Bizimle iletişime geçin

Haberler

KOCAELİ’DE BİSİKLET KULLANIMI NORMALLEŞME İLE ARTTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin farklı noktalara kurduğu 74 istasyondan bisiklet kiralayanlar normalleşme sürecinde sekiz milyon dakika pedal çevirdi.

AA’nın haberine göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin şehir içi ulaşımın rahatlatılması için 2014 yılında başlattığı Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS), koronavirüs pandemisinde, 1 Haziran itibarıyla geçilen normalleşme sürecinde, vatandaşlar tarafından yoğun talep gördü.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik Yönetimi Şube Müdürü Murat Sandalcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altı yıl önce 18 istasyon ve 136 bisikletle hizmet vermeye başlayan KOBİS’in, 2020 yılı itibarıyla 74 istasyon, 844 park ünitesi ve 520 bisikletle hizmete devam ettiğini söyledi. 

Sandalcı, 15 Ekim itibarıyla sisteme üye sayısının 154 bin olduğunu, toplam kiralama sayısının 824 bin 625 ve toplam kullanım süresinin 51 milyon dakika olduğunu bildirdi.

Normalleşme süreci sayıları artırdı

Normalleşme sürecinde KOBİS ailesine, 23 bin 651 yeni üyenin katıldığını, 118 bin 146 kiralama sayısına ve 8 milyon dakika kullanım süresine ulaşıldığını aktaran Sandalcı, “Geçen yılın aynı dönemiyle (1 Haziran-15 Ekim) kıyaslandığında, bu sene normalleşmeyle birlikte yüzde 38’lik bir kullanım artışı bulunmakta. Üniversitelerin ve okulların da açık olmadığını düşünecek olursak bu ciddi bir artış. Bu durum genel manada insanların KOBİS’e ulaşım aracı olarak da pandemi döneminde güvendiğini göstermekte.” dedi.

Sandalcı, istasyonlarda üç farklı şekilde bisiklet kiralama sisteminin mevcut olduğunu belirterek, “Kişi kart ücretini, bakiyesini yükleyebilir ve istediği istasyondan aldığı bisikleti yine istediği bir istasyona bırakabilir. Sağlık için spor amaçlı veya bir ulaşım aracı olarak bisikletler, her gün her saat kullanılabiliyor. Körfez etrafındaki sahillerimizde yoğun kullanım mevcut.” diye konuştu.

KOBİS şefliğinin 15 personel ile 7/24 hizmet verdiğini, bisiklet bakımlarının periyodik olarak yapıldığını anlatan Sandalcı, “Her bisiklet, haftada en az bir kere olmak üzere KOBİS merkezimizde veya sahada bakıma alınıyor. Her bisikletin künyesine, yapılan bakımlar işleniyor. Özellikle pandemi döneminde ön plana çıkan hijyen konusu, KOBİS sisteminde eskiden beri dikkat edilen hususların başında yer almakta. Ayrıca pandemi döneminde bu konuda ekstra tedbirler alındı. Fakat kullanıcılarımızdan talebimiz, tüm önlemlerimize rağmen kullanım öncesi ve kullanım sonrası kişisel hijyen prosedürlerini yerine getirmeleri.” ifadelerini kullandı.

“İstasyon ve bisiklet sayımızı artırmayı hedefliyoruz”

Sandalcı, bisiklet yolları projelerinin, Ulaşım Master Planı’nda tanımlanmış olan güzergahlarda ve KOBİS sistemini birbirine entegre edecek şekilde devam ettiğini anlatarak, normal bisiklet parkları için ilçe belediyeler ile görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi. 2021’de şehrin birçok noktasını ve KOBİS istasyonlarını, bisiklet yollarıyla bisiklet sürücüleri için birbirine bağlamış olacaklarını kaydetti.

Gelecek yıl 225 bin üyeye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Sandalcı, “Kocaeli’nin 12 ilçesinde KOBİS istasyonlarımız ve bisikletlerimizle vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımızın bisikletlerimize yoğun talebi var. Gelen talep ve istekleri karşılamak için 2021 yılı içerisinde yapacağımız çalışmalarla istasyon ve bisiklet sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu hizmetimizden 18 yaş üstü vatandaşlarımız yararlanabiliyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!