Bizimle iletişime geçin

Haberler

TOUR OF SAKARYA’DA SON GÜN NEFES KESTİ

Klasman mayolarının tamamının değiştiği Tour of Sakarya’nın son günü nefes kesti

Son gün etap ve genel klasman Sakarya BB Pro Team'den Mykhaylo Kononenko'nun oldu

Bu yıl ilki düzenlenen UCI 2.2 yarışı Tour of Sakarya 25-29 Ağustos tarihlerinde dört etap olarak koşuldu.

Dört etap boyunca Sakarya’nın tarihi ve coğrafi güzelliklerini gözler önüne seren yarış rekabet düzeyiyle de büyük bir heyecana sahne oldu.

Her etabın büyük bir rekabet içerisinde geçtiği yarışta klasman mayoları ise son gün değişti.

Mayolar yeni sahiplerini buldu

Tour of Sakarya’da 4’üncü etap Sakarya – Kaynarca – Karasu – Sakarya arasındaki 155.5 kilometrelik zorlayıcı bir etapla son buldu.

Adet olduğu üzere Adapazarı kent meydanından start alan yarışta günün ilk tırmanış kapısına kadar her şey sakin geçti.

İlk tırmanış ile birlikte ise ana grubun ikiye ayrıldığı görüldü. Yorgunluğun artık bacaklarda daha fazla hissedilir olduğu yarışta, geride kalan grubun arkasına dahi düşen sporcular oldu.

Güne tüm klasmanlarda lider başlayan Terengganu Polygon Team sporcusu Moğol Jambaljamts Sainbayar tırmanış puanlarının dağıtıldığı ilk kapının ardından mayosunu Güney Afrika’nın Kıta ekibi ProTouch’ın 22 yaşındaki sporcusu Callum Ormiston’a kaptırdı.

Tırmanış kapısı ile oluşan kaçış grubu puanlar alındıktan sonra ana grup tarafından yutuldu.

Bir sonraki kapı ise puandı. Bu kapıdan da ilk sırada temsilcimiz Sakarya BB Pro Team’den Vitaly Buts geçerken, bu sonuçla Ukraynalı sporcu Sainbayar’den emaneten taşıdığı mayonun da yeni sahibi oldu.

 Günün son tırmanış kapısında da sonucu değiştirecek bir aksiyon olmayınca gözler genel klasmana çevrildi.

Yarışın bir bölümü Stade Bianche’ye benzer toprak yollardan geçti

Nefes kesen son

Yarışın bitimine 40 kilometreden fazla varken 40’a yakın ana grup finişe doğru yoluna toplu devam ediyordu; ta ki Mykhaylo Konanenko son yokuşta atağını gerçekleştirene kadar.

Sakarya BB Pro Team’in bir diğer Ukraynalısı Kononenko’yu yalnızca ProTouch’dan Gustav Basson takip edebildi.

İkili zaman farkını 30 saniyelerin üzerine çıkarmışken, yaklaşık bir 10 kilometre sonra Basson’un da Kononenko’nun temposuna ayak uyduramadığı görüldü.

Etap öncesi genel klasmanın 1’ 40” saniye gerisinde olan Kononenko yola tek başına devam ederken, kilometreler ilerledikçe zaman farkını da önce 50 saniyeye, ardından ise 1’ 30”a kadar çıkardı.

Ana grubun önünde özellikle Terenggaru Polygon Team ve Almaty Cycling Team çalışsa da zaman farkı erimedi ve Kononenko finişe hem genel klasman hem de etap zaferiyle ulaştı.

Arkadaki grup finişini ise Vitaly Buts alırken ev sahibi Sakarya BB Pro Team son gün podyumun 1’inci ve 2’inci basamağında kendine yer buldu.

Son etap öncesi genel klasmanda lider olan Jambaljamts Sainbayar bu sonuçla ikinciliğe gerilirken, sprint finişini 3’üncü sırada tamamlayarak bonus saniyeler alan Almaty Cycling Team’den Igor Czhan, Burak Abay’ı geçerek genel klasmanda podyumun son basamağına çıkmaya hak kazandı.

Takım klasmanında ise şampiyonluk bir diğer temsilcimiz Spor Toto Cycling Team’in oldu.

Etap sonrası düzenlenen ödül töreninde klasmanları kazanan sporculara ödülleri Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Metin Cengiz ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından taktim edildi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!