Bizimle iletişime geçin

Haberler

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda Eylem: Polis Müdahale Etti

Alkollü bir sürücünün çarpıp kaçması sonucu yaşamını yitiren 19 yaşındaki bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ün ailesi Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son etabında eylem düzenleyerek ‘Adalet’ çağrısında bulundu.

Alkollü bir sürücünün çarpıp kaçması sonucu yaşamını yitiren 19 yaşındaki bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ün ailesi Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son etabında bisikletli ölümlere ve Umut Gündüz’ün öldürülmesiyle ilgili görülen davanın sürecine dikkat çekmek için eylem yaptı. Taksim Meydanı’ndaki eylemde ‘Umut İçin Adalet, Herkes İçin Adalet’, ‘Bisikletli Ölümler Dursun’ yazılı pankartlar açıldı.

19 yaşındaki lisanslı bisiklet sporcusu Umut Gündüz, 15 Temmuz 2020 tarihinde, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken trafik kurallarını ihlal eden alkollü bir sürücünün arkadan çarpıp kaçması sonucu yaşamını yitirmişti. Ankara 57’inci Asliye Ceza Mahkemesi, alkolü araç sürücüsü Çağdaş Şenyüz’e 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası vermiş, iyi hal indirimi uygulanan Şenyüz için tutuklama kararı çıkarılmamıştı. Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz’e ise oğlunun ölümüne ilişkin davada kararı veren hakime “hakaret ettiği iddiasıyla” dava açılmıştı.

Eyleme polis tarafından müdahale edildi. Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz ile polis memuru arasında tartışma yaşandı.

19 yaşındaki bisiklet sporcusu Umut Gündüz’e çarpıp kaçan alkollü sürücüye “iyi hal indirimi” uygulanarak 4 yıl 5 ay ceza verilmişti. Sivil toplum kuruluşları, cezanın 5 yılın altında kalmasına tepki göstermiş, “Ödül mahiyetindeki bu cezayı kınıyoruz ve kabul etmiyoruz” açıklamalarında bulunmuştu.

Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz, “Sadece bizim çocuğumuz özelinde değil 291 bisikletli bu şekilde öldü. Milyon dolarlara yapılan bu organizasyonların temelinde kan var cinayet var. Bu turun adı 57’nci Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu değil katilleri, cinayetleri koruma turudur. Bu soytarılıklar bu cinayetleri meşrulaştırmaktır. Ülke tanıtımı değil oğullarımızın yerde yatan cesetlerini perdelemektir” ifadelerini kullandı.

Polis amirinin, “Boşuna kendini gözaltına aldırma” sözlerine tepki gösteren Menderes Gündüz, “Beni gözaltıyla korkutamazsın. Çocuğum mezardayken çıkarın onu oradan beni oraya koyun” dedi. Gündüz ailesinin yapmak istediği açıklamaya izin verilmedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!