Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİM BİSİKLETLERİNE ZARAR VERİLİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı bisiklet kiralama sistemi BİSİM’e ait bisiklet ve istasyonlara verilen zararların önüne bir türlü geçilemiyor. Belediyeden yapılan açıklamada yalnızca Eylül ve Ekim aylarında 460 adet bisikletin zorla söküldüğü söylendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZULAŞ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren BİSİM adlı akıllı bisiklet kiralama sistemine ait bisiklet ve istasyonlara verilen zararların önüne bir türlü geçilemiyor.

Belediyeden yapılan açıklamada yetkililerin, “vandalizm” olarak niteledikleri olayların sorumlularının defalarca yakalandığı ancak çoğunlukla yaşları 18’den küçük olduğu için her seferinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtildi. Sisteme ve bisikletlere verilen zararın maliyeti ise günden güne büyüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZULAŞ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren akıllı bisiklet kiralama sistemi BİSİM bisikletlere ve istasyonlara kasıtlı olarak zarar veren kişilere karşı mücadelesini sürdürüyor. 

Yalnızca Eylül ve Ekim aylarında 460 adet bisiklet zorla söküldü. Bunların büyük bölümünün dili ya da şasesi kırıldı. Bisiklet bağlı olduğu yerden zorla çıkarılırken parkın kilit mekanizmaları da zarar görüyor. 

Halen 100 parkta kilit hasarı bulunuyor. BİSİM bakım onarım merkezine rutin arızalanan bisikletler dışında her gün ortalama 10 adet vandalizme uğramış bisiklet geliyor.

Hasarların yarattığı işgücü kaybı, malzeme, tamir ve bakım masrafları da hayli kabarık. Örneğin sadece bisiklet dili kırık ise ortalama işçilik ve malzeme maliyeti bir bisiklet için 700 TL’yi buluyor. 

Parkın kilit mekanizmasının hasar gördüğü durumlarda bu maliyet 1200 TL’nin üzerine çıkıyor. Yükselen maliyetler, daha fazla noktaya hizmet verilmesini ve daha fazla bisiklet alınmasını da geciktiriyor. Ayrıca, bisiklet kiralamak isteyen kullanıcıları da olumsuz etkiliyor.

Çözüm bulunamadı

Tüm istasyonların kameralarla izlendiğini, zarar veren kişilerin tespit edildiğini ve haklarında yasal işlem başlatıldığını söyleyen İZULAŞ Genel Müdürü Arda Şekercioğlu, “Bu zararları sürekli olarak veren kişiler belli. Bunlar hakkında açtığımız 191 dava var. 

Ancak ne yazık ki şikayetçi olmakla, dava açmakla sonuca ulaşamıyoruz. Bunları gerçekleştirenler çoğunlukla 18 yaşın altında olduğu için tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyorlar. Ceza alsalar da denetimli serbestlikten yararlanıyorlar ve aynı suçu işlemeye devam ediyorlar” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!