Bizimle iletişime geçin

Editoryal

CYCLIST TÜRKİYE HAZİRAN SAYISI ÇIKTI!

64. Sayıda Neler Var?

“Türk Pist Bisikleti” ana konulu Haziran sayımızın ilerleyen sayfalarında sizleri neler bekliyor, hep birlikte göz atıyoruz:

“Takvim yaprakları 1974’ü gösterdiğinde Konya ve Balıkesir pistlerinin yanına bir üçüncüsünün Bursa’da yapılması kararlaştırılır”

Konya, Balıkesir ve Bursa… Türk pist bisikletinin yaşamı bir kelebeğinki kadar olsa da ardında unutulmaz anlar ve silinmez izler bıraktı. Cyclist Türkiye, Türk pist bisikleti tarihinde tura çıkıyor.

Saim Kıyıcı, Sadık Keleş, Aytekin İpek, Rıfat Çalışkan, Ali Hüryılmaz, Erol Küçükbakırcı, Turhan Engin, Tevfik Erdoğdu ve Ahmet Örken. Türkiye’de pist bisikletinin geçmişi çok uzun olmasa da bu süre zarfı içerisinde birçok önemli isim elde ettiği başarılarla adından söz ettirdi. Öyle ki pist olmadığı dönemde Avrupa şampiyonluğu dahi gördük. Cyclist Türkiye, 1950’lerden günümüze pistlere iz bırakan isimlere göz atıyor.

Türk bisikletini değiştirebilecek parlak bir projeyken, tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş bir dipnota dönüştü. Cyclist Türkiye, İsviçre’de başlayıp İspanya’da son bulan, profesyonel düzeye en yakın pist bisikleti antrenman kampı projesini dönemin tanıkları Mutlu Erçevik, Abdurrahman Açıkalın, Andy Sparks, Ahmet Örken, Recep Ünalan, Semra Yetiş ve yayın kurulu üyemiz Cüneyt Kazokoğlu’ndan dinledi.

Callum Skinner, kendisini olimpiyat şampiyonluğuna taşıyan yeteneğinin ve azminin yanı sıra son derece bilinçli bir pist bisikletçisiydi. Manchester’daki evinden ulaştığımız Skinner, Britanya bisikletinin başarı sırlarını, Türkiye’ye önerilerini ve sporcu sağlığı ile hakları konusunda planladığı atılımı Cyclist Türkiye okurları için Alp Ulagay’a anlattı.

Korona günlerinde 65 yaşın üstünde ve 20 yaşın altında olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Cyclist Türkiye olarak bunu vesile bildik ve kendilerine “Dinozorlar” adını takan bir bisikletçi ekibine sayfalarımızı açtık. Yayın kurulu üyemiz Aydan Çelik’in özel yazısı.

2014 yılında İstanbul Maltepe sahilinde inşa edilen ve hali hazırda kullanılmakta olan tek aktif velodrom olan Maltepe Velodromunun dünü ve bugününü Prof. Dr. İrfan Türetgen anlatıyor.

İki dişli ve bir zincir ile pist bisikletleri değişen teknolojiye rağmen atalarına en yakın bisiklet olma özelliğini sürdürüyor. Teknik bölümümüzde bu ay, yaşam tarzına dönüşen pist bisikletlerini mercek altına alıyoruz.

Yeterli enerji almazsak bünyemiz nasıl etkilenir? Prof. Dr. İrfan Türetgen,performans bölümünde bu ay, “yetersiz yakıt” alımını inceliyor. 

Şüpheyle yaklaşılan başlangıcına rağmen dünya şampiyonuna verilen gökkuşağı mayo, bugün yol bisikletinin en çok arzulanan ödüllerinden biri!

Sweaters’ın ardındaki isim Elif Boyner ile topluluğun doğuşunu, gelecek hedeflerini ve elbette bisikletle yolunun nasıl kesiştiğini konuştuk.

Yeni sayımız, mevcut koronavirüs tedbirleri sebebiyle bir kez daha raflarda olamayacak. Bu süreçte online mağazamızdan Mayıs sayımıza ve bugüne dek yayımlanan diğer tüm sayılarımıza ücretsiz kargo ve bez çanta hediyesi ile anında ulaşabileceğinizi, yıllık abone olmanız halinde ise her ay derginizin kapınıza gelmeye devam edeceğini yeniden hatırlatmak isteriz. Keyifli okumalar!

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!