Bizimle iletişime geçin

Haberler

BANKSY’NİN SON ESERİNDEKİ BİSİKLET ÇALINDI

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy’nin Nottingham’da yaptığı, bisiklet tekerini hula hop olarak çeviren kız çocuğu resmini tamamlayan bisiklet çalındı.

Dünyaca ünlü gizemli grafiti sanatçısı Banksy’nin son çalışması olan, bisiklet tekeriyle hula hop çeviren kız çocuğu çalışması, hırsızların hışmına uğradı. Resmin önünde yer alan ve kız çocuğu resmiyle birlikte kompozisyon oluşturan bozuk bisikletin çalındığı anlaşıldı.

Duvardaki resim geçen ay İngiltere Nottingham’da keşfedildiğinde büyük ilgi uyandırmış ve sonrasında Banksy de esern kendisine ait olduğunu doğrulamıştı. 

Sanat tacirlerinin 214 bin sterlin değer biçtiği eserin hırsızlık olayının ortaya çıkmasının ardından yetkililer, duvardaki resmin üzerine plastik kaplama yerleştirerek eseri korumaya aldı.

Mahalle sakinlerinden Tracy Jayne, grafiti çalışmasını tamamlayan bozuk bisikletin çalındığını pazar sabahı fark ettiğini söyledi. BBC’ye konuşan Jayne, “Sanat eseri, Nottingham tarihinin önemli bir bölümünü oluşturan Raleigh bisikletlerini kayda geçirmişti. Ölen kocam 2002’de kapanana kadar Raleigh fabrikasında çalışmıştı. Birilerinin o bisikleti çalması büyük bir utanç. Bu düpedüz saygısızlık ve beni çok üzüyor” dedi.

Eseri̇n değeri̇ 214 bi̇n sterli̇n

İngiliz grafiti sanatçısının son çalışması 13 Ekim’de Nottingham’daki duvarda görülmüş, Banksy, 17 Ekim’de kendi sosyal medya hesabında resmin kendisine ait olduğunu doğrulamıştı.

Nottingham Belediyesi sözcüsü, “Eserde bisiklet bulunması, eskiden yakınlarda bulunan Raleigh bisiklet fabrikasına bir atıf olabilir. Fabrika, Nottingham’lı yazar Alan Sillitoe’nin yazdığı ve 1960’ların ikona dönüşen aktörü Albert Finney’in oynadığı Saturday Night and Sunday Morning filminde konu edilmişti” ifadesini kullanmıştı.

Tek tekerleği olmayan bisikletin arkasında görülen resimde, küçük bir kız bisikletin tekerleğiyle hula hop çevirirken görülüyordu. Daily Mail’e göre sanat tacirleri parçaya, ortalama 214 bin sterlin değer biçti.

Şi̇kayet olmadı

BBC’nin haberine göre bisikletin çalındığına dair şimdiye kadar Nottinghamshire Polis Merkezi’ne ya da Nottingham Şehir Konseyi’ne herhangi bir ihbarda bulunulmadı.

Duvar resminin Banksy’ye ait olduğunun teyit edilmesinden sonra birçok kişi önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girmişti.

Banksy, memleketi Bristol kentinde 1990’ların başında trenleri ve duvarları boyamaya başladı. Kısa bir süre içinde dünya genelinde bilinen bir sokak sanatçısına dönüştü.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

1 Yorum

1 yorum

  1. Pingback: Grafiti Sanatçısının Eserindeki Bisiklet Çalındı - Bisiklet - Bisiklet -

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

FAT BİKE İLE KARTEPE MACERASI

Editoryal

BREZİLYALI BİSİKLETÇİ BEYŞEHİR’DE

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!