Bizimle iletişime geçin

Haberler

Usain Bolt’un e-bisiklet girişimi başarısızlıkla sonuçlandı

Usain Bolt ortaklığında kurulan Bolt Mobility girişimi başarısızlıkla sonuçlandı

Geçtiğimiz günlerde NBA efsanesi LeBron James’in Canyon Bicycles’a öz sermaye yatırımında bulunduğu haberini sizlerle paylaşmıştık. Bu hamle ile LeBron’un ABD pazarında Canyon’un nüfusunu artırmayı amaçladığı söylentiler arasında.

Bisiklet sektörüne yatırım yapan sporcular yalnızca LeBron James ile sınırlı değil. Dünya rekortmeni, olimpiyat madalyalı sprinter Usain Bolt da bisiklete yapmış olduğu yatırımla bugünlerde gündem. Ancak Bolt’unki LeBron James’ten biraz farklı.

Usain Bolt ortaklığında kurulan Bolt Mobility girişimi, elektrikli bisiklet paylaşımı ile ABD’de büyüyen pazardan pay almayı amaçlıyordu. Fakat girişim, finansal yönetimini devam ettiremeyince bazı şehirlerde yasaklandı ve elektrikli bisikletler yollarda kaldı.

Bolt Mobility 2020 başlarında ABD’nin nispeten küçük şehirlerinde paylaşım faaliyetlerine başlamıştı. Ardından girişim Gotcha ve OjO Electric markalarını işleten Last Mile Holdings şirketini satın alarak 48 şehre daha açılmıştı.

Bunun ardından yüksek kullanım ve sigorta ücretleri nedeniyle Bolt Mobility’nin bazı şehirlerde faaliyet izni iptal edildi. Kötü giden işlerin ardından girişimin diğer şehirlerdeki faaliyetleri de askıya alındı. Yüzlerce bisiklet yollarda kalırken şirkete hiçbir şekilde ulaşılamadığı ifade edildi.

Vermont, Chittenden County’deki bir ulaşım planlamacısı TechCrunch’a verdiği demeçte, “Birkaç hafta önce Bolt’un operasyonlarını durdurduğunu öğrendik” diyor. “E-postaları ve aramaları cevapsız bırakarak ortadan kayboldular. Kimseye ulaşamıyoruz.”

Burlington’daki bir diğer sözcü ise yaklaşık 100 bisikletin çalışmaz ve pilleri bitmiş durumda olduğunu söyledi. Benzer durum burada da geçerli: “CEO’ları da dahil olmak üzere Bolt’taki tüm bağlantılarımız sessiz ve kimse e-postalarımıza yanıt vermedi.”

Geride büyük bir enkaz bırakan Bolt Mobility ile ilgili şehir yönetimleri harekete geçti. Eğer belirli bir süre içerisinde cevap gelmezse elektrikli bisiklet paylaşım faaliyetlerini yönetimler devralacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!