Bizimle iletişime geçin

Haberler

Kahramanmaraş Edebiyat Yolu Bisiklet Yarışı tamamlandı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin hafta sonu gerçekleştirdiği Uluslararası Kahramanmaraş Edebiyat Yolu Bisiklet Yarışı’nda ödüller sahiplerini buldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu destekleriyle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Uluslararası Kahramanmaraş Edebiyat Yolu Bisiklet Yarışı, Germenica Grand Prix’de, kadınlarda 40 sporcu 107 kilometre, erkeklerde ise 130 sporcu 150 kilometre pedal çevirdi.

İlk gün etapları sonunda erkeklerde Panama Es Cultara Y Volares takımından Christofer Jurado Lopez birinci sırada yer aldı. Moğolistan Trengganu Cycling takımından Jambaljamts Sainbayar ikinciliği, Belarus Minsk Cycling Club takımından Yauhen Sobal üçüncülüğü elde etti.

Kadınlarda Özbekistan National takımından Olga Zabelinskaya birinciliğe, Rusya National takımından Tamara Dronova ikinciliğe ve Ukrayna National takımından Olga Shekel üçüncülüğe ulaştı.

İkinci gün ise Türkoğlu parkurunda yarışan 130 erkek sporcunun kıyasıya rekabet ettiği final yarışında, Trengganu Cycling takımından Jambaljamts Sainbayar birinci sırada yer aldı. Yine Trengganu Cycling takımının Eritreli sporcusu Metkel Eyob ikinciliği, Salcano Sakarya BB’nin Ukraynalı bisikletçisi Mykhaylo Kononenko üçüncülüğü elde etti.

Kadınlarda Anastasiia Chursina birinciliğe, Ukrayna’dan Olena Sharga ikinciliğe ve yine Ukrayna’dan Olga Shekel ise üçüncülüğe ulaştı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yarışların ardından düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, ilki gerçekleştirilen organizasyona gösterilen ilginin sevindirici olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ın kadim ve birçok alanda marka değeri bulunan müstesna kentlerden birisi olduğunu aktaran Güngör, şöyle devam etti:

“Bu şehir şiir ve edebiyatın başkenti, bu şehir Dulkadiroğlu Beyliği’nin başkenti, bu şehir dondurmanın başkenti. Biz, şiir ve edebiyatın başkenti olan şehrimizin sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası düzeyde de tanıtımını gerçekleştirmek için çok ciddi bir çalışma yaparak UNESCO yolculuğumuzu devam ettiriyoruz.’’

‘’Şiir ve edebiyatın başkenti Kahramanmaraşımız’ın her alanda marka olduğunu bir kez daha tescillemiş olacağız. Şiir ve edebiyatı yolla buluşturduk. Yol, özlem demektir, hasret demektir, beklemek demektir, kavuşmak demektir, medeniyet demektir. İşte şiir ve edebiyatla buluşturduğumuz ‘Edebiyat Yolu’, bir bisiklet turnuvasına ev sahipliği yaptı.”

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, Vali Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz tarafından verildi.

Burada bir değerlendirmede bulunan Vali Coşkun “Bilindiği üzere ilimizde ilk defa uluslararası bir bisiklet turnuvası düzenleniyor. Dereceye giren sporcularımıza ödüllerini verdik. İlimizin tanıtımı anlamında ve bisiklet sporunun yaygınlaştırılması için farkındalık oluşturması adına önemli bir organizasyon. İlimiz edebiyatın ve şiirin başkenti olarak anılıyor. Bu bakımdan edebiyat yolunun bisiklet sporu ile birleştirilmesi ilimiz için anlamlı. Temennimiz bu yıl ilki gerçekleşen bisiklet yarışlarının gelecek yıllarda da yapılarak geleneksel hale gelmesi. Bu organizasyonda emeği geçen Büyükşehir Belediyemize, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Bisiklet Federasyonumuza ve paydaş kurumlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!