Bizimle iletişime geçin

Haberler

FRANSIZ BİSİKLETÇİLER YENİDEN TÜRKİYE’DE

Tandem bisikletleriyle geçen yıl Moğolistan’a doğru yola çıkan ve Lüleburgaz Bisiklet Akademisi’nde konaklayan Fransız bisikletçiler Nina Duczmalewska ile Hugo Pacou, koronavirüs salgını sebebiyle karavanla ülkelerine geri dönerken yine Lüleburgaz’a uğradı.

Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını öncesi tandem bisikletleriyle Moğolistan’a doğru yola çıkan Fransız bisikletçiler Nina Duczmalewska ile Hugo Pacou’nun macerası koronavirüs salgını sebebiyle Gürcistan’da sona erdi. 

Koronavirüs başlamadan önce Türkiye’ye gelen ve Lüleburgaz Bisiklet Akademisi’nde konaklayan Fransız bisikletçiler, koronavirüs salgını sebebiyle karavanla ülkelerine geri dönerken yine Lüleburgaz’a uğradı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bütün sınır kapılarının kapanması üzerine yaklaşık bir yıldır Gürcistan’da mahsur kalan çift, şans eseri buldukları bir karavanla Türkiye üzerinden ülkeleri Fransa’ya doğru yola koyuldu. Karavanı sosyal medya üzerinden kendilerine ulaşan ve yine kendileri gibi dünya turundayken koronavirüs salgını nedeniyle ülkesine uçakla dönen Çekya vatandaşı sayesinde bulan Fransız bisikletçiler, Türkiye’ye dair izlenimlerini aktardı.

Koronavirüs salgını çıktığında birçok ülkenin teker teker sınır kapılarını kapatarak sert tedbirler almaya başladığını söyleyen Nina Duczmalewska, “Geri dönmeye karar verdiğimizde bisikletle gitmek istemedik. Koronavirüs salgınından dolayı korktuk açıkçası. Karavan bulabiliriz düşüncesiyle internet sitelerinde karavan bulduk. 

Şanslıyız ki Çekya’dan bir kişi, karavanıyla dünyayı gezerken Gürcistan’da salgına yakalanmış. O da karavanını orada bırakıp ülkesine uçmuş. O da bizim sosyal medyadaki gönderimizi gördüğünde sevinmiş. Biz şimdi onun karavanıyla Fransa’ya gideceğiz. O da Fransa’ya uçakla gelip, karavanını alıp ülkesine geri dönecek” dedi.

Fransız çiftin geçen seneki turlarından
“Türk insanı sürekli evinde ağırladı”

Koronavirüs salgınından önce Türkiye’yi gezme fırsatı bulmalarından dolayı mutlu olduklarını söyleyen Nina Duczmalewska, Türk insanının aşırı yardımsever olduğunu, bu durumun da kendilerini olumlu yönde değiştirdiğini söyledi. 

Duczmalewska, “Koronavirüsten önce bisikletle Türkiye’yi geçtiğimiz için çok mutluyuz. Bu bizim için çok ilginç bir deneyim oldu. Neredeyse Türkiye’de hiç çadır kurmadık. İnsanlar tarafından sürekli evlerde çağrıldık. Tabi ki korona olsaydı öyle tahmin ediyoruz ki bizim eve davet edecek insan sayısı daha az olurdu normal olarak. Türkiye’yi iyi ki korona salgınından önce görme fırsatını bulmuşuz” diye konuştu.

“Türkiye bizi değiştirdi”

Türkiye’de geçirdikleri süre içerisinde çok sayıda insanla ve kültürle tanıştıklarını kaydeden Hugo Pacou ise, “Açıkçası Türkiye bizi çok değiştirdi. Hiç tanımadıkları, tamamen yabancı bir ülkeden gelen insanlara bu kadar sıcakkanlı davranmaları bizi değiştirdi. İnsanların bize kibar yaklaşmaları bizim karakterimizi iyi anlamda değiştirdi. Yemeklerine gelecek olursak tek kelimeyle mükemmel. Sadece insanı değil hava şartları bile çok iyi olan bir ülke burası” ifadelerini kullandı.

“Bir yıl önce de şaşırmıştık”

Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisi (LYMBA) hakkında da konuşan Nina Duczmalewska, bir yıl aradan sonra yine aynı yere gelmekten mutluluk duydukları ve yine ilk kez gördükleri andaki gibi şaşırdıklarını söyledi. Nina Duczmalewska, “Bir yıl önce buraya geldiğimizde şaşırmıştık. Bir yıl aradan sonra ikinciye yine buradayız ve yine şaşkınlık içerisindeyiz. 

Keşke bisiklet akademisi gibi bir yer her ülkede olsa. İnsanları böyle bir tesiste ağırlasalar. Fakat burada böyle güzel bir örneği olması beni mutlu ediyor. Anı defterine yazılanlar gösteriyor ki koronavirüs olsa bile insanlar buraya gelmeye devam etmiş. Burada bazı şeyler aksamamış. Bu çok güzel bir şey” ifadelerini kullandı.

Hugo Pacou ise, “Herkesin burayı görmesi gerekiyor. Türkiye’ye gelen herkes bu akademiye gelmeli. Burası gerçekten inanılmaz. Burada sadece bisiklet yok. Burada yardımlaşma, deneyimleri paylaşma var. Biz bir yıl içerisinde buraya ne kadar insanın gelip gittiğini gördük. Lüleburgazlılar adına da çok mutluyuz böyle bir yere sahip oldukları için” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!