Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bisiklet sürmek yaşlanma sürecini yavaşlatabilir mi?

Birmingham Üniversitesi ve King’s College London’daki araştırmacılar, aktif kalmanın vücudu genç ve sağlıklı tuttuğunu keşfettiler.

Araştırmacılar, aktif kalmanın vücudu genç ve sağlıklı tuttuğunu keşfettiler. Aktif kalmanın en etkili yollarından biri ise bisiklet sürmek.

Araştırmaya, 84’ü erkek, 41’i kadın olmak üzere, 55-79 yaşları arasında 125 amatör bisikletçi dahil edildi. Erkeklerin 100 km’yi 6,5 saatin altında, kadınların ise 5,5 saatte 60 km bisiklet sürebilmeleri gerekiyordu. Sigara içenler, çok alkol tüketenler ve yüksek tansiyonu olanlar veya diğer sağlık sorunları olanlar araştırmaya dahil edilmedi.

Cycling Today haberine göre, araştırmacılar daha sonra bisikletçileri, aynı yaş grubundaki düzenli egzersiz yapmayan kişilerle ve 20-36 yaşları arasındaki genç yetişkinlerle karşılaştırdılar. Aktif yetişkinlerde bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynayan T-hücre aktivitesi, aktif olmayan erkek ve kadınlardan daha yüksekti; aynı zamanda bisikletçiler 20’li yaşlardaki genç yetişkinlerle de aynı seviyede T hücresi aktivitesine sahiplerdi.

Araştırmanın yazarı ve profesör Janet Lord, “Bağışıklık sistemi 20’li yaşlarımızdan itibaren yılda yaklaşık % 2-3 oranında zayıflamaya başlamaktadır. Bu nedenle yaşlı insanlar enfeksiyonlara, romatoid artrit gibi durumlara ve potansiyel olarak kanser riskine daha açık olurlar.”

Araştırmaya katılan King’s College London’dan Prof. Norman Lazarus şunları söyledi: “Egzersiz bir hap olsaydı, herkes onu alırdı. Vücuda, zihne, kaslarımıza ve bağışıklık sistemimize çok çeşitli faydaları var. “

King’s College London’ın ortak yazarı ve fizyoloji profesörü Steve Harridge, “Hareketsiz olmak evrime aykırıdır çünkü insan vücudu fiziksel olarak aktif olacak şekilde tasarlanmıştır.” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!