Bizimle iletişime geçin

Haberler

Pozitif doping testinden sonra üç yıllık ceza!

Pozitif sonuç veren doping testinden sonra İtalyan sporcu Matteo Spreafico, UCI’dan üç yıllık ceza aldı

Fotoğraf Getty Images

Vini Zabù takımı için yarışan bisikletçi Matteo Spreafico’nun, Giro d’Italia’da doping testi iki kez pozitif çıkınca, 3 yıl yarışmama cezası aldı

Geçen yılki Giro yarışlarında, testinde anabolik steroidlere benzer etkiler yaratabilen ve yasaklanmış olan enobosarm (ostarin) maddesinin iki kez pozitif çıkmasından sonra, sporcuya UCI tarafından doping cezası verilmişti.

Spreafico ilk olarak geçen yıl 22 Ekim’de, Giro sırasında Vini Zabù takımı için yarışırken, anti-doping testlerinde olumsuz bulgu elde edildiği için yarışmama cezası almıştı. 28 yaşındaki sporcu bu olaydan sonra takımından uzaklaştırılmıştı.

Spreafico şimdi ise UCI’dan 22 Ekim’e dönük, üç yıllık bir ceza daha aldı. Bu da sporcunun 21 Ekim 2023’e kadar daha yarışamayacağı anlamına geliyor.

Sporcu ayrıca 2020’deki Giro’nun tüm sonuçlarından da çıkarıldı.

Spreafico’nun aldığı ceza, bir yıllık süre içinde Vini Zabù takımındaki iki doping vakasının ilkiydi. 25 yaşındaki Matteo De Bonis, bu yılın başlarında bir yarış dışı test sırasında, EPO testinde pozitif çıktıktan sonra ceza almıştı. Vini Zabù daha sonra UCI tarafından 20 günlüğüne yarıştan uzaklaştırıldı.

Cycling Weekly haberine göre, De Bonis’in testinin pozitif olduğu açıklandıktan sonra İtalyan polisi, takımın menajeri Angelo Citracca, sportif direktör Luca Scinto ve De Bonis ile diğer 22 takım üyesine baskınlar düzenledi.

Citracca daha sonra aramalar sırasında hiçbir yasaklı maddenin bulunmadığını ve takımın polis ve UCI ile işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Takım şimdi taraftarlarından, takım içindeki anti-doping testlerini geliştirebilmeleri için para bağışı talep ediyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!