Bizimle iletişime geçin

Editoryal

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Erkekler WorldTour 2021 mayolarını özel çekim fotoğraflarıyla, bisikletçiler bir kameraya poz verdiklerinde değil onları her zaman görmeye alıştığımız yerde, pelotonun içinden değerlendirmek istedik.

Takımlar mayolarının lansmanlarını sezon öncesi tamamladılar. Ama takımların hepsini yan yana bir yarış atmosferinde görmemiz zaman aldı. Erkek WorldTour takımlarının mayolarını UAE Tour ile birlikte pelotonda görme şansımız oldu.

Mayoların tamamının değerlendirmesini özel çekim fotoğraflarıyla değil de yarışın içinden bakmak istedik. Ayırt edicilik, çarpıcılık, renk uyumu, bisikletçiler bir kameraya poz verdiklerinde değil onları her zaman görmeye alıştığımız yerde, bisikletlerinin üzerindeyken daha fark edilir oluyor.

2021 mayoları için pelotonun içinden biraz subjektif değerlendirmeler yapık.

AG2R Citroën Team

Bu sene mayosunda en fazla değişiklik yapan takımlardan biri AG2R Citroën. Kimi mayoyu çok beğenirken kimi hiç beğenmedi. Eski mayonun modern bir görünüme uzak olması değişiklik gerektirirken, yeni mayo da “kolaya kaçılmış” yorumları aldı.

Takımın kahverengi şortları sabit kalırken mayodaki yoğun kahverengi ve mavi tonları yerini beyaza bıraktı. Beyaz zemin üzerine neredeyse tüm mayoyu kaplayan büyük yazıların rengi de kırmızı ve kahverengi. İzleyiciler mayo üzerinde ortak bir karara varamasa da en azından pelotonun içinde takımın adının artık görülmemesi gibi bir şans yok.

Astana – Premier Tech

Astana’nın ismiyle beraber mayosunda da görünür değişiklikler yaşandı. Klasik düz mavi yerini başka renge bırakmasa da biraz hareket katıldı. Omuzlar ve gövdenin büyük kısmını kaplayan Astana mavisi, elmas şekilli desenlerle kol uçlarına ve bele doğru koyu renge geçiyor. Geçişli mavi laciverte ulaşıyor ve şortlar da bu tonda devam ediyor.

Astana – Premier Tech’in eski mayosuyla karşılaştırıldığında 2021 versiyonu daha emek verilmiş ve modern görünüyor. Astana’nın açık mavi rengi kendini hemen belli etse de yine de tasarım çok da farklı olarak öne çıkmıyor.

Bahrain Victorious

Fotoğraf Bettini Photo

Bahrain Victorious’un yeni sezon mayosu eskisiyle benzerlikler gösterse de bir değişim var. Eski forma yoğun olarak sarı-turuncu tonlarını barındırırken, eklenen mavi çizgiler ve Bahreyn’in ulusal rengi kırmızının vurgulanması gibi farklılıklar görülüyor.

Mayonun ortasında geçmişteki renge atıf gibi görünen bazı turunculuklar da bulunuyor. Ama bunlar biraz hafif dokunuşlar olduğundan gerçekte mayo düz koyu turuncu olarak seçiliyor ve diğer kırmızı tonlarındaki takımlar arasından sıyrılmıyor. Yine de peletonun renkli mayolarından olduğu için dikkat çekici.

Bora-Hansgrohe

Bora-Hansgrohe yeni sezon mayosunu daha geçen sezonun ortasında tanıtarak, yeni mayosunu gösteren ilk takımlardan oldu. Belki de bunun sebebi aslında bir renk değişimi dışında mayoda çok da değişiklik olmaması. Bora-Hansgrohe, mayonun üst kısımlarındaki yoğun siyah renkten vazgeçip aynı tasarıma beyaz ağırlıklı olarak devam ediyor.

Alışık olduğumuz yeşil geçişli çizgiler yerinde duruyor. Siyah mayo da güzel olsa da beyazın ferah bir görünüm verdiği bir gerçek. Beyaz pelotonda daha sık görülebilen bir renk ama Alman takım açık yeşil çizgilerin iyi kullanımıyla kimliğinden ödün vermiş gibi görünmüyor.

Cofidis, Solutions Crédits

Cofidis’in mayo tasarımında bu yıl değişiklik yok. Kırmızı ve beyaz mayoya kırmızı şortlar eşlik etmeye devam ediyor. Her ne kadar siyah veya koyu renk şort tercih etmemek takımı farklı kılsa da Cofidis’in mayosunun biraz dokunuş istediği söylenebilir.

Fransız takımının arada WorldTour değil de pro seviye bir takım sanılmasında, sadece iki senelik yeni bir WT takımı olması değil görünüşün de önemli olduğu düşünülebilir. 2000’ler nostaljisi yapıyor gibi görünen mayonun önündeki basit tasarım ve genel çizgiler belki seneye biraz değişime uğrar.

Deceuninck-Quick Step

Deceuninck-Quick Step 2021 mayosu takımın lakabı olan “Wolfpack (kurt sürüsü) tanımlamasından esinlenerek kurt kürkünü andıran desenlere sahip. Tasarımda geçen sezonun beyaz yoğunluğu yerine tamamen mavi tonları kullanıyor. Mayonun göğüs kısımlarında mavi tonları hakimken, bel kısımları ve taytta daha çok laciverte yakın tonlar kullanıldı.

Mayo genel olarak beğenildi. Takımın mavi kökleriyle çok uyumlu olan mayo belki beyazın tamamen gitmesiyle fazlaca mavi oldu ama pelotonun içinde klas bir görünüm sunuyor.

EF Education – Nippo

EF her zaman olduğu gibi bu sene de mayosunu en geç tanıtan takım oldu. Geçen sene Giro’nun ördekli mayolarından sonra ne geleceği merak konusuydu ama yeni forma geçen senekine benzer pembe renkli bir tasarımla geldi.

Geçen senekine oranla biraz daha bütünsel bir görünümü olan pembe mayoya lacivert şortlar eşlik ediyor. Mayo pembe gibi dikkat çekici bir renkte uyumu yakalamış. Yine de takımın Giro d’Italia’daki ilginç mayolarından sonra standart bir tasarım olmasıyla ufak bir hayal kırıklığı yarattı.

Groupama-FDJ

Cofidis gibi bir Fransız takımı olan Groupama-FDJ de farklı renk şort tercihinden vazgeçmeyenlerden. Bu sene takımın mayosunda çok bir değişiklik yok. Bir kolu mavi bir kolu kırmızı mayo gövdede beyaz olarak ilerliyor. kol ve yanlarda da kullanılan mavi şortlarda da devam ediyor.

Yine aynı Cofidis gibi bu bütünsellik ne kadar iyi düşündürüyor. Groupama-FDJ de bu sezon tasarıma çok dokunmayan ama aslında iyileştirmeye gitmesi gereken takımlardan. Fransız takımlarının gelenekselciliğinden mi bilinmez ama Groupama FDJ’nin mayosu da fazlasıyla geçmişten izler taşıyor.

Ineos Grenadiers

Ineos bu sezon yeni bir mayo tanıtmadı çünkü mayolarını daha 2020 sezonunun ortasında değiştirmiş hatta giymeye başlamışlardı. Team Sky’dan Ineos’a geçişte kırmızı ağırlıklı bir mayo ile yarışan takım, kırmızı tonlarına devam etmek istememiş olacak ki büyük bir değişiklikle bütünsel bir koyu lacivert mayo-şort setine geçiş yaptı.

Ortasındaki kırmızı büyük A’nın ve sponsor isimlerinin beyazı dışında siyaha yakın lacivertin hakim olduğu mayo basit bulunsa da klas durduğu bir gerçek. Ayrıca takım canlı renklere ihtiyaç duymadan da pelotonda çarpıcı olmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Ya da belki Ineos’u çok fazla önemli anda gördüğümüzden öyle geliyor.

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux

Pelotonun en yeni WorldTour takımı Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, yeni bir takım olduğunu belli eden bir mayoyla yarışıyor. Mayonun gövdesinin büyük kısmı ve yanları koyu tonda maviden oluşuyor. Omuzlardan aşağı doğru mayonun yarısını kaplayan beyaza fosforlu yeşil çerçeve eşlik ediyor. Mayonun mavisinden şortlar da seti tamamlıyor.

İlk WT yılındaki takımın gelecek senelerde bu arenada biraz zaman geçirmesinin tasarımlarına da etki edeceğini umarız. Çünkü basit tasarımda, aslında fosforlu yeşil dikkat çekerken mavi uyumu da güzel. Sadece, renkler durumu kurtarsa da mayonun her yanındaki sponsor isimleri ve logoları görüntüye pek yardımcı olmuyor.

Israel Start-Up Nation

Israel Start-Up Nation seneye en farklı mayoyla giren ekiplerden. Chris Froome’un gelişiyle yeni bir yola giren takım eski açık mavi rengini de geçmişte bıraktı. Yeni mayo geçen senekinden bayağı farklı. Beyaz omuzlar ve kollar dışında mayonun tüm gövdesi ve şortlarda açık mavi yerini laciverte dönüştü.

Çok daha iyi bir tasarımla 2021’e başlayan takım daha iyisini de yapabilir miydi? Çok olası. Ama önceki sezona göre büyük gelişme var ve takım daha özgüvenli bir WT takımı olarak görünüyor.

Lotto Soudal

Lotto Soudal formasını hiç değiştirmeyen takımlardan. Siyah, kırmızı ve beyaz renklerindeki mayolarıyla bu sezona da devam ediyorlar. Üç renk bir uyum yakalasa da klasik ve alışıldık bir tasarım.


Omuzlardaki ve şortlardaki siyah ağırlığı iyi duruyor ama gövdedeki fazlaca kırmızı beyaz tekrarı bulunuyor. Klasik çizgilere sahip mayoyu belki gelecekte değiştirmeyi düşünürler. Ayrıca mayo Trek-Segafredo ile ton ayrımı olsa büyük benzerlik taşıyor.

Movistar

Movistar mayosunda çok fazla değişiklik yapmayan bir takım. Ortasındaki M ile bu mavi tasarım artık takımın alameti farikası oldu. Açık mavi mayo ve lacivert şortlar başka takımlarla benzerlik gösterebiliyor. Ve belki de takım tamamen yeniliğe de gidebilir.

Ama diğer gelenekselci takımlardan çok daha minimal tasarımlı bir mayoda ısrarını sürdüren Movistar kendi görünümünü markalaştıran nadir takımlardan. Yeniliğe ihtiyaç duymadan, pelotonda hemen kendini belli eden tasarımları yıllarca değişmese de kimse neden demeyecektir.

Team BikeExchange

Takım bu yıl Mitchelton-Scott olan adıya beraber mayolarını da değiştirdi.Sponsor ve isim değişikli kaynaklı takım tamamen yeniden bir kimlik oluşturdu. Ama ne kadar başarılı oldukları tartışmalı oldu. Mitchelton-Scott güzel bir mayoya sahipti. Karşılaştırma yapmak ne kadar doğru bilinmez ama yeni mayo onun sonrasında basit kaldı.

Kullandıkları Bianchi bisikletletiyle uyumlu celeste (su yeşili) rengi siyah-beyaz klasik mayoya eşlik ediyor. Güzel bir tasarımla sunulsa bu üç rengin yan yana başarılı olmaması için bir sebep yok. Ama mayo hiç uğraşılmamış gibi görünüyor. Yanları siyah ve önü dümdüz beyazdan oluşan mayonun kollarında ve şortun bitiminde celeste tonu olabilecek en basit şekilde yer alıyor.

Team DSM

Team DSM, Sunweb’in adının yanında, yeni sponsoruyla renklerini de değiştirdi. 2021 yılında takım, kırmızı-beyaz-siyah mayo renklerini tamamen geride bırakan bir tasarım seçti. Yeni mayo siyah zemin üzerinde DSM’nin parlak mavisinin olduğu çizgilerden oluşuyor.

Mayo sade ve hoş görünüyor. Minimal tasarım ve karmaşık olmayan temiz çizgiler doğru seçimler olmuş. Yine de profesyonel lansman fotoğraflarında mayo biraz daha iyi görünse de pelotonda o kadar çarpıcı değil. Yine de hakim koyu tonuyla kendini belli ediyor.

Team Jumbo-Visma

Jumbo-Visma da mayosunda çok değişiklik yapmayan takımlardan. Ve doğrusunu söylemek gerekirse mayonun değişikliğe çok da ihtiyacı yok. Bu sezon pelotonun tek sarı mayosu tabii ki takımın “yaban arısı” lakabını veren siyahla tamamlanıyor.

Hemen Jumbo-Visma olduğunu anlayabileceğini renkler sade bir tasarımla kullanılıyor. Daha farklı tasarımlar denenebilir ama bu tasarımda ısrar etmesi anlaşılır olacak nadir takımlardan Jumbo-Visma. Sarı renk avantajlarından dolayı da hemen fark ediliyorlar.

Team Qhubeka-Assos

Team Qhubeka-Assos da hem sponsor hem isim hem de renk değiştiren ekiplerden. NTT’nin mavi renkleri yerini siyah-beyaz bir tasarıma bıraktı. Neon yeşil de mayoya eşlik eden üçüncü renk. Afrika’da bir yardım kuruluşu olan Qhubeka’nın isim sponsorluğuna gelmesiyle mayonun üzerinde eller de ortaya çıktı.

Siyah kollar, siyah şortlar, ortadan siyah bir çizgiyle kesilen beyaz mayo çok basit bir tercih olmuş. El şekilleri mayoya hareket veriyor ama mayonun çok özen gösterilmemiş halini silemiyor.

Trek-Segafredo

Trek de mayosunu değiştirmeyen takımlardan. Kadın takımının mayosu çok daha fazla değişikliğe uğrayıp beğenilirken erkek takımının beyaz zemin üzerine kırmızı logo ve lacivert kollardan oluşan mayosu aynı kaldı.

Takım değişim yapmamalarını “Temiz, minimal ve zamansız olmasını istedik” diyerek açıklıyor. Ama Trek-Segafredo mayosu ne Movistar ne Jumbo-Visma gibi zamansızlıkta ısrar edebilecek bir tasarıma sahip değil. Neredeyse yeni WT olan takımların mayolarının basitliğinde görülüyor. Belki seneye kadın takımının izinden giderler.

UAE Team Emirates

UAE Team Emirates bu sezon açık değil koyu renklere yönelen nadir takımlardan. Aslında çok bir değişiklik yok ama takım tamamen düz beyaz üzerine çizgiler olan mayosunu geliştirdi.

Kollardaki kırmızıdan siyaha geçişler mayoya geçen senekine göre daha fazla kimlik kattı. Mayo yine de mükemmel değil. Geleneksel ve alışıldık bir tasarıma sahip. Belki seneye de yeni geliştirmelerle daha iyileşir.

Yazı: Betül Usta

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!