Bizimle iletişime geçin

Haberler

Belçika’da Yürürlüğe Giren Vergi Yasaları Takımları ve Sporcuları Zora Sokacak

Belçika hükümeti yeni vergi yasasıyla gelirlerini arttırmaya çalışıyor. Sporcuların sosyal güvenlik katkı paylarında yaşanacak değişim, bisiklet takımlarını da yakından ilgilendiriyor.

Şu anda, yüksek seviyede mücadele eden sporcuların sosyal güvenlik katkı payları (NSSO) 2.352 euro’luk, kağıt üzerinde geçerli olan brüt maaş üzerinden hesap ediliyor. Belçika hükümeti, yaptığı değişiklik ile 43 milyon euro’ya yakın bir gelir artışı sağlayacak.

Dünya Turu takımları Lotto-Soudal ve Intermarché-Wanty-Gobert’in yanında Alpecin-Fenix de; Sport Vlaanderen-Baloise ve Bingoal-Wallonie Bruxelles gibi ekiplere kıyasla sporcularına yüksek ücret ödedikleri için yeni yapılanmadan daha fazla etkilenecekler. Deceuninck – Quick-Step ise ana ofisleri Wevelgem’de olmasına rağmen Lüksemburg’da bulunan bir takım olduğu için bu değişikliklerden etkilenmeyecek.

Sporculara baktığımızda; Philippe Gilbert, Jasper Stuyven ve Tim Wellens gibi Belçikalı yıldızlar Monako’da yaşadıkları için vergi sistemindeki değişikliklerden etkilenmeyecek. Hollandalı bisikletçiler Tom Dumoulin ve Mathieu van der Poel ise, Belçika’da yaşadıkları için yeni karardan en çok etkilenen sporcular arasında.

Belçika Bisiklet Federasyonu, yeni alınan kararlar ile ilgili Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem ile bir araya geldi. Belçika’da ikamet eden tüm profesyonel bisikletçilerin resmi kurumu olan federasyon, hükümet yetkilileri ile görüşmeler yapmaya devam ediyor.

Yapılan görüşmelere federasyonu temsilen katılan Jos Smets Het Laatste Nieuws’a yaptığı açıklamada, futbolcuların ve futbol takımlarının etkilendiği rakamların yanında kararın bisiklet sporuna etkisinin okyanusta bir damla olduğunu söyledi.

Smet, “Bisikletteki toplam ödenen maaş yaklaşık 14 milyon euro. Yani futbola kıyasladığımızda orada verilen ücretlerin 10-15 misli daha fazla olduğunu görüyoruz.”

Smets, reformlara karşı çıkmak yerine mali durumu yerinde olan spor yıldızlarının sosyal güvenlik ödemelerine daha fazla katkıda bulunması gerektiğini söylüyor.

Yeni sistemde sporcular, maaşı üzerinden normal bir çalışana kıyasla daha az vergi ödemeyi sürdürecek. Bu kararın alınmasında profesyonel bir sporcunun iş hayatının, emekliliğe kıyasla daha erken yaşta noktalamasının payı büyük.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!