Bizimle iletişime geçin

Editoryal

KADİR KELLECİ BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

Kadir Kelleci, UCI MTB Cross-Country dünya sıralamasında 50. sıraya yükseldi. Milli bisikletçiyle bu başarıya nasıl ulaştığını ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Yazı: Betül Usta

Kadir Kelleci pandemi sonrası takvimi sıkışan sezona adından söz ettirerek girdi ve başarılarına devam ediyor. UCI MTB Cross-Country dünya sıralamasında önce 67. sıraya yükselen milli bisikletçi, Sakarya’da yapılan Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası’nda 30. olmasının ardından 50. sırayı gördü.

34 yaşındaki Kadir Kelleci’yle pandemi döneminde antrenmanlarına nasıl devam ettiğini, elde ettiği başarıları ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Dünya sıralamasında 50. sıraya yükseldiniz. Nasıl başardınız bu sıralamayı elde etmeyi?

“Pandemi sonrası Kayseri’de yapılan etaplı dağ bisikleti yarışlarına gidip orada puan topladım. Kendime dünya şampiyonası hedefi koymuştum ama pandemiden sonra rakiplerimin de kendi performansımın durumunu da bilmediğim için bu yarışlar belirleyici olacaktı. 

Performansım bu yarışlarda belli oldu ve 24 startta toplam 18 podyum yaptım. Bu yarışlardan topladığım puanlar kendi puanıma eklenince dünya MTB sıralamasında 67 sıraya yükseldim. 

Dünya Şampiyonası öncesi Sakarya’da test niteliğinde gerçekleşen MTB Maraton Serisi yarışlarından da bir puan aldım. İlk 100 içerisinde bir puan bile çok önemli ve o beni 60. sırayı yükseltti.Dünya Şampiyonası’nda 30. olunca 28 puan daha aldım ve dünya sıralamasında 50. sıraya yükseldim.”

Pandemide nasıl devam ettiniz antrenmanlarınıza? Performansınızın yükselmesi için neler yaptınız?

“Pandemi başlamadan Alanya’da kampta ve yarışlardaydım. Pandemi başlayınca ailemin yanına Gaziantep’e geçtim. Sokağa çıkma yasaklarında çalışmak imkansızdı ama yasak olacağını bildiğim için hafta içi çok yoğun antrenman yaptım. 

Antep’te kırsal alanlara çok rahat gidebildiğim için izinli bir şekilde kimseye rahatsızlık vermeden, kimsenin sağlığını riske atmadan antrenmanlarımı sürdürdüm. Yasak olan günlerde ağırlık çalışarak, roller yaparak performansımı yükseltmeye çalıştım. Ama ben aslında performansını dışarıda yükselten bir sporcuyum. Ben daha çok dışarıda çalışıp bisikletimi kullanıp bu şekilde antrenmanlarına devam ediyorum. 

Bisiklette mevsimsel olarak performansınız yükselir. Nisan ve Mayıs ve performansımın yükseldiği dönemde de intervallerime, antrenmanlarıma devam ettim. Kayseri’ye kadar sürekli antrenman yaptım. Kayseri’de irtifa kampına katıldım ve aldığım performans sonuçlarına göre dünya şampiyonasını kendime hedef olarak koydum.”

Gelecekteki hedefleriniz neler?

“Hedefim dünya sıralamasında ilk 40’lara çıkmak. Cross-country yarışlarını yayınlayan RedBull TV yayınlarında görünmek istiyorum. Bunu başarmak için de Alanya’da yapılan dağ bisikleti yarışlarında puan toplamak istiyorum. 

Şu anda Alanya’daki yarışlara odaklanıyorum. Bu sayede istediğim klasmana gelebilirim. Sonrasında hedefim dünya şampiyonasından sonra sıralamada daha fazla ilerlemek ve 40’lı sıralara çıkmak.”

Ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden Kadir Kelleci bunları sponsor desteği olmadan başarıyor. Kelleci’nin hedefinde sıralamasını daha da yükseltmek var. Milli bisikletçi, istediği klasmana çıkabilmesi için bireysel sponsorluklara ihtiyaç duyuyor.

Kadir Kelleci son olarak, Alanya’da 31 Ekim’de yapılan Alanya Avocado MTB Cup’ta da podyum gördü. Üçüncü olarak 15 puan daha toplamayı başardı. 1 Kasım’da yapılan Alanya Mtb Cup yarışında da 13. olarak dört puanı daha hanesine yazdırdı. 

Milli sporcu Alanya’da koşulacak yarışlarda mücadele etmeye devam edecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

S&C JAI HINDLEY

Editoryal

“Tadej Pogačar, Hinault ve Merckx’den bile daha iyi”

Haberler

Çin’in Bisiklet Mezarlıkları Görüntülendi

Haberler

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda yeni sezon başlıyor!

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!