Bizimle iletişime geçin

Haberler

İstanbul’un yeni gözdesi bisiklet

Kovid-19 vakalarının en çok görüldüğü kentlerin başında gelen İstanbul’da, trafik çilesi pandemi döneminde de devam etti. Son bir yılda toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekinenlerin imdadına bisikletler yetişti

İstanbul’un yoğun trafiğinden bunalanlar özellikle son bir yıldır alternatif olarak bisiklete yönelirken, İSPARK’ın “Akıllı Bisiklet” uygulaması kısa mesafede işe gidip gelenlere can simidi oldu. Son bir yıllık süreçte “Akıllı Bisiklet” uygulamasını kullananların sayısı 600 bini geçti.

‘Trafik çilesinden kurtuldum’

Pandemi öncesi döneme göre bisiklet kiralama oranları ve seyahat sürelerinin katlandığı belirtilirken, alternatif ulaşımı tercih edenler ise yeni ulaşım biçiminden oldukça memnunlar. Salgın dönemiyle birlikte bisikletli ulaşımı tercih eden Tolga Üzel, her gün Samatya’daki evinden Laleli’ye bisiklet kiralayarak gittiğini belirterek, “Trafik çilesinden kurtuldum. Bisikletli ulaşım gidiş geliş olmak üzere toplam 50 dakika sürüyor. Gün içinde Fatih, Zeytinburnu hattında işim olursa da bisikleti tercih ediyorum” dedi.

Bir saatlik kirası 4.5 lira

Kadın bisiklet sürücülerinden Gülser Irmak ise günlük işlerini bisikletle gerçekleştiren isimlerden. Kartal’da ikamet eden Irmak, her gün 1.5 saat bisiklet kullandığını dile getirirek, “Bostancı, Suadiye veya Pendik’te işlerim olduğunda bisikleti tercih ediyorum. Son bir yıldır yağmur ve karlı günler dışında neredeyse her yere bisikletle gidip gelmeye başladım. Sahil yolu bisiklet severler için büyük avantaj. Toplu ulaşımı pandemi döneminde riskli buluyorum. İSPARK’ın akıllı bisikletler için kiralama fiyatı da makul. Bir saat için 4.5 lira ödüyorum” diye konuştu.

Zeytinburnu’nda oturan Aydın Beşkırma da, Eminönü Mercan’daki işyerine bisiklet kiralayarak gidenlerden. Beşkırma, bisikletli ulaşım için, “Evden işe bisikletle 40 dakikada gidiyorum. Araba veya toplu ulaşımı kullansam aynı sürede gideceğim ancak trafiği çekmek cabası.” dedi.

İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, koronavirüs salgınının insanların günlük yaşamlarıyla birlikte alışkanlıklarını da değiştirmelerine sebep olduğunu belirterek, “Şehir içi ulaşımda bisiklete olan ilginin artmasıyla 2021 yılında akıllı bisiklet sayısı ve yeni kiralama noktalarını hızla hizmete açmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Milliyet

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!