Bizimle iletişime geçin

Haberler

FRANSA TURU’NDA DOPİNG SORUŞTURMASI

Fransız polisi, Arkea-Samsic takımının otel odalarına yaptığı baskının ardından doping soruşturması başlattı. Soruşturma Nairo Quintana ve yakın çevresi üzerine odaklanıyor.

Fotoğraf Getty Images

Fransız polisi, geçen Çarşamba günü daha Tour de France devam ederken Arkea-Samsic takımının otel odalarında bir arama gerçekleştirdi. L’Équipe’in haberine göre baskın, Nairo Quintana’yı hedef alıyordu.

Polis ayrıca Nairo’nun kardeşi Dayer’in, diğer bir Kolombiyalı bisikletçi olan Winner Anacona’nın, ayrıca takım soigneur’lerinin odalarını ve takım arabalarını da araştırdı. 16 Eylül’de, 17. etap sonrası takım Méribel yakınlarında kalırken gerçekleştirilen baskın, takım menajeri Emmanuel Hubert tarafından da doğrulandı.

Bu baskının sonucunda dün, Fransız polisi bir ön soruşturma başlattığını duyurdu. Arkea-Samsic takımının küçük bir bölümü için açılan soruşturma hakkında Marsilya Savcılığı, “İlaçlar da dahil olmak üzere birçok sağlık ürününün ve özellikle doping olarak nitelendirilebilecek bir yöntemin keşfedildiğini” bildirdi.

Savcı Dominique Laurens, soruşturmanın “bir spor etkinliği çerçevesinde yasaklanmış bir madde veya yöntemin tıbbi gerekçesi olmaksızın bir sporcuya verilmesi ve yasaklanmış bir madde veya yöntemin bir sporcu tarafından tıbbi gerekçe olmaksızın kullanılması, bu amaçla taşınması ve bulundurulması. ” konularından açıldığı belirtti.

İsimleri belirtilmeyen iki kişinin gözaltında olduğu bilinirken, Le Parisien bunların bir takım doktoru ve bir de takım soigneur’ü olduğunu yazdı. Aramalarda “100ml of salin ve enjeksiyon ekipmanları bulunduğunu da ekledi. Nairo ve Dayer Quintana kardeşler de baskın sonrasında sorguya alındı.  

Soruşturmanın Fransız anti-doping ajansıyla beraber organize edilmediği, halk sağlığı polis departmanı, savcılık ve Çevre ve Halk Sağlığı Hasarları ile Mücadele Merkez Ofisi (OCLAESP) ile birlikte yürütüldüğü biliniyor. UCI konuyla ilgili OCLAESP ile ve ilgili makamlarla iletişim halinde olduklarını ve soruşturmayla ortaya çıkacak duruma göre önlem alacaklarını duyurdu.

Arkea-Samsic takımın ilgisi olmadığını söylüyor

Açıklama yapan Arkea-Samsic takım menajeri Emmanuel Hubert, soruşturmanın takımın sadece küçük bir bölümü ve onların “takım çalışanları” olmayan yakın çevresiyle ilgili olduğunu belirtti.

Soruşturmanın takımla ilgili olmadığını ve bu yüzden soruşturmaya dahil olmadıklarını vurgulayan Hubert, “Bisikletçilerimizi tabii ki destekliyoruz ama devam eden soruşturma sonucunda, dopingin varlığı tespit edilirse takım bu tür eylemlerle ilişkisini derhal kesecektir. Karşısında mücadele verdiğimiz kabul edilemez uygulamalarla takımı bir araya getirecek bağlantılara derhal son vermek için gerekli önlemleri alacaktır.” Diyerek takımın Quintana ile yolları ayırmaya hazır olduğu mesajını verdi.

Nairo Quintana, Moviestar’da geçirdiği yedi senenin ardından bu sezonun başında, diğer Kolombiyalılarla beraber Arkea-Samsic’e geçmişti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!