Bizimle iletişime geçin

Haberler

ESKİ TEAM SKY BİSİKLETÇİSİ, DOPİNG NEDENİYLE YARIŞLARDAN MEN EDİLDİ

İki yıl önce emekliliğini ilan eden eski Team Sky binicisi Kanstantsin Siutsou, doping testinin pozitif çıkması sonucu UCI tarafından dört yıl boyunca tüm bisiklet etkinliklerinden men edildi. 2012-2016 yılları arasında Team Sky renkleriyle yarışan Siutsou, 2016’da Dimension Data’ya geçtikten sonra Bahreyn-Merida’da yer aldı. 2018 sezonunun sonunda Bahreyn ekibinde yarıştığı sırada emekli olan 37 yaşındaki Belaruslu bisikletçi, Temmuz 2018’de yapılan bir doping testinde pozitif bulgular edinilmesi sonucu dikkatleir üzerine çekmişti.

UCI’ın bu ilk bulguyu açıklamasınında ardından 4 Eylül 2018’de takımı Bahreyn-Merida tarafından yarışlardan men edilen Siutsou ile ilgili olarak WorldTour ekibinden “derin hayal kırıklığı” yaşadıkları açıklaması gelmişti. Siutsou’nun ekibin, “sıfır tolerans politikası” uyarınca derhal askıya alınmasına karar verdiklerini açıklayan dönemin Bahreyn-Merida genel müdürü Brent Copeland yaptığı açıklamada, “Bu haber bizde büyük hayal kırıklığı yarattı. Sağlık kurallarıyla ilgili herhangi bir yanlış işlem yapılmaması konusunda çok ciddiyiz. Bu davranış, kesinlikle ekibimiz tarafından kabul edilemez ve sürücüye karşı gereken neyse yapılacaktır” şeklinde konuşmuştu.

Bunun üzerine 2018 Temmuz ayının sonunda geçici süreyle askıya alındığı belirtilen Belaruslu bisikletçinin, devam eden doping davasıyla ilgili son karar ise dün (23 Haziran) itibariyle paylaşıldı.

UCI Dopingle Mücadele Mahkemesi tarafından paylaşılan kararda, Kanstantsin Siutsou’nun kanında EPO (Erythropoietin) saptanması üzerine bisikletçini suçlu bulunduğu ve dört yıl süreyle kesin olarak yarışlardan men edildiği açıklandı.

Kariyerine 2001 yılında Itera ekibiyle başlayan Siutsou, 2004 yılında U23 klasmanında dünya yol şampiyonu olmuş; ülkesi Belarus’ta ise bireysel zamana karşıda beş kez ulusal şampiyonluk mayosunu üzerine geçirmişti.

2009’da Giro d’Italia’da etap galibiyeti de elde eden Siutsou, 2012’de Team Sky’da yarıştığı sırada takım arkadaşı Bradley Wiggins’ın galip geldiği Fransa Turu kadrosunun da bir parçasıydı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSAN MİTHRA ULTEGRA İNCELEMESİ

Bisikletler

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | TRAİNER ANTRENMANLARINI KEYİFLİ KILACAK ÖNERİLER

Editoryal

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!