Bizimle iletişime geçin

Haberler

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Üçüncü Etabının Galibi Jasper Philipsen

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun üçüncü etabını Belçikalı bisikletçi Jasper Philipsen kazandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen organizasyonun üçüncü gününde 121,8 kilometrelik Çeşme-İzmir etabı geçildi. Yarışa, 25 takımdan 162 bisikletçi katıldı.

Çeşme ilçesinde bulunan ve 1508 yılında II. Bayezid tarafından inşa ettirilen Çeşme Kalesi’nden verilen start ile başlayan etap, Ildır’dan geçerek Karaburun yönüne devam etti. Ardından Çeşme-İzmir yoluna çıkan bisikletçiler, Urla kavşağından dönerek Güzelyalı yönüne gitti. Daha sonra İzmir’e giren sporcular, Karşıyaka İskelesi önünde finiş gördü.

Son bölümü sprinterlerin büyük mücadelesine sahne olan etabı 2 saat 35 dakika 19 saniyelik derecesiyle Belçika’nın Alpecin-Fenix takımından Jasper Philipsen ilk sırada bitirdi.

Avustralya’nın BikeExchange-Jayco takımından Avustralyalı bisikletçi Kaden Alexander Groves ikinci, Malezya’nın Global 6 Cycling takımından İspanyol Miguel Fernandez Ruiz üçüncü oldu.

İlk 2 etabı ikinci sırada tamamlayan Philipsen, genel klasmanda liderliği Kaden Alexander Groves’dan devraldı. 24 yaşındaki bisikletçi, Türkiye’deki 3. etap zaferini kazandı.

Groves ise turda ilk gün üçüncü, ikinci gün birinci, üçüncü gün de ikinci olarak podyumda yer aldı.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 4. etabında genel klasman liderinin taşıdığı turkuaz mayoyu Jasper Philipsen giyecek.

Philipsen, sprint liderinin giydiği yeşil mayonun da sahibi oldu. Ancak turun 4. etabında yeşil mayoyu Groves taşıyacak.

ABD’nin Wildlife Generation Pro takımından Noah Granigan, en iyi tırmanışçının giydiği kırmızı mayoyu korudu.

Granigan, Türkiye güzellikleri adına verilen beyaz mayoyu ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden Ukraynalı Vitaliy Buts’a kaptırdı. Buts, mayo törenine Rusya’nın askeri müdahalede bulunduğu ülkesi Ukrayna’nın bayrağıyla çıktı.

Yaklaşık 2,5 saat süren yarışı ilk sırada tamamlayarak genel klasman liderliğini devralan Philipsen, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Turun yarınki 4. etabında tırmanış olacağını hatırlatan 24 yaşındaki Belçikalı bisikletçi, “Bugün yeterli hıza ulaştım ama genel klasman liderliğinde 1 gün kalabileceğim. Geçen seneye göre daha iyi durumdayım.” diye konuştu.

Tour of Türkiye’nin sprinterler için çok iyi bir yarış olduğuna değinen Philipsen, “Türkiye’ye bu sene gelmeyi planlamamıştım. Çünkü klasikler ve diğer yarışlar vardı. Sonrasında Türkiye’de daha çok sprint etapları olduğunu bildiğim için şansım olduğunu düşünerek gelmeyi tercih ettim. İlk 2 gün sprintlerde başarılı olamadım. Bacaklarımda istediğim gücü yakalayamadım. Bu tip sprint etaplarında bacakların en iyi durumuna gelmesi çok önemli. O gün bugündü ve kazanabildim.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl en iyi sprinterin giydiği yeşil mayoyu kazanan Philipsen, bu yıl unvanını korumak istediğini, en büyük rakibinin de Avustralya’nın BikeExchange-Jayco takımından Avustralyalı bisikletçi Kaden Groves olabileceğini dile getirdi.

Turda üçüncü etap sonunda 3. kez genel klasman lideri değişti.

İlk gün Belçika’nın Lotto Soudal takımından Avustralyalı Caleb Ewan, ikinci gün Groves, üçüncü gün ise Philipsen genel klasmanda liderliğe yükseldi.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yarın 152,1 kilometrelik İzmir-Manisa etabı geçilecek. Sporcular, son 15 kilometrede yaklaşık 200 metre yükseklikten bin 200 metre rakımlı Spil Milli Parkı’na tırmanacak.

İlk 3 etapta ön sıralarda yer alan sprinterlerin zorlanacağı yarış sonunda genel klasman liderliğinin bir tırmanışçıya geçmesi bekleniyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!