Bizimle iletişime geçin

Editoryal

2021 mayoları değerlendirmesi

Sezonun ilk Kadınlar WorldTour yarışının ardından 2021 sezonunun mayolarını değerlendirdik. Pelotonda çok başarılı tasarımlar olduğu gibi, hayal kırıklığı yaratanlar da var.

Yazı: Betül Usta

Kadınlar sezonu da aynı erkekler sezonu gibi iptaller sebebiyle biraz geç başladı. Geçen hafta sonu koşulan Strade Bianche WorldTour sezonunun ilk yarışı oldu. Kadınlar WorldTour takımlarının formalarını da ilk WorldTour yarışının ardından, erkek takımları incelememizde olduğu gibi yarışlarda görmenin ardından değerlendirmek istedik.

Pelotonda bu sene geçen seneye göre ciddi değişiklikler var. Sponsorlar gitti, yerine yenileri geldi, yeni takımlar kuruldu, daimi takımlar mayolarında değişiklikler yaptılar. WorldTour pelotonu yeni isimleriyle, yeni görünümüyle başladı 2021’e.

2021 mayoları için biraz subjektif değerlendirmelerimiz:

Alé-BTC-Ljubljana

Alé-BTC-Ljubljana takımının mayoları bu sene de kesinlikle dikkat çekici. Takım neon renkleri birlikte kullanmayı seviyor. Geçen sene sarıdan turuncuya geçişli bir mayoyla yarışan takım bu sene sarı ve pembenin iç içe geçtiği bir tasarımla yarışıyor. Ama geçen seneki tasarımı geliştirdiğini söylemek zor. Tasarım biraz karışık, geçen senenin sadeliğinden uzak ve yoğun görünüyor. 

Sarı kollar ve yanlar güzel görünse de o karmaşayı çok açamamış. Renklerin birbiriyle uyumu da çok iyi değil. Bu mayoyla İtalyan takımını pelotonda gözden kaçırmak imkansız ama göz zevkine ne kadar keyif verdiği tartışmalı bir konu. 

Canyon – Sram

Pelotonun çok renkli tek mayosu Canyon-Sram’a ait. Takım geçen yıl da aynı tasarıma çok benzeyen bir mayoyla yarışıyordu. Galaksiden bir görüntüyü andıran karmaşık ama hoş desenler sabit kalırken mayo rengi mavidense koyu mora yaklaştı ve daha da güzel oldu. Mayo artık uzaydan bir yere bakıyormuş hissini daha çok veriyor. 

Mayo üzerinde bütün pelotonda olandan daha fazla renk var ve bu gerçekten güzel. İki veya üç renge bağımlı kalmak gerekmediğinin, çizgilerin yaratıcı kullanılabileceğinin bir kanıtı gibi Canyon-Sram’in tasarımı.

Team FDJ-Nouvelle-Aquitane-Futuroscope

Erkek takımına nazaran daha iyi bir tasarıma sahip kadın takımlarından biri de FDJ-Nouvelle-Aquitane-Futuroscope. Erkek takımının mayolarının geliştirilmesi gerekirken kadın takımının daha sade mayosu iyi görünüyor.

Tasarım belki çok orijinal değil ama Fransız takımlarının mayo tasarımlarına göre sadelik çok hoş kalıyor. Mayo beyaz rengiyle temiz ve şık bir görünüm sunuyor. Logolar, kollar ve ayrıntılardaki lacivert kullanımı çok orantılı ve şortlarla uyum içinde. Erkek takımının da bu sadeleşmeye ihtiyacı olduğu söylenebilir. 

Liv Racing Team

Çizgiler, renk geçişleri, geometrik desenler, yine çizgiler… Bu yıl sponsor değişikliğiyle CCC-Liv yerine Liv Racing olarak yarışacak olan takım, çizgilerin hakimiyetine son veren bir tasarımla karşımızda. Mor rengi temel alan mayo oldukça çarpıcı. Takım mayonun büyük bölümünü kaplayan çiçek deseni tercihiyle farklılık yaratmış. 

Mora eşlik eden koyu yeşil ve koyu mavi tonları mayoda güzel bir bütünlük yaratmış. Omuzdaki çiçek belki biraz daha küçük olabilirmiş ama mayolarda sürekli çizgilere yer verip çiçeklerden, farklı desenlerden korkmamak gerektiğini sergileyen bir tasarım.

Tek sıkıntı geçtiğimiz senelerde sıklıkla turuncu renkleri nedeniyle Boels-Dolmans ile karıştırılan takım renklerini değiştirse de bundan yine kurtulamadı. CCC’nin sponsorluktan çekilmesiyle Liv Racing turuncuyu bıraktı ama yeni adıyla SD Worx de ana renk olarak moru belirledi ve yine benzerlikten kaçamadılar. 

Movistar

Movistar da erkek ve kadın ekiplerinde aynı formayı tercih eden takımlardan. İspanyol takım mayosunda çok fazla değişiklik yapmıyor. Açık mavi mayolarında sadece ortada bulunan büyük M değişikliğe uğruyor. Pelotonda hemen kendini gösteren ve bu tasarımla akıllara kazınan takım bu konuda başarılı. 

Erkekler incelemesinde de dediğimiz gibi görünümlerini markalaştırma ısrarları yerinde. Takımın en farklı mayosu bu sene takıma katılan Avrupa Şampiyonu tecrübeli bisikletçi Annemiek van Vleuten’e ait. Hollandalı beyaz ağırlıklı bir mayo giyiyor. 

Team SD Worx

Yeni isim yeni görünüm ile yeni sezona başlayan diğer bir takım da Boels-Dolmans’dan dönüşen SD Worx. Başarılı geçişlerden birini yaptıkları da söylenebilir. Eski mayolarına göre çok daha yeni ve günümüzü yakalayan bir tasarımla pelotondalar bu sene.

Dünya Şampiyonu Anna van der Breggen’in gökkuşağı mayosuyla renk kattığı takım mor ve pembe geçişli bir tasarımla yarışıyor. Sade görünümlü mayo mor rengin verdiği çarpıcılıkla pelotonda kendini hemen fark ettiriyor. Liv Racing ile karıştırılmaları dışında mayo genel olarak beğenildi. 

Team BikeExchange

Takım ismiyle beraber görünüşü değişen ekiplerden. Mitchelton-Scott yoluna BikeExchange ismiyle devam ediyor. Sponsor ve isim değişikliği yeni mayoları da yanında getirdi. Mitchelton-Scott’ın siyah ve sarı mayosu yerini beyaz-siyah ve takımın kullandığı Bianchi bisikletletiyle uyumlu celeste (su yeşili) rengine bıraktı. 

Mayo ne yazık ki hem erkekler hem kadınlar pelotonundaki en basit mayolardan biri.  Yanları siyah ve önü dümdüz beyazdan oluşan mayonun kollarında ve şortun bitiminde celeste tonu düz bir şekilde yer alıyor. Şık ve modernlikten uzak mayo amatör bir çalışma gibi duruyor. Takımın daha ilk senesi olduğu düşünülürse gelecekteki farklı tasarımları şimdiden beklemeye başladık. 

Team DSM

Team DSM, adı da görünüşü de değişen takımlardan. Kadın ve erkek takımları aynı siyah mayoyu giyiyorlar.  Eski renkleri olan kırmızı-beyaz-siyah mayo renklerini tamamen geride bırakan takımın yeni tasarımı siyah zemin üzerinde DSM’nin parlak mavisinin olduğu çizgilerden oluşuyor.

Mayo sade ve hoş. Minimal tasarım ve karmaşık olmayan çizgilerle iyi görünüyor. Yine de profesyonel lansman fotoğraflarında mayo biraz daha iyi görünüyordu. Pelotonda hemen seçildiğini söylemek zor.  

Trek-Segafredo

Trek-Segafredo’nun 2020 mayoları zaten pelotonun en şık mayolarındandı. Lacivert ve beyaz dengesi erkek takımınınkinden çok daha iyi bir görüntü veriyordu. Trek-Segafredo bu sene erkek takımının mayosunda -gitmesi gereken- değişikliğe gitmedi ama kadın takımının mayosu daha da geliştirildi. 

Beyazın yerini açık maviye bıraktığı mayonun ön gövdesindeki lacivert desenler de güzel bir hava veriyor. Aynı lacivert şortlarda da devam ediyor. Ve mayo bütünlüğü iyi şekilde yakalıyor. Modern ve ferah görünümlü mayo çokça beğeni topladı. Erkekler takımı için de böyle bir geliştirme gerektiği de söylenenler arasında. Sanırım bu mayo için tek serzeniş geçen seneki mayoyu çok beğenenler için onu arayan gözler olabilir.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!