Bizimle iletişime geçin

Haberler

Deneyimli Bisikletçi Tayler Wiles, Amerika Yarış Takvimi İle İlgili Endişelerini Dile Getirdi

Trek-Segafredo’nun uzun yıllardır kadrosunda olan Tayler Wiles, ülkesi Amerika’da Dünya Turu yarışlarının yeniden düzenlenmesini istiyor.

Neredeyse on yıldır elit kadınlar peloton’unda yarışan Tayler Wiles, organizatörlere seslenerek Dünya Turu seviyesindeki yarışların Amerika’da yapılması için çağrıda bulundu.

Kaliforniya Turu, Philadelphia Cycling Classic ve Gila Turu yakın dönemde takvimde tutunamayan Amerikan yarışlarıydı. Kadın sporcuların ve genç bisikletçilerin daha fazla yarış imkanı bulabilmesi için yeni yatırımların ve organizasyonların düzenlenmesi önemli bir konu. Gravel bisiklet yarışları giderek daha fazla kitleye ulaşırken Amerika bu dalda global rekabetin başını çeken ülkelerden. Bu disiplinde yarışan sporcuların geneli yol bisikleti kökenine sahip.

Trek-Segafredo sporcusu Tayler Wiles, ülkesindeki bisikletin günümüzdeki durumunu açıklarken üzüntüsünü de dile getiriyor. 32 yaşındaki bisikletçi, “Maalesef Amerika’da yol bisikleti son yıllarda biraz düşüş yaşadı. Pandemi’den önce az sayıda yarış düzenlenmeye devam ediyordu ama şimdi neredeyse hiçbir organizasyon kalmadı. Criterium ve Gravel yarışları düzenlenmeye devam ediyor fakat yol yarışlarının geri dönüşüne gerçekten çok ihtiyacımız var. Eskiden olduğu gibi tek günlük ve etaplı yarışlar organize etmeliyiz. Amerika’ya Dünya Turu seviyesinde bir yarışın gelmesinin olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. Farklı kategorilerde ve amatör seviyede daha çok bisiklet organizasyonu düzenlemeliyiz. Sponsorluklar genelde sıkıntı yaşanılan nokta oluyor ve Amerika’da yolları kapatmak gerçekten zorlu bir iş. Ancak bir şekilde çözümler üretmeliyiz.”” şeklinde konuştu.

2017 Gila Turu’nu kazanan ve bir sonraki yıl Kaliforniya Turu’nda genel klasman ikinciliği elde eden Wiles, eski dünya zamana karşı şampiyonu Chloe Dygert’ı ve 2019 gençler yol yarışı dünya şampiyonu Megan Jastrab’ı Amerikan bisikletinin geleceği olarak gösterdi.

“Keşke daha fazla genç kadın sporcumuz yetişebilse. Yeni ve genç kadın bisikletçilerin sayısı önemli ölçüde azaldı. Gravel’da mücadele eden pek çok sporcumuz ise eski jenerasyondan. Yaş olarak 20’lerindeler ve tam zamanlı işleri var. Ayrıca bu isimlerin çoğu yol bisikleti kökenli. Gençler kategorilerine baktığımda aklıma neredeyse hiç bir isim gelmiyor ve bu beni çok üzüyor. Şu an geçmişte olduğu gibi genç sporcuların gelişimi desteklenmiyor.”

Wiles, içinde bulundukları durumu Avrupa ülkeleri ile kıyaslıyor. “Avrupa’da bisikletin gelişiminin önü çok açık. Sporcuların arkasında büyük bir destek var. Keşke ülkemdeki duruma daha fazla katkı verebilseydim ama zamanımın çoğunu Avrupa’da geçiriyorum. Amerika’ya döndüğümde Gravel yarışlarının da bir seçenek olduğunu gördüm ama bu sporun farklı bir türü. Yol bisikleti yarışıyla arasında büyük farklar var.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Van Aert: “Gelecek Yıl Fransa Bisiklet Turu’nda Yeşil Mayoyu Kazanmak İstiyorum”

Haberler

Milli Sporcularımız Balkan Şampiyonası’nda Yüzümüzü Güldürdü

Haberler

Gianni Moscon: “Aldığım Sonuçlar Konuşulsun İstiyorum”

Haberler

Victor Campenaerts Yeni Sezon Hazırlıklarını Ruanda’da Gerçekleştirecek

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!