Bizimle iletişime geçin

Haberler

SHIMANO’DAN BİSİKLET İÇİN ABS FREN SİSTEMİ

Shimano, otomobillerde kullanılan ABS sistemine yakın bir güvenli fren sistemi için patent başvurusunda bulunacak. Bike Radar tarafından yapılan habere göre Japon markası bu yıl ocak ayında, elektrikli bisikletler için geliştirilen ancak gelecekte elektrikli olmayan bisikletler için de geliştirilebilecek olan bir ABS sistemi için patent başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Patent başvurusunda geliştirilen teknoloji, ‘elektronik kontrol mekanizmasını da içeren insan destekli bir aracın döner gövdesinde bulunan ABS kontrol mekanizması’ olarak tanımlanıyor.

Tanım ayrıca şu bilgileri de içeriyor: ‘İlk uyarıcı, insan gücüyle çalışan aracın sürüş yaptığı ortama ait bilgilere dayanır. İkinci uyarıcı, insan gücüyle çalışan araç dönen gövde mekanizmasından sağlanan rasyonel hız verilerine dayanır.’

Otomotiv dünyasından iyi bilinen bir teknoloji olan ve otomobillerin manevralarını ve etkili durma yeteneklerini sağlamak amaçlı ortaya çıkan ABS sisteminin en büyük özelliği ani frenleme ve kontrollü frenleme imkanı sunuyor olmasıdır.

ABS sistemi, otomobillerde tekerleklerin çekiş kaybettiği durumlarda ve kilitlenmeye maruz kaldığı durumlarda; tüm tekerleklerin dönüm hızlarını algılar ve kontrollü bir sürüş imkanı sunar. Her bir tekerleğin dönme hızını elektronik sensörler vasıtasıyla algılar ve böylece aracın savrulması veya yoldan çıkması tehlikelerine karşı önlem alınmasını sağlamış olur.

Güvenli bir sürüş sağlamak amacıyla geliştirilen sistem, frene sert ve ani şekilde basıldığında otomatik olarak devreye girer. ABS ile tekerleklere uygulanan fren basınçları ayarlanır ve tekerleklerin kilitlenmesinin önüne geçilir.

Patent başvurusunda bulunulacak proje, ABS sistemini destekleyen entegre bir GPS sistemini, hız sensörü ve bisikletin ABS kullanıp kullanmayacağını işaret edecek bir lazer ışık sistemini de içerecek.

ABS fren sistemi geçtiğimiz ay görücüye çıkan ve ABS fren sistemine sahip Crescent Ellie 7-VX elektrikli bisiklet ile tanıtılmıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!