Bizimle iletişime geçin

Haberler

GAZİANTEP’E 150 KM BİSİKLET YOLU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde yapılacak 150 kilometrelik yeni bisiklet yolu ağı için çalışmalara başladığını belirtti.  Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni normal süreçte bisikletli ulaşımının önemli olduğuna vurgu yapmasıyla “Spor Dostu Kent” anlayışıyla hareket eden büyükşehir belediyesi, öncelikle hali hazırda şehirde kullanımda olan 25 kilometrelik bisiklet yolunun genişletilmesi için harekete geçti.

Bu doğrultuda, onarım çalışmalarıyla birlikte projesi hazır olan 150 kilometrelik alanda ilk etapta yapılması planlanan 27 kilometreyi kapsayacak bisiklet yolu için şehirdeki bağlantı yolları incelendi.

Pandeminin ardından sağlıklı yaşam standartlarının yeniden gündeme gelmesi ve sosyal mesafenin korunması gerekliliği, bisiklet gibi bireysel ulaşım modlarının daha fazla tercih edilmesinin önünü açtı. “Yeni normal”de bisiklete olan ilginin artması ve daha fazla kişinin ulaşımda bisikleti tercih etmesi ile yerel yönetimlerin bu alandaki çalışmaları da artış gösterdi.

Geçtiğimiz aylarda kentin yoğun caddelerine bisiklet paylaşım istasyonlarının yerleştirilmesi çalışmalarına da başlayan büyükşehir belediyesi, ilk etapta beş istasyon ve 60 bisiklet ile istasyonları kullanıma sundu. Gaziantep Üniversitesi ile İstasyon Meydanı arasında yapılan paylaşım noktalarında kullanıcılar, saati 2.40 TL’ye kiralama yapabiliyor. Yetkililer, şu an için yalnızca kredi kartı ile kiralama yapılabildiğini belirtirken yakın zamanda kullanıcılar tarafından temin edilebilecek “Kart27” ile de bisiklet kullanımının yapılacağını, bu alanda da çalışmaların devam ettiğini bildirdiler.

Büyükşehir belediyesi tarafından paylaşılan verilere göre geçtiğimiz yıl boyunca Gaziantep’te yaklaşık 40 bin kişi bisiklet yolunu kullanarak ulaşımını sağladı. Bu kapsamda yapımına başlanan bisiklet yolu projesi ile ulaşım aracı olarak bisikletin, şehirde tercih edilen araçlar arasında ilk sıralara yerleşmesi bekleniyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETTE SIVI ALIMINA DAİR BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Editoryal

SPORCU SAĞLIĞININ KÖŞE TAŞI: SIVI DENGESİ

Editoryal

PRUDHOMME, FRANSA TURU’NDA ALINACAK YENİ ÖNLEMLERİ PAYLAŞTI

Haberler

CYCLIST TÜRKİYE’NİN TRAINER REHBERİ

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!