Bizimle iletişime geçin

Haberler

Fransa’da Yarışacak Sporculara Aşı Zorunluluğu

Etoile de Bessèges, Paris-Nice ve Fransa Bisiklet Turu gibi yarışlar için takımlar sadece aşılı sporculardan oluşan kadrolar kurmak durumunda kalacak.

Fransa’da yarışmak isteyen profesyonel sporcular, spor bakanı Roxana Maracineanu’nun herhangi bir muafiyet olmayacağını açıkça belirttiği yeni bir yasanın mecliste kabul edilmesinin ardından aşı olmak zorunda. Yeni açıklanan kuralın profesyonel bisiklet yarışlarını ve takımların kaldığı otelleri kapsaması bekleniyor.

Fransa Açık tenis turnuvasının son şampiyonu Novak Djokovic, geçtiğimiz günlerde aşı olmamasına karşın medikal muafiyet ile sezonun ilk Grand Slam’i Avustralya Açığa katılmaya çalışmıştı. Dünya genelinde epey tartışılan konunun sonunda Avustralya hükümeti Novak Djokovic’i sınır dışı etmişti. Fransa hükümeti benzer bir senaryodan kaçınmaya kararlı.

Fransa’da restoranlara ve barlara girmek, etkinliklere katılmak ve uzun mesafe yolculuk edebilmek için aşı kartı göstermek zorunlu. Halkın katıldığı spor müsabakalarında aşı kartı zorunlu olacak ve bu duruma bisiklet yarışlarının da dahil olması bekleniyor. İtalya’da da benzer bir durum yaşanırken, ülkede aşısı olmayan kişilerin otel kullanımını sınırlayan bazı kurallar getirildi.

Orta Doğu ülkelerindeki ulusal aşı yasaları nedeniyle sezonun başındaki Suudi Turu ve Umman Turu’na yalnızca aşılı bisikletçiler ve takım personeli katılabilecek. Artık Fransa’da da benzer yasalar geçerli olacak.

Fransız basınına yeni yasaları anlatan Maracineanu, “Mesleğini icra etmek için veya bir spor takımının parçası olarak ülkeye gelmek isteyenlerin ülkece geçerli kabul edilen bir aşıyı vurulması zorunlu hale geldi. Ayrıca herhangi bir muafiyet durumu da söz konusu değil. Fransa’da yaşayanlar için de, ülkemize tatil veya büyük bir spor etkinliği için gelen yabancılar için de durum böyle. Sporcuların, aşılanmamış kişileri mümkün olan en kısa sürede aşı programına ikna etmede rolünün büyük olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Fransa’da yeni açıklanan karar ile herkesin aşıya bağlı olarak iki doz veya bir doz aşı vurulması gerekiyor. 15 Şubat itibarıyla önceki aşının üzerinden dört ay geçmiş kişilerin, üçüncü takviye dozu aşıyı da vurulması gerekiyor. Bu kural, klasikleri ve temmuz ayındaki Fransa Bisiklet Turu’nu hedefleyen bisikletçileri ve takımları etkileyebilir.

Geçtiğimiz hafta Greg van Avermaet, takviye dozunu klasikler sonrasına erteleyeceğini, ancak şimdi önümüzdeki hafta sonu bir ek doz aşı vurulması gerekebileceğini söyledi. Sporcu, 2021 sezonunun ikinci yarısındaki kötü performansını aşı olmasına bağlamıştı.

Maracineanu, Fransız sporcuların yüzde 98’inin aşılanmış olduğunu öne sürdü. Çoğu bisikletçinin aşısını vurulduğuna yönelik bir fikir birliği oluşmuş durumda. Bununla birlikte, toplumda olduğu gibi sporda da aşı konusunda tereddütlü veya aşı karşıtı çok sayıda bisikletçi ve takım personeli de var gibi görünüyor.

UCI tarafından aralık ayında yapılan bir ankete göre takımların %75’inin aşılı bisikletçilerden oluştuğu ve personelin %80’inin aşılı olduğu bilgisi ortaya çıktı. Ancak takımlarda aşı konusunda %40 ile %100 arasında değişen yüksek bir değişkenliğin olması da gözden kaçmadı. UCI, 2022 için nihai COVID-19 tıbbi protokolünü henüz yayınlamadı. Omicron varyantının etkisinin protokolü geciktirdiği konuşulan konular arasında.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!