Bizimle iletişime geçin

Profiller

YAŞASIN YENİ KRAL: CALEB EWAN

25 yaşındaki Caleb Ewan hanesine 30’dan fazla zafer yazdırdı, ancak Avustralyalılar sprint dehası Ewan’dan fazlasını bekliyor. Yeni hedefler ateşe odun atmaya devam ediyor.

Yazı Kieran Pender Fotoğraf Wouter Roosenboom

Dört yıl önce Caleb Ewan “Gezegenin en umut vadeden sprinteri” olarak lanse edildi. Nitekim o günden bugünlere Caleb Ewan, başardıklarıyla Avustralya’nın en iyi sprinteri olma unvanını daha da pekiştirdi. Caleb Ewan’in en büyük meziyeti yaşıtı rakipleri arasında yaygın olan acemice hatalar yapmaması.

1.67 cm boyundaki Ewan diş macunu reklamlarında oynamasına yetecek bir gülüşe sahip. Özenle taranmış saçları ve annesi Kasandra’nın doğum yeri olan Kore dilinde adının yazılı olduğu bir dövme Ewan’ın ilk bakışta dikkat çeken özellikleri. Şüphesiz Avustralyalı sprinter havalı bir genç, ancak kendisi yaşının çok ötesinde olgun bir karakter.

Belki de bunun sebebi sprinterlerin çabuk büyümesi gerektiğidir. Ewan henüz 17 yaşındayken şöhret sahibi bisikletçileri gerisinde bıraktı ve 20’nci yaş gününden önce profesyonel kontrat imzaladı. Aynı zamanda Ewan’ın sıra dışı sprint stili kendine uluslararası şöhret kazandırdı – başı yalnızca gidonun santimetrelerce üstünde aerodinamik bir pozisyonda sprint atabiliyor. Bu stil Mark Cavendish ve Peter Sagan gibi isimlerin de övgüsünü topladı.

Avustralyalı eski bisikletçi Simon Gerrans, Caleb Ewan’la ilk defa Cycling Avustralya tarafından kurulan mentorlük programı kapsamında tanışmış. “‘Uçsuz bucaksız bir potansiyeli olan hırslı bu genç adamı ilk defa orada gördüm” diyor iki kez tek günlük klasik kazanmış Gerrans. Avustralya ulusal şampiyonu Alexander Edmondson ise Ewan’la çocukluk arkadaşı: “Caleb hala çok genç, ancak çoğunun sahip olmadığı bir kişiliğe sahip” diyor Edmondson. “Dünyanın en iyi sprinteri olduğunu iddia etmeyeceğim, yine de o büyük bir isim.”

Gençlikten adamlığa

Monaco artık Ewan’ın evim dediği yer ancak ışıltılı Akdeniz şehri Ewan’ın çocukluğunun geçtiği New South Wales’in güney yaylalarından kilometrelerce uzakta.

Ewan’ın çocukluğunun ilk yılları futbol ve ragbi ile geçmiş, iki tekere olan ilgisi ise 10 yaşındayken yılbaşı hediyesi olarak alınan dağ bisikletine dayanıyor. Gençlik yıllarında Ewan aynı bisikletle ilk pist bisikleti yarışını kazandı. Eski pro Patrick Jonker bir keresinde Ewan için “Avustralya bisikletinin daha önce tanıklık etmediği türde bir yetenek – bir fenomen” diyor.

Fakat Avustralyalı sprinterin başarısı doğal bir sürecin sonucu değil, zira Ewan’ın orta yaş yılları vasat sonuçlarla dolu.

“O günlerde fiziksel olarak güçlü çocuklar pist yarışlarının son iki turunda grubun en önüne gelir ve yarışları kazanırdı” diyor Ewan. Bense asla bu şekilde kazanacak kadar güçlü olmadım. Her zaman ne yapmam gerektiğini düşünmeliydim. Sanırım kariyerim boyunca başıma gelen en iyi şey de bu oldu, çünkü bu sayede grup içerisinde gerçekten nasıl yarışmam gerektiğini öğrendim.”

Ewan’ın henüz daha bir gençken yıldızının parlaması Avustralya bisikletinin açılış yarışı olan kriteryum serisi Mitchelton Wines Bay Classic’de vuku buldu. Temmuz 2012’de 17 yaşındaki Ewan uluslararası sprinterlere karşı iki etap kazandı. Yarış direktörü John Trevorrow o yılın son etabını dünmüş gibi hatırlıyor.

“Bitiş çizgisine doğru gidilirken Leigh Howard son viraj öncesi Allan Davis için çalışıyordu. Görüntü Orica-GreenEdge ekibinin [şimdiki adıyla Mitchelton – Scott] hanesine rahat bir galibiyet daha yazdıracağı yönündeydi. Trevorrow devam ediyor: “Caleb üçüncü sıradan geldi ve önündeki iki dünya klasındaki sprinteri kolayca alt etti. Başımı döndürmüştü. Phil Liggett’ın Mark Cavendish ve Robbie McEwen’in bile bundan daha iyisini yapamaz dediğini hatırlıyorum. “ O günden sonra Ewan kriteryum serisinin üç edisyonunu daha kazanacaktı.

2013’te Ewan Avustralya WorldTour Akademi programına katıldı. Ewan için bunun anlamı, son yılında okulu yarıda bırakarak bisiklet sporunun anavatanına gitmesi gerektiğiydi.

“Avrupa’ya ilk defa 16 yaşında geldim, ancak sonrasında kalış sürem gittikçe uzadı” diyor Ewan. Gençler kategorisinde elde ettiği kayda değer birkaç sonuçtan sonra Tour de l’Avenir’de iki etap kazanan Ewan, Mitchelton-Scott ile ön sözleşme imzaladı.

“O dönem zaten profesyoneldim, Avrupa’da altı ay geçirmiştim” Ewan ekliyor. “Şanslıydım ki gelişim kaydediyordum ancak kendimi bir anda tam zamanlı Avrupa’da yaşarken buldum.” Profesyonelliğe geçmeden önce Ewan takıma stajyer olarak 2014’ün ortalarında dahil oldu.

Michelton-Scott sportif direktörü Matt White ilk sezonunda beş UCI etap galibiyeti alan Ewan’ın ne denli yetenekli olduğunu ispatladığını düşünüyor. Ewan bu başarıların neredeyse tamamını tek bir yarışta, dört etap ve genel klasmanı kazandığı Kore Turu’nda elde etti. Bu başarıyı Tour de Langkawi ve Vuelta a Espana’da etap galibiyetleri takip etti. Caleb Ewan 2016 ve 2017 sezonlarında da benzer bir başarı çıtası yakaladı. 2018’de Ewan Mian-San Remo’yu ikinci sırada tamamladı ve bu yılın başında Tour Down Under’da bir etap daha kazandı.

İlk üç sezonunda Ewan ölçülebilen bir başarı grafiği gösterdi. “WorldTour seviyesine gençlerde ve u23 kategorilerinin zirvesinden gelmedim” diyor Ewan. “Bir anda her şeyi kazanamayacağımı biliyordum.” Ancak zaferler çabuk ve hızlı geldi. Bu satırlar yazılırken Ewan’ın karnesinde 30’dan fazla zafer vardı.

“Yarışçıların çoğu ilk pro sezonlarına yavaş bir başlangıç yapar, ancak takımımın başlangıçtan itibaren bana sorumluluk vermesiyle bir şans yakaladım” diyor Ewan. “İlk yılımda kendimi kanıtlama çabası içine girmeme gerek yoktu ama olayların gelişiminden memnuniyet duydum.”

Büyük hayal

İlk sezonunda Vuelta ve 2016, 2017 sezonlarında Giro d’Italia’da rekabet etmesine rağmen Ewan, Mitchelton – Scott’un son Tour de France kadrosunda kendine yer bulamadı. Bisikletin en büyük sahnesinde kendine yer bulamaması karşısında Ewan ve ona yakın olanları hayal kırıklığına uğrattı. Son olarak Cadel Evans’ın menajerlik görevini yürüten Caleb Ewan’ın temsilcisi Jason Bakker, geçtiğimiz yıl bu konuyu gündeme getirdi.

Hayal kırıklığına uğrayan Ewan, takımın aldığı kararın ardında başka sebeplerin yattığı gerçeğini kabul ediyor. “Tour’da yarışmayı gerçekten çok isterdim, zaten sezon planlamamı Tour de France’a göre yapmıştım. Çok iddialıydım. Bir bakıma belki de bu fırsat için biraz daha beklemem iyi oldu. Geçtiğimiz yıl Tour’un sprint etaplarını izlerken ben de orada olsaydım neler yapabilirdim diye düşündüm, ama benim hedeflerimle takımın hedefleri birbiriyle örtüşmüyordu.”

White ise diplomatik. “Caleb çok hırslı bir genç ve gelişimini sürdürebilmesi için dikkatli davranmalıyız” diyor White, Cyclist’e. “Caleb’în hırsını gelişimiyle dengelemek her zaman zor bir konu.”

Ewan’ın hayalleri nihayet gerçeğe dönüşecek gibiydi. Geçtiğimiz yıl Ewan için bir öğrenme evresiydi. Giro ve Vuelta’da etap kazandı. Artık hedefte doğal gelişim sürecinin sonucu olarak Fransa Bisiklet Turu vardı.

Ewan heyecanlı. “Profesyonel olduğumdan beri Tour de France rekabet etmek istediğim öncelikli yarış” diyor Ewan. “Kariyerimi sonlandırdığım zaman geriye dönüp baktığımda Fransa Turu etap galibiyeti görmek istiyorum.”

Ancak 21 Haziran’da Mitchelton-Scott takımı bisiklet gündemine adeta bir bomba bıraktı. Aralık ayında Ewan’ın Fransa Turu’nda yarış koşacağı duyurusu ve Ewan’ın yarış takvimini temmuz odaklı düzenlenmesine ve hatta takımın Fransa’daki Tour de France kampında yer almasına rağmen, Avustralya ekibi onu evde bıraktı.

“Yıkılmak hislerimi açıklamak için yeterli kelime bile değil” Ewan kararın ardından attığı tivit ile duygularını açığa vurdu. “İlk TDF yarışım için gerçekten yüksek bir form durumundaydım. Geçtiğimiz yılki büyük hedefimize hazır olmak için sprint trenimle birlikte büyük bir emek vermiştik.” Ewan yerine Mitchelton-Scott, Adam Yates’in genel klasman umutlarına odaklanmayı tercih etti.

Takımın verdiği karar herkesi şaşkına çevirmişti. Eski bir ulusal şampiyon ve Mitchelton-Scott’un sahibi Gerry Ryan’ın yakın arkadaşı Trevorrow kendinden emin konuşuyor. “Geçtiğimiz yıl Fransa Turu’nda eğer Ewan bir etap kazanamasaydı gerçekten benim için sürpriz olurdu” diyerek tahminini paylaşıyor 69 yaşındaki Trevorrow.

Geleceğe bakış   

Haziran ayında Belçika gazetesi Het Nieuwsblad Caleb Ewan’ın takımı Mitchelton-Scott’tan gelen kontrat teklifini reddettiğini yazdı. Aynı zaman dilimi içerisinde Avustralyalı sprintere Lotto-Soudal’dan kontrat teklifi geldi. Belçika takımı Andre Greipel’in boşluğunu Ewan ile doldurmayı planlıyordu. Mitchelton-Scott’ın Yates kardeşler ve Esteban Chaves üzerine kurduğu genel klasman iddiası Ewan’ı istemediği bir pozisyonda bıraktı.

“Takımın en büyük hatası genel klasmanda iyi işler yapmak isteyen üç bisikletçiyi de memnun etmek istemesiydi. Benim ise bu sisteme ayak uydurmam bekleniyordu” diyor Caleb Ewan.

Caleb Ewan’ın Mitchelton-Scott’tan Lotto-Soudal’a geçişini ilk defa Avustralyalı bisiklet yorumcusu ve olimpik altın madalyalı emekli pist bisikletçisi Scott McGrory duyurdu.

McGrory, takımın Fransa Turu kadrosunu duyurmadan önce Caleb Ewan’ın takımda kalmak istediğini açıklıyor. “Ama Ewan tutkulu bir bisikletçi. Büyük yarışları takımın genel klasman hedefleri için kaçıracağını anladığında, tereddüt dahi etmeden ayrılma kararını verdi. Lotto-Soudal onun için iyi bir tercih.”

Caleb Ewan’ın Fransa Turu kadrosunda yer almaması tamamen takımın aldığı sportif bir tercih miydi, yoksa politik bazı sebeplere mi dayanıyordu bilinmez, ama Avustralyalı sprinter yeni takımı Lotto-Soudal renkleri içerisinde oldukça mutlu ve hırslı görünüyor.

Caleb Ewan 2019 yılında yeni takımıyla Fransa Turu’ndaki ilk yarışını koşmayı her şeyden çok istiyor. Yine de en iyi sprintere verilen yeşil mayonun, ilk kez katılacağı Fransa Turu’nda hedeflerinden biri olmadığını söylüyor. “Önceliğim etap galibiyetleri elde etmek.” Ewan en büyük hedefi konusunda oldukça açık. “Elbette tüm sprinterler kariyerlerinin bir bölümünde Fransa Turu yeşil mayosunu kazanmak ister” Ewan belirtiyor.

Peter Sagan ve Michael Matthews gibi bisikletçiler hem düz hem de tırmanış etaplarında sprint kapılarından topladıkları puanlarla yeşil mayoyu elde ederken, Ewan’ın bu hedefi gerçekleştirmesi azımsanacak bir başarı olmaz.

“Sagan ve Matthews muhtemelen bu yıl da yeşil mayoyu kazanmak için iki büyük aday olacak” diyor Ewan. “Saf sprinterlere daha uygun bir puan sistemi gelmesine karşın, hala yeşil mayoyu saf sprinterlerin kazanması oldukça güç görünüyor.”

Eğer Ewan engelleri bir bir aşar da henüz daha 24 yaşındayken yeşil mayoyu kazanabilirse, Matthews (2017), Robbie MvEwen (2002, 2004, 2006) ve Baden Coke (2003) gibi geçmişte puan mayosunu kazanan Avustralyalı isimlerin arasına girecek. Aslına bakarsanız, Ewan’ın bisiklete olan ilgisine ilham veren de bu sprint soy ağacıydı.

“Avustralya’nın yeşil mayoda köklü bir geçmişi var” diyor Ewan. “Tour’u ilk kez 2003’te takip etmeye başladığımda Baden Coke ve Stuart O’Grady etaplarda kafa kafaya geliyordu. Sprint etapları özellikle izlediğim yarışlardı. Ve o günlerden beri adımı Avustralya yeşil mayo tarihine yazdırmanın hayalini kuruyorum.”

Ewan’ın maillot vert için yarışmacı olmaya başlaması birkaç yıl sürebilir, ancak ismini bu onurlu şeref kürsüsüne ekleme ihtimali hiç de düşük deWWğil.

“Özgüven eksikliğine sahip değil” diyor Ewan’ın eski takım arkadaşı ve mentoru Simon Gerrans. “Tahminime göre tecrübe ve Büyük Turlarda ihtiyaç duyacağı gücü kazandıkça, Fransa Turu’nda da başarıya doğru sprint açacaktır. Şüphesiz yeşil mayo için de rekabetçi olacak, Caleb’in bu sporda neler yapabileceğinin bir üst limiti olduğuna inanmıyorum.”

Artık neler yapabileceğini göstermek Ewan’a düşüyor. “Caleb yetenekli bir genç, ona uzun süredir tavsiyelerde bulunuyorum” diye ekliyor Mitchelton-Scott sportif direktörü White. “Ancak gün sonunda önemli olan potansiyelinizi ne kadar kullandığınızdır. McEwan, O’Grady gibi isimlerin tamamı 20 yılı aşkın başarılı bir kariyeri geride bıraktılar. Her şey Caleb’in elinde.”

24 yaşındaki Avustralyalının Mitcheltton-Scott’tan ayrılıp Lotto-Soudal’a geçmesi önüne yeni fırsatlar getirdi. Bunlardan biri de kariyerinde ilk defa mücadele edeceği Fransa Turu olabilir. 

EWAN ANLATIYOR…

… ÜST ÜSTE ÜÇ ULUSAL KRİYERYUM KUPASI

“Her zaman sezona kuvvetli bir başlangıç yapmak isterim, bu nedenle Avustralya yarışlarına bacaklarım güçlü girerim. Kendi seyirciniz önünde başarılı bir performans sergilemek gibisi yoktur.”

…BÜYÜK TUR TAMAMLAMAK

“Eğer 2017 Giro’yu gerçekten bitirmek isteseydim, tamamlayabilirdim. 2015 Vuelta ise daha farklı – yarışı bıraktığımda gerçekten enerjim son damlasına kadar tükenmişti. Artık bir Büyük Turu tamamlama kapasitesine sahibim.”

…MENTAL KUVVET

“Bir sprinter olarak özgüvenle yarışlara girmelisiniz – sahip olabileceğiniz en değerli şey budur. En üst seviyede yetenek olarak herkes birbirine yakındır. Diğerleri üzerinde özgüvene sahip olmak kazananla kaybedeni belirler.”

…PROFESYONELLİĞE GEÇİŞ

“Avustralya Spor Enstitüsü’ndeyken, herkes bizle ilgileniyordu. Profesyonel olduğunuzda ise kendi başınasınız. En zoru da bu. Yalnızca evden uzaklaşmıyorsunuz, farklı bir ülkeye yerleşiyorsunuz ve aynı zamanda sizden en üst seviyede başarılı olmanız bekleniyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!