Bizimle iletişime geçin

Haberler

Onur Balkan’ın doping testi pozitif

Rio 2016 ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’nın yanı sıra, 2015 Bakü Avrupa Oyunları’nda Türk milli takımını temsil eden 26 yaşındaki milli bisikletçi Onur Balkan’ın Mayıs ayında girdiği doping testi pozitif çıktı.

Rio 2016 ve Tokyo 2020 Olimpiyatları’nın yanı sıra, 2015 Bakü Avrupa Oyunları’nda Türk milli takımını temsil eden 26 yaşındaki milli bisikletçi Onur Balkan’ın Mayıs ayında girdiği doping testi pozitif çıktı.


UCI’dan yapılan açıklamada, 11 Mayıs 2022 tarihinde evinde alınan örnekte Balkan’ın kanında yasaklı bir madde olan EPO’ya rastlandığı ortaya konuldu. Sonucun ardından Onur Balkan, B numunesi talebinde bulunmadı.


Akdeniz Oyunları ve Ekim ayında Konya’da düzenlenecek İslami Oyunlara hazırlandığı bilinen Balkan’ın en az iki yıl ceza alması beklenirken, takımı Sakarya BB Pro Team ile olan ilişiği de kesildi.

Takım adına Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulunan takım yetkilileri, haberi ilk olarak UCI’dan aldıkları mail ile öğrendiklerini söylüyor.

“Onur’la ilgili ilk süreç öğrenildiğinde, sporcu ile konuşmadan takım yetkilileriyle beraber hemen resmi disiplin sürecini başlattık ve Onur’a da bu konudaki görüşlerini sorduk” diyor telefon ile ulaştığımız yetkililer.


Takım süreci ise şu sözlerle anlatıyor. “Onur uzun zamandır milli takım kampında Akdeniz Oyunları’na hazırlanıyordu. Milli takım kampından sonra evine gittiğinde bu hatayı yapıyor. Bu hatayı evinde yaptığından dolayı da milli takım veya takımı bu durumdan haberdar olamıyor. Tamamen gizli yapılan bir işlem. Kendisi zaten ADAMS’a kayıtlı, biyolojik pasaportu olan bir sporcu. Yani demek oluyor ki sürekli kan değerleri ve tahlilleri alınan bir sporcu. Bu yüzden, bugüne kadar yarışlarda veya herhangi bir yerde hiçbir sorun yaşanmadı ama tabii ki Akdeniz Oyunları’ndaki başarı ve ödül hedefi onları psikolojik olarak bir hataya itmiş gibi görünüyor. Bu tabii ki başlı başına ilgilenilmesi gereken bir husus. “

(Editörün notu: Edindiğimiz bilgiye göre aile sorunlarının olduğunu bildiren Onur Balkan, Akdeniz oyunları için sadece bir hafta milli takımda kampta kaldıktan sonra kamptan ayrılıyor.)


Derine inmek

“UCI ile bu olay için sürekli iletişim içerisindeyiz” diyor Sakarya BB Pro Team takım menajeri ve önemli bir konunun altını çiziyor. “Bu olayın derinden incelenmesi gerektiği görüşündeyiz. Bu sayede bir daha böyle etik dışı olayların yaşanmasının önüne geçilebilir. Sporcu kadar herkesi de derinden yaralayan bir konu. Bu konudaki incelemelerin bakanlık ve federasyon tarafından da ciddi bir şekilde ele alınmasını istemekteyiz. Bu tip olaylar adli vakaya dönüşmez ise ilacın bilgisini verenler, ilacı sağlayanlar, ilacı temin edenler ve bu tarz vakaların arkasında kimlerin olduğu derinlemesine incelenmez ise bu tip olayların önüne geçilmesi zorlaşır.”

“Biz takım olarak, takım yarışlarında, takım etkinliklerinde çok dikkat ediyoruz ve bugüne kadar hiçbir yarışta hiçbir sporcumuz bir sorun yaşamadı. Bundan sonra da karşılaşmayacağımıza inanıyoruz. Ama Akdeniz Oyunları gibi böylesine uluslararası bir organizasyona hazırlanırken böylesine büyük ödül beklentileri, kamuya atanma vaatleri sporcuların hayatlarındaki son şansmış gibi onlara direttiriliyor ve sporcular etik dışı, kabul edilemez yöntemlere tamamen gizli bir şekilde yönelebiliyorlar.”


“Dolayısıyla bizler de böyle bir vaka yaşandığından dolayı her Türk sporsever kadar üzgünüz. Türkiye için önemli bir değer, önemli bir sporcunun böyle bir hata yapması diğer sporcular için de dikkat çekici bir olay olmasını umuyoruz ve buradan bir ders çıkarmaları gerektiğini düşünüyoruz. Artık sporun temiz yapılması gerektiğine, sporda eşitlik ve adaletin tam olarak olması gerektiğine inanıyoruz. Bunu sağlayabilmek adına herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Böyle olmadığı sürece zaten spor yapmanın bir anlamı kalmıyor.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!