Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLETÇİLER SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Son günlerde durmadan gelen korkunç haberler sonrası bisikletçiler seslerini sosyal medya üzerinden #BisikletimeÇarparsanÖlürüm etiketiyle duyurmaya çalışıyor.

Geçen hafta İzmir’de bisikletçi Zeynep Aslan, antrenman yaptığı sırada bir kamyon sürücüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti. Genç sporcunun ölümü tüm bisiklet camiasında üzüntü yaratırken, artan bisikletli ölümleri de bisiklet tutkunlarını isyan noktasına getirdi.

Zeynep Aslan’ın ölümünün şoku atlatılamadan Hatay’dan Umut Yorgun’un bir otomobil sürücüsünün çarpması sonrası vefat ettiği haberi geldi. Sonrasında da Alanya’da yabancı uyruklu Svetlana Stolbun bir hafriyat kamyonu sürücüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti. 

İllüstrasyon Aydan Çelik

Bunlar maalesef sadece birkaç gün içinde duyulan tek ölümler de değil. Bir hafta içinde altı bisikletçi hayatını kaybetti.

Araçların bisikletlilere dikkat etmemesi sebebiyle sürekli tehlike atlatan bisikletçiler sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyor.

#BisikletimeÇarparsanÖlürüm etiketiyle tüm sosyal medya platformlarında araç sürücülerini uyaran, ölümlere dikkat çekilen ve bisikletçilerin yaşadıkları tehlikeleri anlatan paylaşımlar yapılıyor.  

Araç sürücülerinin dikkatsizliği, başka taşıtlara hak tanımamaları, kuralların hiçe sayılması, özellikle antrenman yapmak için şehir içindeki bisiklet yollarından uzaklaşması gereken, ulaşım için kullanan, gezi yapan bisikletçiler için yollarda ciddi tehlikeler yaratıyor. Şehir dışı yollarda özellikle kamyon ve araç sürücülerinin aşırı hız yapması tehlikeyi büyütüyor. 

Zeynep Aslan’ın hayatını kaybetmesinin ardından, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bisikletlilerin güvenliği için önemli konuları meclis gündemine getirdi.

Habertürk konuyla ilgili yaptığı haberinde yasalara dikkat çekti. “Karayolları Trafik Kanunu’na göre bisiklet “Adale gücü ile hareket eden motorsuz taşıt” olarak tanımlanıyor. Ayrı bir bisiklet yolu yapılmamışsa, otoyollar hariç yolların sağ şeridinin bisikletlilerle paylaşılması gerekiyor.

Şehir içinde çeşitli noktalarda görülebilecek “şeridi paylaş” tabelası da bu kurala işaret ediyor. Sorun tam da burada başlıyor. Tabeladaki bu uyarıyı kural değil “lütuf” gibi gören kimi sürücüler, yolu kendi hakkıymış gibi kabul ediyor.”

Zeynep Aslan’ın ölümünün ardından Habertürk’e konuşan dünyanın en iyi 60 dağ bisikletçisi arasında yer alan Kadir Kelleci, “Ben de her gün yollarda antrenman yapıyorum, bu tür tehlikelerle karşı karşıya geliyoruz. Olabildiğince kendi güvenliğimizi sağlamaya çalışıyoruz. Bisiklet üzerinde kaportamız yok, canımız var. İnsanların daha duyarlı olmasını diliyorum” dedi.

Afrika’yı dolaştı, İstanbul’da korkuyor

Afrika’nın büyük bölümünü bisikletiyle gezen ve bu seyahatini Hayallere Yolculuk isimli bir belgesele dönüştüren Hasan Söylemez, yollardaki tehlikeye dikkat çeken isimlerden. İstanbul’da bisiklete binmeye korktuğunu kaydeden Söylemez Twitter mesajında “şeridi paylaş” kuralının hayati önemine dikkat çekti.

Bi̇si̇klet şeri̇di̇ne gi̇ren tek araba yok

Almanya’da yaşayan yazar Gökhan Kutluer, Berlin’de bisiklete verilen önemi sosyal medya hesabında yayınladığı bir video ile gösterdi. Kutluer’in paylaştığı videoda bisiklet şeridi bariyerle değil, çizgiyle ayrılıyor. Buna karşılık trafiğin yoğunlaştığı anlarda dahi hiçbir sürücü bisiklet şeridine yaklaşmayı bile aklından geçirmiyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!