Bizimle iletişime geçin

Haberler

DÜNYANIN EN BİSİKLET DOSTU ŞEHRİ, UTRECHT

Çevre dostu ve sağlıklı ulaşım aracı bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), 3 Haziran’ı “Dünya Bisiklet Günü” ilan etti. Dünya Bisiklet Günü kapsamında, toplumda bisiklet kültürünün gelişmesini destekleyecek uluslararası ve yerel etkinliklerin düzenlenmesi teşvik edilmesi hedefleniyor.

Ayrıca BM, üye devletlere, yol güvenliğinin iyileştirilmesi, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemlerin alınması, ulaşım altyapılarının planlanması için çağrıda bulunuyor. Bisiklet kullanımı, insan sağlığına yararının yanında özellikle dünyadaki artan araç sayısına bağlı artan fosil yakıt tüketiminin küresel ısınmaya etkisini düşürmede önem taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise bisiklet, kalp rahatsızlıkları, kanser, diyabet gibi hastalıkların riskinin azalmasının yanı sıra özel araç alamayanlara bir ulaşım aracı olanağı sunuyor.

Dünya Bisiklet Günü ile birlikte Almanya merkezli araştırma birimi Coya, “Küresel Bisiklet Şehirleri 2019″ listesinde dünyanın en bisiklet dostu şehirlerini sıraladı.

Liste hazırlanırken iklim, bisiklet kullanma oranı, güvenlik, altyapı, kiralama-paylaşma olanakları ve bisiklet dostu etkinlikler göz önünde bulunduruldu. Açıklanan listeye göre, Hollanda’nın Utrecht kenti, sıralamada 6 kategoride 77,84 puan alarak birinci oldu. (“Hollanda’nın bisiklet devrimi” ana konulu Şubat 2020 sayımıza buradan ulaşabilirsiniz!)

Geçtiğimiz günlerde kentsel tasarım danışmanlığı yapan Copenhagenize Index de bisiklet dostu şehir sıralamasını içeren bir liste yayınlamış, listede Danimarka’nın başkenti Kopenhag ilk sırada, Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise üçüncü sırada yer almıştı. Coya’nın açıkladığı listede 6. sırada yer alan Malmö ise Copenhagenize Index’de ilk 20’ye dahi girememişti.

Coya’nın açıkladığı listede ilk sırayı alan Utrecht, büyük bir üniversiteye ev sahipliği yaparken genç nüfusa da sahip. Şehirde tüm yolculukların yüzde 33’ü bisikletle yapılıyor ve kentin geniş bisiklet yolu ve park yeri altyapısı bulunuyor. Kentin bol güneş alması ve okyanus nedeniyle ılıman iklime sahip olması birinci gelmesinde rol oynayan diğer etkenler arasında yer alıyor.

Listeye göre, en az bisiklet dostu şehir ise 11,81 puan alan, 90. sıradaki Nijerya’nın başkenti Lagos. Lagos’u, Kolombiya’dan Medellin, Tayland’dan Bangkok, Gürcistan’dan Tiflis ve Rusya’dan Moskova takip ediyor. İstanbul ise listede 74. sırada. 

Listenin ilk 10 sırasında yer alan diğer ülkelerse şöyle:

 1. Utrecht / Hollanda
 2. Munster / Almanya
 3. Antwerp / Belçika
 4. Kopenhagen / Danimarka
 5. Amsterdam / Hollanda
 6. Malmö / İsveç
 7. Hangzhou / Çin
 8. Bern / İsviçre
 9. Bremen / Almanya
 10. Hannover / Almanya
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

1 Yorum

1 yorum

 1. Pingback: Türkiye göçüyor: Ege ve Akdeniz’e ‘aktık’ – kapsül

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!