Gerçekten mi? Ben trainer üzerinde 30 dakikadan sonra feci biçimde canı sıkılanlardanım. Ancak gerçekçi bir sürüş deneyimi için Wahoo Kickr iyi bir alternatif olabilir. Önde gelen pek çok sanal sürüş ortamı ile uyumlu bu trainer, çok sessiz ve evde saklama için katlanabilir. Watt canavarları için 2.200 watt’a kadar veri işleyebilir ve canınızı yakacak %20’lik bir eğimi simüle edebilir. Sokma milli tekerler için bir adaptöre ve disk frenler için yeterli aralığa sahip. Son olarak 8 ila 12 vites kasetler ile uyumlu.

9- Ayakkabı: 

Fi’zi:k Transiro Powerstrap R4

Transiro Powerstrap R4, sprint ve olimpik mesafeli yarışlarda son derece hızlı değişim yapabileceğiniz bir triatlon ayakkabısıdır. İtalyan markası, değişim alanındaki değerli saniyelere odaklanarak ürettiği Powerstrap cırt sistemi ile triatletlere bisiklet üzerine biner binmez iyi bir kavrama ve emniyet hissi vadediyor. 

Cırt aynı zamanda ayakkabının üst kısmına uzatılmış bir bölümü de çekmek için tasarlandığından tek hamle ile ayakkabıyı giyip ayarlamış oluyorsunuz. Bir triatlon ayakkabısının olmazsa olmazı arka kopça ise ayakkabıları pedallara sabitlemek ve değişimi kolaylaştırmak için esnek bir malzemeden üretilmiş ve karbon enjekte edilmiş sert tabanı ile gücünüzü pedallara aktarmak için ideal. 

10- Güç ölçer (Power Meter): 

Stages Gen 3 Power LR

% 1,5 hassasiyetle doğru veri toplayan Stages Gen 3 Power LR güç ölçer, sıcaklıktaki ufak değişimleri bile hissedecek yerleşik teknolojiyi içerir. Bu sofistike sensör (iddia edilen) pil ömrü 175 saat iken 5000 w’a kadar güç çıkışını ve 220 rpm’ye kadar kadansı ölçebiliyor. Gram sayan sporcuların hoşuna gidecek bir detay: Stages, aynakola sadece 35gr ekliyor. Dört farklı krank uzunluğu ve üç farklı aynakol kombinasyonu neredeyse her türlü ihtiyaca cevap verecektir.

Yukarıda saydığım ürünlerin bir kısmı bana kalırsa lüks iken bazıları triatletler için ihtiyaç. Fiyatlarını sporcu arkadaşlarıma da göstermediğim ürünlerden bütçenize uyanları araştırmak ve ‘triatlete ne alsak mutlu olur?’ sorusunun nihai yanıtına kavuşmak size kalıyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Klasikler başlıyor!

Haberler

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Editoryal

Mazgal bisikletçinin yaralanmasına sebep oldu

Haberler

Le Samyn galibi Tim Merlier ile geçmişten bir sohbet

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!