Bizimle iletişime geçin

Haberler

Ordulu Gezgin Bisikleti İle Yollarda

Güçlü Yöntem’i ve ailesini Ordu’da herkes Yüzbinlik diye tanıyor. Yöntem ve arkadaşı Rasim Portakal, trafikte biz de varız demek adına farkındalık oluşturmak için İstanbul’dan başlayan ve kıyı şeridini takip ederek Azerbaycan’da bitecek bir bisiklet seyahatine başladı.

İkili, yollarda bazen çadır kamplarda bazen de otellerde konaklıyor. 23 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkan Güçlü Yöntem ve arkadaşı Rasim Portakal, Sinop’a kadar geldi.

Burada Ordulu şair ve yazar İlyas Tunç’la buluştuklarını dile getiren Yöntem, Hamsilos ve Seyir Tepe’yi gezdiklerini söyledi. Yazar İlyas Tunç, Yöntem ve arkadaşı Rasim Portakal, son kitabı ‘Herkes işinde gücündeydi’ adlı kitabını imzalayarak hediye etti.

Öte yandan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ve Otel Diyojen’in müdürü Bedirhan Ayhan’a da misafirperverliklerinden dolayı teşekkür eden Yöntem, tekrar yola çıkarak kaldıkları yerden devam ettiler.

Neden Yüzbinlik?

Düz mahallenin ve Ordu’nun köklü birkaç esnafından birisi olan Yüzbinlik’lerin Halit ve Bahtiyar ağabeyleri bilmeyenler için kısaca tanıtalım. Öncelikle Halit ve Bahtiyar Yöntem’in babası Mahmut dayı ve annesi Ayşe Hanım teyzede muhterem insanlar olarak rahmetle anmak gerekir. Asıl adı “ Sefa Bakkalı” olan Yöntem ailesine lakap olarak “ Yüzbinlikler” denmesinin nedeni kendilerine milli piyangodan “Yüzbin lira” gibi o zamanın değeriyle büyük bir ikramiye vurmuş ve o parayla bu işyerini kurmuş oldukları anlatılıyordu. Onlar iş yerinde daima kaliteli mallar bulundurmuş, ürünlerini en uygun şekilde satmış, örnek ve güler yüzlü esnaf olarak tanınmışlardı. Yüzbinlikler, ayrıca kalem, defter, gazoz, leblebi tozu, kaynana şekeri, olta, misine, spor aletleri gibi her tür ilginç emtialar satardı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!