Bizimle iletişime geçin

Haberler

PATARA GRANFONDO SONA ERDİ

19-20 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenen Patara 2020 Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol Yarışı tamamlandı.

2020’nın Patara yılı ilan edilmesi dolayısıyla düzenlenen Patara 2020 Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol Yarışı, 19-20 Eylül tarihleri arasında Antalya Kaş – Patara – Letoon ve Letoon – Muğla Seydikemer Şehir Merkezi parkurlarında gerçekleştirildi. Yarışa, yerli yabancı 250 bisikletçi katıldı.

Muğla Karya Gençlik Kulübü tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve MUÇEV’in destekleri ile Seydikemer ve Kaş Belediyeleri iş birliğinde Türkiye Bisiklet Federasyonu koordinesinde düzenlenen yarış, iki farklı ilde, antik kentin ve bölgenin güzelliklerini gösteren rotalarda koşuldu.

Kadınlarda ve Erkeklerde 9’ar yaş kategorisinden toplamda 18 kategoride gerçekleştirilen Patara 2020  Uluslararası Bisiklet Yol yarışına, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Kırgisiztan, İngiltere, Irak ve KKTC den de bisiklet sporcuları katıldı.

Sporcular ilk gün Kaş’tan start alarak sırası ile Kaputaş Plajı, Kalkan, Kınık, Patara’yı geçtikten sonra tarihte ilk meclisin toplandığı Antik Letoon Kentinde finiş gördüler.

İlk gün kürsü ödül töreni, antik kentte bulunan Patara Antik Tiyatroda gerçekleşti. Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu ve Antalya Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın katılımı ile gerçekleşen törende yarışmacılara, Kaş Belediyesi tarafından hazırlanan özel Patara 2020 çanta ve hediyeleri verildi.

İkinci geceyi Patara’da geçiren yarışmacılar ertesi gün Letoon Antik Kentinden start alarak 61 km’lik bir etabın ardından Seydikemer Şehir Merkezinde finiş çizgisine ulaştılar.

Seydikemer merkezinde son bulan yarışın ödül törenine, Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir, sporcular ile yakınları katıldı.
  
İki günlük yarışın sonunda erkekler genel klasmanda birinciliği Mehmet Kanat alırken, Ramazan Yılmaz ikinci ve Erkan Güngör üçüncü oldu. Kadınlar genel klasman podyumunda ise Esra Kürkçü Akgönül en üst basamağa çıkarken onu, Keziban Koyun ikinci ve İrem Harika Tıkıroğlu üçüncü olarak izledi.

Yarış sonrası soruları yanıtlayan Yarış Organizatörü, Muğla Karya Gençlik Spor Kulübü Başkanı İlker Cömert, “Bu sene çok önce planladığımız ama pandemi dönemi nedeni ile kararsız kaldığımız Patara 2020 Granfondo’yu kısa sürede planlayarak hayata geçirdik. İlk defa iki gün iki ayrı etap şeklinde bir granfondo yaşadık ve bunu iki ayrı şehirde iki ayrı destinasyonda gerçekleştirdik. Muhteşem doğası, görsel ve tarihsel güzellikleri ile harika bir yarış dönemi geçirdik. Ödül törenleri, etkinlikler hepsi büyük beğeni topladı.” dedi.

Sözlerine “Tabi ki ilk defa gerçekleştirdiğimiz 2 gün 2 etaplı organizasyonda çok eksiklerimiz oldu. Bunları görme şansımız oldu. Elbette bu işi yıllardır başarı ile yapan önemli organizasyonlar gibi olmamız mümkün değil. Fakat bu süreçte o organizasyonların organizatörlerinin de büyük desteklerini gördük. Sağ olsunlar, her konuda desteklerini ifade ettiler. Bizlere beğenilerini ileten, yapıcı eleştirilerini ifade eden tüm bisiklet tutkunlarına çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde devam eden İlker Cömert yarışı destekleyen işbirlikçilerine de teşekkürlerini sundu.

Yarışın 2021 yılında daha da geliştirilerek, bazı düzenlemelerle gelenekselleştirileceğini söyleyen Cömert, “Pandemi döneminde en çok konuşulan şey bu tür yarışların yapılıp yapılmaması konusuydu. Ben bu dönemde bisiklet ile ilgili organizasyonların ve yarışların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Görünen o ki biz bu pandemi ile yaşamayı öğrenmek zorundayız. Tedbirleri alınmış, kısıtlı sayıdaki yarışmacılarla faaliyetlerimizi sürdürmeliyiz. Bu bağlamda yarış öncesi yarış süresince Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanımız Erol Küçükbakırcı’nın desteğini hep yanımızda hissettik kendisine özellikle minnettarız”. diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yarış, Shimano, Accell Bisiklet, Radyospor, Ajansspor, Fethiye Letoon Hospital, TM Sportif Organizasyon, Kaltun Madran Su ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklendi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!