Bizimle iletişime geçin

Haberler

LAV YOLU FAVORİ BİSİKLET ROTASI OLDU

Diyarbakır ve Şanlıurfa sınırında yer alan sönmüş yanardağ Karacadağ’ın oluşturduğu lav yolu, pandemi sürecinde bisiklet ve doğa tutkunlarının adresi oldu.

Fotoğraf AA

Koronavirüs salgını nedeniyle artan izole tatil arayışı, kent merkezlerinden uzak, doğa ile iç içe olan rotaların önemini arttırdı. Diyarbakır ve Şanlıurfa sınırında yer alan, en son 100 bin yıl önce  aktif olduğu düşünülen Karacadağ, bu süreçte öne çıkan yerlerden oldu.

1957 metre yüksekliğindeki Karacadağ’dan çıkan lavların oluşturduğu 120 kilometrelik bazalt plato, pandemi sürecinde doğa yürüyüşü ve bisiklet tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri haline geldi.

Doğal yüzey yapısı ile farklı bir yürüyüş, yüzlerce volkanik mağarasıyla iple tırmanma ve fotoğraf çekimi gibi birçok imkan sunan lav yolu, son zamanlarda bisiklet severleri de cezbediyor. Zorlu arazi, özellikle hafta sonları doğa tutkunları tarafından rağbet görüyor. 

“Uzaydaymış gibi his yaratıyor”

Diyarbakır’da doğa gezileri düzenleyen Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü’nün programına katılan kamu görevlisi Ahmet Bilecik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zorlu parkurda bisiklet sürmenin keyfini çıkardıklarını söyledi.

Salgın sürecinde gerekli önlemleri alarak doğa gezilerine katıldıklarını ifade eden Bilecik, “Burası sanki dünyanın dışında bir yer gibi. Doğal oluşan mağaralarda serin ve temiz bir hava soluma şansı var. Sanki dışarıyla hiçbir bağlantısı yok. Fotoğraf merakı olan arkadaşlarımız da çok güzel kareler yakaladı.” dedi.

Yüzme antrenörü ve bisiklet tutkunu Çimen Yalınkılınç da kulüp olarak şehirler arası turlar ve kısa performans turlarının yanı sıra doğa gezileri de düzenlediklerini anlattı.

“Lav yolu bölgesini ilk olarak keşfe geldik. Şimdi de arkadaşlarımızla buraları geziyoruz.” diyen Yalınkılınç, “Buranın çok farklı bir atmosferi var. Uzaydaymışsın gibi bir his yaratıyor. Diyarbakır’ın gelip görülecek çok güzel yerleri var. Ülkemizdeki herkese tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Doğa fotoğrafçısı Sedat Hatısarı ise lav yoluna ilk kez geldiğini ve hayran kaldığını aktardı. Doğal bir güzelliğe sahip olan ve bilinirliği az olan bölgeye tüm fotoğraf tutkunlarını davet eden Hatısarı, çok güzel fotoğraflar çektiklerini, bölgeye tekrar geleceklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!