Bizimle iletişime geçin

Haberler

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI SONA ERDİ

Avrupa Hareketlilik Haftası tüm illerde ve ilçelerde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

16-22 Eylül arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ülkenin her köşesinde farklı farklı etkinlikler düzenlendi. Belediyelerin Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlediği ve halkın da ilgi gösterdiği etkinlikleri derledik.

Antalya’nın Demre ilçesinde Demre Belediyesi ve Demre Bisiklet Platformu iş birliğinde bir bisiklet turu düzenlendi. Tura, aralarında Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, Demre Bisiklet Platformu Başkanı Eren Konu ve farklı mesleklerden ve öğrencilerden oluşan 40 kişi katıldı. Tur yaklaşık 6 kilometre ve bir saat sürdü.

Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, ” Demre ilçe merkezimizin neredeyse tamamı düz araziden oluşuyor. Demre ilçe merkezindeki 6 mahallenin tamamında, bisiklet kullanabiliriz. Bugün bu turu düzenlememizin en büyük amacı, bisikletin çok önemli ve sağlıklı bir ulaşım aracı olduğunu göstermek. Ben de DEM- BİS’in bir üyesi olarak etkinliklerine katılacağım. Önümüzdeki süreçte ilçemizde bisiklet yolları konusunda da bir beyin jimnastiği yapacağız” dedi.

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde de oluşturulan çocuklar, bisikletlerine binerek farkındalık oluşturdu. Çocuklar tarafından oluşturulan bisiklet kortejinde, çok sayıda çocuk, evlerinden getirdikleri bisikletleriyle Aşıklar Köprüsü’nde bir araya geldi. Burada toplanan çok sayıda bisiklet sever çocuk, ilçe merkezinde pedal çevirdi.

Kutlamalar kapsamında “İlham Veren Kent Ayaklarınızın Altında” sloganıyla farkındalık oluşturan İzmir Efes Selçuk Belediyesi, Otomobilsiz Kent Günü’nde kentin sokakları araç trafiğine kapatılarak gün boyu sadece yayaların ve bisiklet sürücülerinin kullanımına sunuldu. Efes Selçuk Bisikletlileri de akşam saatlerinde trafiğe kapalı alanda bisiklet sürerek farkındalık oluşturdular.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın ilk gününde belediye mesaisine bisikletle giden Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, tüm hafta boyu Efes Selçukluları işe yaya ya da bisiklet kullanarak gitmeye davet etmişti.

Akhisar Belediyesi de, kentin ilk bisiklet yolunu Avrupa Hareketlilik Haftası’nda açtı. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Akhisar, Türkiye genelinde bisiklet kullanımının oldukça fazla olduğu bir ilçe. Akhisar’ı bisikletli bir şehir haline getirmek, şehrimizde bisiklet kullanımını ve bisiklet yollarını arttırmak istiyoruz.” dedi.

Başkan Dutlulu, “Bugün açılışını yaptığımız bisiklet yolumuz, Akhisar’ın uluslararası standartlarda oluşturulan ilk bisiklet yolu. Bisiklet yolunu öğrencilerimizin sıklıkla kullandıkları okullar yolu bölgemize yapmamızın nedenlerinden birisi de gençlerimizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde okullarına ulaşımlarını sağlamak.” dedi ve araç sürücülerine de bisiklet sürücülerine dikkat etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Giresun Belediyesi tarafından da bir bisiklet turu düzenlendi. Gemilerçekeği mevkiindeki Botanik Park önünden başlayan bisiklet turu Atatürk Meydanı’nda sona erdi. Giresun Belediye Başkan Vekili Hasan Yılmaz’ın da katıldığı turda Giresun Gençlik Spor Bisiklet Kulübü sporcuları da pedal çevirdi.

Belediye Başkan Vekili Hasan Yılmaz, yaptığı açıklamada belediye olarak bisiklet sporuna büyük önem verdiklerini belirterek, sahil boyunca bisiklet yolu yapımının projeleri arasında yer aldığını söyledi

Aynı şekilde Kastamonu, Osmaniye, Ergene, İstanbul Eyüpsultan ve daha pek çok ilçede bisiklet etkinlikleri yapıldı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!