Bizimle iletişime geçin

Editoryal

KADIN BİSİKLETİNDE ÜCRET EŞİTSİZLİĞİ

The Cyclist’ Alliance, her yıl yaptığı, kadın bisikletçilerin kazanç araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Kadın bisikletçilerin %25’i hiç maaş almıyor.

The Cyclist’ Alliance, dört yıldır her senenin sonunda, kadın bisikletçilerin çalışma şartlarının durumunu öğrenmek, emeklerinin karşılığını alıp almadıklarından emin olmak ve  iyileştirilme çalışmaları için bir temel oluşturabilmek amacıyla kazanç durumlarını ölçen bir araştırma yapıyor.

100’den fazla kadın bisikletçiyle yapılan anket, U23, kıta ve WorldTour takımlarını kapsıyor. Koronavirüs pandemisiyle beraber geçen seneye göre durum bazı konularda daha da kötüleşmiş durumda. 

UCI, bu Ocak’ta Kadınlar WorldTour reformlarının bir parçası olarak asgari maaş limiti belirledi. Sekiz takımın yer aldığı WorldTour’da takımlar bisikletçilerine sosyal ve sağlık yardımlarının yanı sıra maaş ödemekle de yükümlü. 47 takımın yer aldığı ikinci kademe kıta takımları ise, Boels Dolmans gibi bazıları ödese de bisikletçilere maaş ödemek zorunda değil. 

Takım bütçeleri de bu konuda belirleyici etkenlerden. WorldTour takımları bir veya üç milyon euro arasında değişen bütçelere sahipken, kıta takımları genelde yıllık 100 bin ve 500 bin arasında değişen bütçelere sahip oluyor. Boels Dolmans bir kıta takımı olmasına rağmen, WorldTour takımlarının bütçesine sahip olduğu için sporcularına maaş ödeyebiliyor. 

Öne çıkan sonuçlar

Neler iyileşti?

Kadınlar WorldTour’da maaşlar artmaya devam ediyor. Hala az olsa da bisikletçilerin minimum kazançları yıllık 15 bin euro. Bisikletçilerin %25,5’i 30 bin eurodan fazla kazanıyor. Cyclingnews’a göre sadece birkaç yıldız isim yıllık 150 bin euro kazanıyor. 

İki yıldır, daha fazla bisikletçi sözleşmesini imzalamadan önce yasal tavsiye alıyor. Oran 2019’da % 16’ya, 2020’de % 23’e yükseldi.

Neler kötüleşti?

En yüksek ve en düşük ücretli bisikletçiler arasında ücret eşitsizliği büyüyor. Endişe verici bir şekilde, hiç maaş almayan profesyonel sporcu sayısı 2019’da %17’ye, 2020’de %25’e yükseldi.

Kıta takımları için sabit bir asgari maaş geçerli olmadığından, %32 oranında bisikletçi yıllık maaş olarak 15 bin euro’dan daha az kazanıyor.

Covid-19, bisikletçileri kaçınılmaz olarak etkiledi. % 29’u maaş indirimi yaşadı veya maaşını tamamen kaybetti. % 76’sı, önümüzdeki sezon finansal istikrarsızlık nedeniyle, bir sözleşme bulup bulamayacakları konusunda endişeli.  

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

S&C JAI HINDLEY

Editoryal

“Tadej Pogačar, Hinault ve Merckx’den bile daha iyi”

Haberler

Çin’in Bisiklet Mezarlıkları Görüntülendi

Haberler

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda yeni sezon başlıyor!

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!