Bizimle iletişime geçin

Editoryal

SHIMANO DEORE M-6100

Shimano Deore M-6100 grupset modeliyle düşük bütçeye üst düzey teknoloji ve performans vadediyor

Shimano yeni versiyon grupsetlerini en üst segmentten başlayarak hiyerarşinin altına doğru piyasaya sunuyor. Bu düstura uygun şekilde, Japon firma geçen yıl yeni XT modelini ve bir önceki sene de en üst segment dağ bisikleti aktarma organı XTR’ın yeni versiyonunu tanıttı.

Bu süre zarfı içerisinde büyük beğeni toplayan bütçe dostu yeni SLX de piyasaya sürüldü. Her birinin ortak özelliği 12’li kaset dişlisiydi. Grupset devi bu yıl ise dağ bisikleti meraklılarının karşısına yenilenen 12’li Deore M-6100 modeliyle çıkıyor.

M-6100’ün özelliklerine göz atmadan önce, 12 sistemin artılarını Shimano Pazarlama ve Ürün Koordinatörü Mihraç Bayındır’dan dinliyoruz. “12’li sistem her biri eşit basamaklı bir merdiven gibidir. Bir de aksini düşünelim. Bir merdivende bazı basamaklar yüksek bazı basamaklar alçak, bazıları dar bazıları ise geniş. Hal böyle olunca inip çıkarken zorlanırsınız. 12’li vites her basamağın eşit olduğu bir sistem. Bu sayede 12’li vites sistemi kullanım ve performans kolaylığı sağlıyor.” 

Yüksek teknoloji ulaşılabilir fiyat

2018’de yeni XTR ile 12 vitese geçiş yapan firma, o günden beri üst seviye dağ bisikleti ürün yelpazesinde (XTR, XT ve SLX) 12 vitesi tercih ediyor. Dağ bisikleti grupset hiyerarşisinin alt basamaklarında yer almasına rağmen, yeni Deore M-6100 de 12 vites akımını sürdürüyor. Ancak setin üst segment öncüllerine benzerliği yalnızca vites sayısıyla sınırlı değil.

Hyperglide+, dinamik zincir bağlantısı, Micro Spline, Rapid Fire+, Shadow RD+ dahil olmak üzere, hiyerarşide M-6100’ün üstünde yer alan grupset modellerinin sahip olduğu teknolojileri yeni M-6100’de de görmek mümkün. 

Firmanın böylesi gelişmiş teknolojileri giriş seviye bir fiyatta sunabilmesinin altında ise bazı püf noktaları yatıyor. “Aynı teknoloji ama farklı materyaller diyor” Mihraç Bayındır. Örneklendirmek gerekirse; XTR kasette çelik, alüminyum ve hatta titanyum karışımı malzeme kullanılırken, M-6100’in kaseti yalnızca çelikten imal edilmiş. Dahası, yeni grupsetin tüm komponentleri Shimano’nun diğer 12 vitesli dağ bisikleti grupsetleriyle uyumlu.

Yeniliklerden biri de bu. Öncesinde XTR ile bir diğer grupsetlerin hiçbir zaman eşleştirilemediğine vurgu yapan Bayındır, ekliyor. “Çünkü biri 11’li iken diğeri 10’lu kalıyordu. Şu anda XTR, XT, SLX grupsetleri birbirleriyle uyumlu. Örneğin, göbeğini birinden aynakolu birinden dişlisini diğerinden alabilirsiniz. 12’liler arasında artık hepsi kullanılabiliyor.” 

Buna karşın Shimano, Deore M-5100 ve M-4100 grupsetleriyle 11 ve 10’lu vites seçenekleri sunuyor.

Şık tasarım

Yeni versiyon M-6100’in öne çıkan özelliklerinden biri de birinci sınıf tasarım ve görünüme sahip. Benzer görüşler Bayındır tarafından da paylaşılıyor. “Popüler segmentlerde agresif bisikletlere çok yakışacak bir tasarıma sahip. Özellikle dayanıklılığıyla bence asıl olarak elektrikli bisikletlerde tercih edilecek diye düşünüyorum” diyor Bayındır.

Deore M-6100 tek aynakol yapraklı (1×12) temiz ve şık görünümlü bir tasarıma sahip. Görünüm açısından Shimano’nun diğer 12 vitesli üst model set tasarımlarına oldukça benzer. Krank uzunluğunda 170 ve 175mm olmak üzere iki farklı ölçü seçeneği var.

M-6100’ün kalbinde ise 12 vitesli kaset yatıyor. Shimano’nun diğer 12 vitesli dağ bisikleti kasetleri gibi burada da 10-51 dişli tercih edilmiş. Kaset Shimano’nun üst seviye setlerde görmeye alışık olduğumuz Micro Spline freehub göbek standardı etrafında inşa edilmiş. Tam dişli aralığı ise 10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45-51 şeklinde.

Bisiklet kullanımını keyifli hale getiren, daha düşük maliyetle gelişmiş teknoloji sunan M-6100, peki Türkiye pazarında nasıl bir etki bırakabilir. Bayındır ilk dönüşlerin çok olumlu olduğunu söylüyor ve devam ediyor. “XT, Türkiye’de zaten çok kullanılan bir grupset. Yeni Deore M-6100 de Türkiye’de yeni güncellemelerle çok fazlaca tercih edilir hale gelecektir. Şimdiden talep oluşmuş durumda, hatta çokça talep olduğunu biliyoruz. Ön siparişler alınmaya başlandı bile. Türkiye’deki satış rakamlarına bakıldığında Deore M-6100 yeni XT olabilir.”

Deore vites değiştiricileri

Shimano, iki versiyon Deore vites değiştirici  sunuyor 

Bunlardan ilki Shimano fren kolları ile entegre I-SPEC EV. İkinci versiyon geleneksel 22,2mm gidon bandı kelepçeli. Rapidfire+ vites değiştirme özelliği sayesinde bisikletçi tek bir kol hamlesi ile üç dişliye kadar vites küçültebiliyor.

Shimano ayrıca Tw0-Way serbest bırakmayı da içeriyor, böylece bisikletçiler baş ve işaret parmağıyla daha sert dişlilere geçebiliyorlar. SLX vites değiştiricide bulunmayan tek özellik, bisikletçinin kablo serbest bırakma kolunun bir atışında en fazla iki dişlinin vites büyümesini ve daha hızlı anında serbest bırakma kaydırmasını sağlayan “Çoklu Serbest Bırakma.”

Özellikler

Kullanım MTB

Vites 12 

Zincir seti Shimano Deore FCM6100E2

Arka Mekanik Shimano Deore RDM6100SGS

Vites değiştirici Shimano Deore SLM6100R

Kaset  Shimano Deore CSM6100051

Zincir Shimano Deore CNM6100126Q

Sol Fren Shimano Deore M6100LR

Sağ Fren Shimano Deore M6100RF

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!