Bizimle iletişime geçin

Haberler

Gino Mäder’e veda

Yetenekli bir bisikletçiye ve harika bir insana veda

Gino Mäder, Tour de Suisse’in 5. etabında Albulapass inişinde düşerek hayatını kaybetti. Haber Cuma günü Bahreyn Victorious takımı tarafından açıklandı.

26 yaşındaki Mäder, Perşembe günü öğleden sonra La Punt kasabası yakınlarında iniş sırasında kazaya karışarak ciddi şekilde yaralandı ve uçakla hastaneye kaldırıldı.

Doktorlar tüm gece İsviçreli bisikletçinin hayatını kurtarmak için mücadele etti, ancak Cuma günü öğle saatlerinden Mäder’in yaşam savaşını kaybettiği takım tarafından duyuruldu.

Bahrain Victorious takımından yapılan açıklamada, “Gino Mäder’in vefatını derin bir üzüntü ve kederle duyurmak zorundayız” denildi.

“16 Haziran Cuma günü, Tour de Suisse’in 5. etabı sırasında meydana gelen çok ciddi bir kazanın ardından, Gino aldığı ağır yaraları iyileştirmek için verdiği mücadeleyi kaybetti.

“Tüm takım bu trajik kaza nedeniyle derin bir üzüntü içinde ve tarifi olmayan bu zor zamanda düşüncelerimiz ve dualarımız Gino’nun ailesi ve sevdikleriyle birlikte.”

Yarış organizasyonu, 5. etaptaki kazanın ardından bir basın açıklaması yayınlayarak, kazanın 197. kilometrede Albula Geçidi inişinde meydana geldiğini belirtmişti. Kazaya aynı zamanda beyin sarsıntısı geçirerek hastaneye kaldırılan Amerikalı Ineos Grenadiers sürücüsü Magnus Sheffield de karıştı.

Takımdan yapılan yazılı açıklamada, yüksek hızda gerçekleşen kazanın ardından Mäder’in olay yerinde kalp masajı da yapan sağlık personeli tarafından hayata döndürüldüğü ekledi.

Bahreyn, “Chur hastanesindeki personelin bütün çabalarına rağmen Gino, son ve en büyük mücadelesi olan bu zorluğun üstesinden gelemedi ve sabah 11:30’da ekibimizin parlayan ışıklarından birine veda ettik” ifadelerine yer verildi.

26 yaşındaki Gino Mäder 2021 Vuelta’yı genel klasmanda beşinci tamamlayarak, en iyi genç bisikletçiye verilen beyaz mayonun sahibi olmuştu

“Gino olağanüstü bir atletti, azim örneğiydi, takımımızın ve tüm bisiklet camiasının değerli bir üyesiydi. Yeteneği, bağlılığı ve spora olan tutkusu hepimize ilham verdi.”

Mader’in profesyonel kariyeri, 2021’de Bahreyn’e katılmadan önce 2019’da Dimension Data ile başladı. İsviçreli bisikletçi, Giro d’Italia, Tour de Suisse ve Tour de Romandie’de etap galibiyetlerinin yanı sıra, 2021’de İspanya Turu’nda en iyi genç bisikletçi klasmanı ve genel klasman beşinciliğini elde etti.

Bahrain Victorious genel müdürü Milan Erzen, Mäder’in yarışçı olarak yeteneğinin yanı sıra insani niteliklerinin de altını çizdi.

Erzen, “İstisnai bisikletçimiz Gino Mäder’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi. “Yeteneği, bağlılığı ve coşkusu hepimiz için bir ilham kaynağıydı. O sadece son derece yetenekli bir bisikletçi değil, aynı zamanda bisiklet dışında da harika bir insandı.”

Gino Mäder’e veda

1997’de İsviçre’de doğan Mäder, spor kariyerine beş yaşında futbol oynayarak başladı, ancak her zaman bisiklet sporuna yakındı. İlk WorldTour zaferini 2021 Giro’da kazanan Gino’nun her iki ebeveyni de hevesli bisikletçilerdi, babası ise elit seviyede yarışmıştı. Mäder’in adı da İtalyan efsanesi Gino Bartali’den geliyor. Bu anekdot İtalyan yollarındaki zaferini daha da özel kılıyordu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!