Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bozulan bisikletlere “Bisikletçi Teyze” hayat veriyor

Düzce’de altı yıl önce bisiklet tamircisi oğluna yardım etmek için gittiği dükkanda işi öğrenen ve bisiklet tamirciliğine başlayan Emine Yüksel, “Bisikletçi Teyze” olarak tanınıyor.

Fotoğraflar AA

Düzce’de yaşayan 54 yaşındaki Emine Yüksel, altı yıl önce bisiklet tamircisi oğluna yardım etmek için gittiği dükkanda işi öğreniyor ve zamanla “Bisikletçi Teyze” olarak tanınmaya başlıyor.

Anadolu Ajansı’ndan Ömer Ürer’in haberine göre, oğlunun yanında bisiklet tamirciliğini öğrenen Emine Yüksel, üç çocuk ve dört torun sahibi. Altı yıl önce oğlunun bisiklet tamiri yapılan dükkanına yardıma giden Yüksel, bisiklet tamirciliğine merak salarak oğlunun yanında çalışmaya başladı.

Zamanla kendisini geliştirerek usta olmayı başaran Emine Yüksel için haberde, “Kadından bisiklet tamircisi olur mu?” sözlerine aldırış etmeden eline ekipmanlarını alarak bisikletleri tamir ettiği söyleniyor.

Kadının her işi başarabileceğini gösteren ve çevresinde “Bisikletçi Teyze” olarak tanınan Yüksel, azmi ve çalışkanlığıyla örnek oluyor.

“Kadının başaramayacağı iş yoktur”

Emine Yüksel, AA muhabirine, her türlü bisiklet tamirciliğini yaptığını belirterek, “Elim anahtara, penseye yatkın. Evde de ufak tefek tamir işlerini yapıyordum zaten. Oğluma ilk etapta yardıma geldim, daha sonra merak ederek işi öğrendim.

Kadının başaramayacağı iş yoktur. Evdeki işlerimi, buradaki tamir işlerini yapıyorum. Akşamları evde oya, örgü yapıyorum. Benim için bir meslek oldu. Keyif alarak yapıyorum.” diye konuştu.

Mesleğe başladığında çevresinden aldığı olumsuz eleştirilerin zamanla düzeldiğine dikkati çeken Yüksel, “İlk zamanlarda ‘Kadın tamir yapabilir mi?’ ön yargısı vardı ama şimdi lastik tamir ediyorum, diğer tamir işlerini yapıyorum.

Yapabildiğim her işe el atıyorum. Çocuğuma yardım ettiğim, torunlarıma baktığım için çok huzurluyum. Bu işi yapamayacağımı düşünüyorlardı ama alıştılar artık.” dedi.

35 yaşındaki oğlu Gökhan Yüksel de annesinin azmiyle işi öğrendiğini belirterek, “İlk zamanlar yardım için geldi. Daha sonra işleri ufak ufak öğrendi. Şimdi lastik tamir ediyor, yağlama yapıyor ve tamir işlerine el atıyor. Ben yokken dükkana bakıyor. Kadınlar istedikten sonra her şeyi başarır. Annem bu anlamda bir örnek. Yeter ki başarmak istesinler.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!