Bizimle iletişime geçin

Haberler

Ödül eşitsizliği için kampanya başlatıldı

Omloop Het Nieuwsblad yarışları sonrası yeniden gündeme gelen kadın ve erkek bisikletçiler arasındaki para ödülü eşitsizliği konusuna bisikletseverler el attı. Strade Bianche’de ilk beşe giren kadın bisikletçilere verilmesi için bir bağış kampanyası başlatıldı.

Fotoğraf Omloop Het Nieuwsblad

Geçen hafta koşulan Omloop Het Nieuwsblad yarışı sonrasında ortaya çıkan para ödülleri kadın ve erkek bisikletçilerin kazanç eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne serdi. 

Erkekler yarışını kazanan Davide Ballerini 16 bin euro’luk bir ödüle sahip oldu. Kadınlar yarışını kazanan Dünya Yol Şampiyonu Anna van der Breggen sadece 930 euro aldı. Ödül miktarlarındaki eşitsizliği InternationElles oluşumu bir grafikle ortaya koydu.

Bu eşitsizliğin görülmesinin ardından gözler Strade Bianche’ye çevrildi. Hem kadın hem erkek yarışları WorldTour seviyesinde koşulan yarışta da durum iç açıcı değil. 

CyclingTips’in haberine göre, Strade Bianche organizatörleri, kadın yarışını ilk beş sırada bitirenlere 6 bin 200 euro’dan biraz fazlasını dağıtmayı planlamışlardı. Bu, erkekler yarışında ilk beşe gireceklere ayrılan 31 bin euro’dan ciddi oranda azdı.

Ama bisiklet tutkunu Cem Tanyeri’nin başlattığı ve bisikletseverlerin sahiplenip destek olduğu bir fonlama kampanyası sayesinde bu değişecek. Toplanan miktar sayesinde iki WordTour yarışının ödül miktarları birbirine hiç olmadığı kadar yaklaşacak. 

Hollandalı Cem Tanyeri erkek ve kadınlar arasındaki para ödülü eşitsizliği konusunda yıllardır mutsuz olan uğrayan bir isim. Pazartesi günü, geçen hafta sonu koşulan Omloop Het Nieuwsblad’da ödül eşitsizliği tartışmaları sonrası harekete geçti. 

GoFundMe kampanyası başlatıldı

Tanyeri, Strade Bianche’nin kadınlar yarışını en iyi derecelerde bitirecek kadınlara gidecek ödül miktarları için “Kadınlar pelotonuna eşit para ödülü” başlıklı bir GoFundMe kampanyası başlattı.

Tanyeri kampanyanın sayfasında, “Kadınlar pelotonu, adil bir para ödülü olmadan yeterli kilometreden fazla yol kat etti,” diye yazdı. “UCI ve yarış organizatörlerinin supertuck veya aero pozisyonunu yasaklamakla çok meşgul olduğundan, sporda kadın pelotonunun adil bir şekilde mükafatlandırılması gibi gerçek konular ele alınmıyor.

Lütfen bu sporcuların sergilediği olağanüstü atletik performansı takdir etmemize yardımcı olmak için, 2021 Strade Bianche’nin ilk beşine para ödülü olarak verilecek bir miktar bağışta bulunun.

Büyük miktarda para toplayarak, kadın profesyonel alanının çok tanındığını ve büyük takdir edildiğini, bu nedenle erkeklerle eşit olarak ödüllendirilmesi gerektiğini göstermek istiyoruz.”

Tanyeri, kampanyasına 5 bin euro toplama hedefiyle başladı. Kampanyaya şu ana kadar 636 kişi bağış yaptı ve 15 bin euro’dan fazla bir miktara ulaşıldı. Bu da ilk beş için toplam para ödülünü 21 bin euro’dan fazlaya getirdi. % 250’nin üzerinde bir artış yaşandı.

Tanyeri, VeloNews’e, “Bunu taraftarlar olarak yapmamız gerekmesi utanç verici, ancak öte yandan bu sporun parasal değerini kanıtlayacağız.

Taraftarların mali katkısı, bu yarışları göstermeye, para ödülünü eşitlemeye daha fazla isteklilik olması gerektiğini, aynı zamanda bu değişiklikleri yapabilecek doğru yerlerde daha fazla insanın olması gerektiğini, bu çok geleneksel, profesyonel bisiklet denen kaleyi kırabilecek yapısal değişiklikler olması gerektiğini gösteriyor. “

Farklı görüşler de var

CyclingTips yazarı ve Eurosport / GCN yorumcusu José Been ise konuya farklı bir açıdan yaklaştı. Bir Twitter paylaşımında, para ödülü meselesinin kadın bisikletindeki eşitsizlik sorununun yalnızca bir yönü olduğunu söyledi. 

Artan para ödülünün yalnızca en iyi bisikletçilere fayda sağladığını öne sürdü. “Muhtemelen en iyi durumda olan bisikletçilere.” Bunun yerine canlı yayınlara para harcamanın, tüm peloton için fayda sağlayabileceğini söyledi.

Sporun kadın profesyonel bisikletçiler için önde gelen savunu grubu The Cyclists ’Alliance (TCA), Tanyeri’nin Strade Bianche için fon sağlamasına yardım etmeyi kabul etti. Tanyeri ve TCA, fonlaması kampanyasının yarattığı ivmeden en iyi nasıl yararlanabileceklerini de tartışacaklar.

Cem Tanyeri sosyal medya hesaplarından kampanyayı duyururken, Avrupa basınının hala bu konuda haber yapmamasına da tepki gösterdi. 

Kampanyayı görüntülemek için tıklayın

Kaynak: CyclingTips

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!