Bizimle iletişime geçin

Haberler

NASA teknolojisi bisiklet lastiklerine geliyor

NASA’nın uzaydaki keşif gezileri için geliştirdiği havasız lastik teknolojisi Smart tarafından bisiklet lastiklerine uyarlandı. Metl isimli lastik bisiklet dünyasında çığır açacak gibi görünüyor.

Fotoğraflar Smart

Havasız bisiklet lastiği geliştirme konusunda pek çok şirket önemli hamleler yapıyor. NASA’nın patlamayan havasız lastiklerinin bisikletlere uyarlanmasıyla birlikte bu alanda dikkat çekici bir gelişme daha yaşandı. NASA tarafından Ay ve Mars keşifleri için icat edilen havasız lastik teknolojisi, Melt adlı ürünle artık yeryüzündeki bisikletçilere hizmet edecek.

NASA, 50 yıldan fazla bir süredir gelişmiş teknolojisini günlük ürünlere aktarmaya devam ediyor. Zaman içerisinde uzay ajansının geliştirdiği malzemeler, hafızalı köpük şiltelerden akıllı telefon ve dijital kamera görüntü sensörlerine kadar her şeye sızdı.

Bu nedenle, çığır açan lastik teknolojisinin NASA yan ürünleri olarak adlandırılan uzun listeye eklenmesi sadece bir zaman meselesiydi. Kaliforniya’dan Smart adlı bir girişim, Metl ismindeki bisiklet lastiği için, NASA tarafından Ay ve Mars gezicilerine özel tasarlanmış olan havasız şekil hafızalı alaşım (SMA) lastik teknolojisini kullanarak bu alanda bir ilke imza attı.

Lastik, önümüzdeki yıllarda kullanıcılara sunulacak

Şişirme gerektirmeyen ve birbirine bağlı yaylardan oluşan Smart’ın, süper elastik lastiklerin engebeli arazilere dayanacak şekilde titanyum gibi güçlü olduğu iddia ediliyor. NASA teknolojisini kullanan lastiklerin, çevre bilincine sahip bisikletçilerin sürüş beklentisini cezbedeceği düşünülüyor. Çünkü uzun ömürlü malzemelerin kullanımı elastomer veya kauçuk yanaklara ve kılıflara olan ihtiyacı azaltıyor ve geleneksel lastiklere göre çevre dostu bir alternatif olacağı düşünülüyor.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi, orijinal olarak SMA’yı, tipik elastik pnömatik lastik malzemesini şiddetli tersinir gerilme ve deformasyona dayanabilen bellek alaşımlarına dönüştürerek geliştirdi.

Bu sayede NASA mühendisleri, delinmelerle mücadele etmek için düzensiz ay ve Mars arazisine esnek bir şekilde uyum sağlayabilen ve orijinal şekline geri dönebilen, gelişmiş kontrol sağlayan bir lastik yaratmayı başardı. Daha sonra ise doğal olarak, tüm bu işlevlerin arazi bisikletine hitap ettiği ortaya çıktı.

Yoldaki her deforme edici tümsekle orijinal şekline geri dönen malzeme ve Dünya’nınkinden çok daha sert gezegen yüzeylerinin aşırı sıcaklıkları ve sert darbeleri için tasarlanmış ultra dayanıklı bir tasarım.

Smart, NASA onaylı bir girişim olarak, önümüzdeki yılın başlarında tüketicilere sunulması planlanan Metl bisiklet lastiğini konusunda uzay ajansı ile yakından çalışıyor. Ek olarak Smart lastiklerinin ilerleyen dönemlerde arabalarda da kullanılacağı düşünülüyor.

Kaynak: ShiftDelete.netBigumigu

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!