Bizimle iletişime geçin

Haberler

2020 GIRO’NUN ARDINDAN

Giro d’Italia gerçek anlamda son güne kadar süren heyecanıyla akıllarda kalacak bir sona sahne oldu. Ineos Grenadiers bisikletçisi Tao Geoghegan Hart, hiç giymediği pembe mayoyu kazanmayı başararak tarihe geçti.

20 etap, zorlu tırmanışlar, heyecanlı sprintler, soğuk ve yağmurlu havanın altında kilometrelerce çevrilen pedallar, 15 gün pembe mayoyu taşıyan bir bisikletçinin çabası, sadece bir gün taşıyabilen bir başka bisikletçinin kaybı ve bunca şeyin ardından son etaba nasıl olabildiği hala hayret yaratsa da, aynı zamanda başlayan iki genç bisikletçi.

Giro’da 20 etap boyunca bir sürü şey yaşandı ama son güne Tao Geoghegan Hart ve Jai Hindley tarihte ilk kez bir büyük turda yaşanan bir şeyin içinde buldular kendilerini. 85 saat, 22 dakika ve 7 saniye ile tamamen aynı zamanda girdiler son gün mücadelesine. 20. etapta Ineos Grenadiers bisikletçisi Tao Geoghegan Hart etabı kazanıp zamanları eşitlese de Sunweb’ten Jai Hindley maglia rosa’yı sırtına saliselerle geçirdi.

Deceuninck – Quick Step’ten Joao Almeida 15 gün taşıdığı pembe mayosunu 18. etapta Sunweb’den Wilco Kelderman’a kaybetti. Aradaki olaylı, protestolu ve kısaltılan etapta pembe mayoyu taşıyan Kelderman, 20 etabın sert yokuşlarında geride kaldı ve takım arkadaşı Hindley’e bıraktı pembe hayallerini.

Her şeyi zamana karşı belirledi

Milano’da 15.7 km’lik bir parkurda koşulan bireysel zamana karşı her şeyi belirledi. Etabı daha öneceki iki zamana karşıyı da kazanmayı başaran, dünya zamana karşı şampiyonu Filippo Ganna kazandı.

Favori Tao Geoghegan Hart’tı. Sonuç da öyle oldu. Tarihte ilk kez yaşanan aynı zamanda son etaba başlama durumunu lehine çeviren ve etabı Hindley’nin 39 saniye önünde tamamlamayı başaran Britanyalı kariyerinin ilk büyük turunu kazandı. 

25 yaşındaki bisikletçi, tarihte bir büyük turda hiç genel klasman mayosu taşımadan şampiyon olan yedinci isim oldu. Yarış sonrasında, gelecekte ne olacağını bilmediğini ve umursamadığını söyleyen genç sporcu, bu şampiyonluğun tadını çıkaracağını belirtti. 

Ineos Grenadiers, Giro hayallerini Geraint Thomas üstüne kurmuş ve onun erken vedasıyla bir daha favoriler arasında anılmamışlardı. Ama Tao Geoghegan Hart, takımına yeni bir Giro şampiyonluğu yaşatmayı başardı. Ayrıca Ineos, Giro’da dördü Filippo Ganna’dan ikisi Geoghegan Hart’dan ve biri Giro’yu erken bırakmak zorunda kalan Narvaez’den olmak üzere yedi etap kazanmayı da başardı.  

Sunweb iki sporcusuyla podyumda yer almayı başardı ama iki sporcu da istedikleri yerde değildi. Daha turun başında favorilerden gösterilen Wilco Kelderman tahmin edildği gibi Stelvio’da pembe mayoyu almayı başardı. Ama daha Stelvio’da çok da iyi görünmeyen Kelderman, mayosunu 2 etabın sonunda takım arkadaşı Jai Hindley’e bıraktı. 

Jai Hindley pembe mayoyu saliselerle sırtına geçirdi ama çabası eve götürmesine yetmedi. Avustralyalı sporcu Giro’yu bir etap da kazanıp, ikinci olarak tamamdı. Onu Kelderman üçüncülükle izledi. 

Genel klasman mücadelesinde üçüncü etaptan 18. etaba kadar pembe mayoyu taşıyan ve kaybettikten sonra bile mücadelesine devam eden Joao Almeida Giro’yu dördüncü olarak tamamladı. 

Siklamen mayo değişmedi

Peter Sagan’la çekiştikleri puan klasmanı mücadelesinde Arnaud Demare dört etap kazanıp üstüne zirveyi bırakmayarak siklamen mayoyu kazanmayı başardı. Peter Sagan bir ve en heyecanlı etaplardan birini kazandığı Giro’da son atağını belki olaylı 19. etapta yapar beklentisini de etabı kaçışa bırakarak sona erdirdi ve bu sezonu bir büyük turda moya alamadan bitirdi. 

Dağların kralı mayosu EF Pro Cycling’den Ruben Guerreiro’nun olurken beyaz mayoyu da Tao Geoghegan Hart kazandı. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!