Bizimle iletişime geçin

Haberler

KONYA PİSTİNDE 1. GÜN

Konya velodromu kadınlar ve erkeklerde koşulan Scratch yarışlarıyla ilk resmi müsabakalara sahne oldu

Fotoğraf: 2021Konya

Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları bugün pist bisikleti branşında koşulan yarışlarla başladı.

Erkek ve Kadın sporcular Scratch yarışlarında piste çıkarken Konya Velodromu ilk kez resmi bir müsabakaya sahne oldu.

Oyunların ilk gününde Türkiye adına Azize Bekar, Keziban Koyun, Ahmet Örken ve Oğuzhan Tiryaki milli formayla ter döktü.

10 kilometrelik Kadınlar Scratch yarışını Kazak sporcu Rinata Sultanova birinci sırada tamamlarken, Malezya’dan Nur Aisyah Mohamad Zubir gümüş, Özbekistan Sofiya Karimova bronz madalyanın sahibi oldu.

Pist tecrübesi olmadan oyunlarda mücadele eden milli sporcularımız Azize Bekar 8’inci, Kezibab Koyun ise 9’uncu oldu.

Her iki isim de grup önüne çektikleri ataklarla sonuç aradı.

Konya Velodromu’nda koşulan ilk resmi müsabaka Kadınlar Scratch yarışı oldu

Milliler ilk kez pistte

Yarış öncesi Cyclist Türkiye’nin sorularını yanıtlayan 22 yaşındaki Keziban Koyun, hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü söylüyor.

“Spora başladığım günden bu yana hayalim hep pist içinde olmaktı. Çok şükür ki bu hayalim gerçekleşmiş oldu.”

Yol ve zamana karşı yarışlarından önce Keziban, Scratch dışında üç günde altı pist mücadelesinde daha start alacak.

“Alışma süreci normal şartlarda biraz daha uzun sürmeli ki her konuda tecrübe edinelim” diyor bisiklet üzerindeki yetenekleri piste yatkın olan Keziban ve ekliyor:

“Bu hem iyi hem de kötü ama bazen olaylara iyi tarafından bakmak gerekiyor. Bu da bizim için güzel bir başlangıç olacak diye umuyorum.”

Siyah kaskıyla Keziban Koyun ve hemen solunda beyaz kaskıyla Azize Beker

15km ve 60 tur üzerinden koşulan Erkekler Scratch yarışında ise Birleşik Arap Emirlikleri’nden Ahmed Almanaoori altın madalyanın sahibi oldu.

İran’dan Behnam Ariyan ikinci, Kazakistan’dan Alisher Zhumakan’sa günün tek erkekler müsabakasını üçüncü sırada tamamladı.

Günün ikinci yarışında milli takımı temsilen Ahmet Örken ve Oğuzhan Tiryaki pistteydi.

Her iki isim de aktif bir yarış çıkarırken, yarışın sonlarında doğru rakibine takılan Ahmet Örken jant telinin kopmasıyla yarış dışında kaldı.

Örken’in teknik arızasıyla tek başına kalan Oğzuhan Tiryaki yarışı 6’ncı sırada bitirerek, Türk bisikletçiler arasında bugünün en iyi derecesini kaydetti.

Keziban gibi yarış öncesi sorularımızı yanıtlayan, pist bisikletindeki en deneyimli ismimiz Örken,yeni velodrom hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaştı.

“Gördüğüm en kapsamlı velodrom”

“Tesis abartısız gördüğüm en kapsamlı velodrom” diyerek sözlerine başlayan 2011 Avrupa Omnium Gençler şampiyonu Örken, “Seyirci tribününden tutun da sporcuların rahat etmesine kadar bütün ayrıntılar düşünülmüş. “ diyor.

Pistin aydınlık ve yüksek tavan olmasının ayrıca ferah bir ortam oluşturduğunu sözlerine ekleyen Örken, pistin hemen yanında bulunan sporcu eğitim merkezinin de çok isabetli bir proje olduğunu belirterek, “Tamamen sporcu üretim tesisi şekilde planlamış” diyor.

Erkekler Scratch’de Örken (Beyaz kaskı) teknik arıza nedeniyle yarışı tamamlayamazken, Tiryaki (siyah kaskı) günü 6’ncı sırada tamamladı

5’inci İslami Dayanışma Oyunlarına yarın yine pist bisikletinde Kadın ve Erklerde bireysel takip yarışı elemeleri ve finalleriyle devam edilecek.

10’da başlayacak müsabakalar TRT Spor Yıldız’dan canlı olarak yayınlanacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!