Bizimle iletişime geçin

Haberler

Türkiye’nin İlk Olimpik Velodromu İçin Geri Sayım Başladı

Konya’da 17 bin 600 metrekarelik alanda 250 metre piste, 2 bin 275 seyirci kapasitesine sahip olacak Türkiye’nin ilk olimpik velodromunun inşaatında son aşamaya gelindi.

Konya’nın merkez Meram ilçesinde inşa edilen, temeli 11 Nisan 2021’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla atılan, uluslararası yarışların yapılabileceği Türkiye’nin ilk olimpik velodromu, sporcular ve sporseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

9 Ağustos’ta başlayacak İslami Dayanışma Oyunları’na yetiştirilmesi planlanan velodromun kaba inşaatı tamamlandı, tesisin içinde ve dışındaki eksikler tamamlanıyor. Tesiste pist alanı, seyirci alanı, bahçe düzenleniyor, camlar takılıyor, boyama işlemleri yapılıyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, velodrom inşaatında çalışmaların son hızla devam ettiğini söyledi.

İslami Dayanışma Oyunları’nın 9 Ağustos’ta Konya’da başlayacağını hatırlatan Altay, “Konya’nın bugüne kadar yaptığı en büyük organizasyon için hazırlıklar son hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin ilk olimpik velodrom inşaatında son aşamaya geldik. İnşaat tamamlandığında inşallah velodrom, yarışmacılarımız için hazır hale gelmiş olacak.” diye konuştu.

Altay, 552 kilometrelik bisiklet yoluyla Konya’nın Türkiye’nin açık ara en fazla bisiklet yoluna sahip şehri olduğunu kaydetti.

Konya’nın “bisiklet şehri” vasfını güçlendirmek için yoğun faaliyet içinde olduklarını vurgulayan Altay, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimizin okullarına bisikletle gitmeleri için çalışmalar yürütüyoruz. 80 kilometre yeni bisiklet yolları, bisiklet parkları yapıyoruz ama bisiklet sporunun gelişmesi adına yapılan bu velodromla çok önemli bir tesis kazanmış olacağız. İnşallah burada yetişen sporcularımız sadece Türkiye’mizde değil, dünyada önemli başarılar elde edecek. İslami Dayanışma Oyunları’mızın şehrimize getirilerinden biri de kazandırdığı tesisler. Türkiye’nin ilk olimpik velodromu da Konya’mıza kazandırılmış oluyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bisiklet sporunda üst düzey bir antrenman ve eğitim alanı konumuna gelmesi planlanan velodrom, 2 bin 275 seyirci kapasiteli olacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!